• TARİH: 19.07.2019
Et Beni Koparmanın Zararları

Et Beni Koparmanın Zararları

Et benleri kişide doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilen cilt problemleridir. Genel olarak sadece görüntü bozukluğuna neden olan et benleri bazı durumlarda önemli hastalıkların da belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır. Her ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın et benlerinin koparılması çok zararlıdır. Bu yazımızda et benlerinin koparılmasının zararlarından bahsetmek istiyoruz.

Et benleri vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir. Bu benlerin ortaya çıkışları, renkleri ya da büyüklükleri değişiktir. Tedavileri de değişik şekillerde yapılan et benlerinin koparılması çok risklidir. Bilinçsizce yapılan bu uygulama, daha büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun için yanlışlıkla ya da bilerek et beni koparmak halinde doktora başvurulması gerekir.

Et Benleri Zararlı Mı?

Et benleri genel olarak zararsızdır. Özellikle doğuştan gelen et benleri kişiyi görüntü olarak çok fazla rahatsız etmediği sürece alınması gerekmez. Ancak yüz bölgesinde ya da görülen bölgelerde yer alan büyük et benlerinin tedavisi ve gerekli ise alınması şarttır.

15 yaşından sonra ortaya çıkan et benleri çok düşük risk altındadır. Bu et benleri eğer rahatsız edici düzeyde ise alınmasında bir sakınca yoktur. Ancak doğuştan gelen ya da 15 yaşından önce çıkan et benlerinin alınması çok gerekli olduğunda bile risk taşır.

Estetik görüntü açısından sorun çıkaran et benlerinin koparılması gerektiğinde mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerekir. Koparılan et benlerinin yerine hafif yaralar oluşur. Bu yaralar hafif kızarıklık ve kaşıntı ile birlikte ciltte yer alır. Yaraların iyileşmesi için özel pansuman yapılabilir.

Et Beni Koparmak

Et benlerinin koparılması, kanser riski nedeni ile zararlıdır. Uzmanlar, et benlerinin genelde zararsız olduğu yönünde kanaat getiriyor. Ancak koparılan ya da boğularak yerinden çıkarılan et benlerinin bu uygulamalar sonunda kansere neden olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle estetik görüntü olarak çok fazla rahatsızlık vermeyen et benlerinin alınmasına gerek yoktur.

Et benlerinin koparılması ya da yerinden çıkarılması, tamamen hijyenik ortamlarda ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde benin çıkarıldığı bölgede oluşacak olan yaraların mikrop kapması, büyümesi ile karşılaşılabilir. Bu da daha büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Vücuttan alınması gereken et benlerinin büyüklüklerine göre farklı uygulamalar yapılabilir. Küçük boyutlu et benleri için kurutma yöntemi uygulanabilir. Bu yöntemde özel merhem ya da losyon uygulamaları ile et benlerinin kendiliğinden kuruyup düşmesi sağlanabilir.

Küçük olan et benlerinin kısa sürede kuruması ve düşmesi mümkündür. Büyük et benlerinin tedavisinde ise lazer ile kurutma ya da cerrahi işlem ile keserek çıkarma yöntemleri uygulanabilir. Her iki özel yöntem ile de et benlerinin bulunduğu yerden sökülmesi sağlanır.

Uygulamalar sonunda sadece ince çizgiler şeklinde yara izi kalır. Bu yara izleri zamanla iyileşerek tamamen et beni yok edilebilir

Et Beni İple Bağlamak

Et benlerinin vücuttan ayrılmasında cerrahi müdahalelerin yanı sıra evde doğal uygulamalar da yapılabilir. İp ile et beni boğma ya da bıçak ile et beni kesme işlemleri evde uygulanabilecek doğal yöntemler arasındadır. Her iki yöntemin de uygulanması uzmanlar tarafından çok fazla önerilmese de dikkatli bir şekilde evde uygulanabilir. Et beni yerinden çıkarıldıktan sonra yaranın dezenfektesi yapılmalı ve hijyeni sağlanmalıdır. En son yaranın daha çabuk iyileşmesi için düzenli pansuman uygulanması gerekir.

Et Benim Koptu Ne Yapmalıyım?

Et benlerinin koparılması ya da yerinden çıkarılması konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Çok fazla gerekli olmadığı sürece uzman destek ile bile et benlerinin alınmaması sağlık açısından önemlidir.

Ten Rengi Et Beni Koparmak

Ten rengi et beni koparmak ve et beni kopması ve kanaması hakkında kendi başımdan geçen olayı anlatmak istiyorum.

Ergenlik çağlarında sağ elmacık kemiğimin alt kısmında yaklaşık 2 mm çapında et beni vardı. Ben bu beni kaşırken yanlışlıkla et beni koptu ve kanamaya başladı. Kan durduktan sonra et beninin yerinde bir çukurluk oluştu. Bu çukurluk uzun yıllar yüzümde kaldı. Tahminen 5-6 yıl sonra çukurluk kendiliğinden kapanmaya başladı.

Et beni koparmak eski; et beni koparmanın üzerinden yıllar geçmesine rağmen herhangi bir zararını görmedim. Cildimde de farklı bir oluşum gelişmedi. Yine de et beni koparılmasını tavsiye etmiyorum. Bu tür işlemler cerrahi bir müdahale ile uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?