• TARİH: 21.08.2019
Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olduğundan şüphelenen bir kadının en fazla sabırsızlandığı şey hamile olduğu haberini almasıdır. Bunun için adet gecikmesini beklemeden öğrenmek ister ve evde yapılan gebelik testleri nedir noktasında bir araştırmaya girer.

Evde gebelik testleri için de hepimizin ilk aklına gelen evde idrarla gebelik testidir.

Evde idrarla gebelik testi doğru zamandan doğru yapıldığında %99 luk bir güvenilirlik sağlar. Testin adet gecikmesinden önde yapılması doğru sonuçlar vermeyebilir. Eğer gebelik söz konusu ise beklenen adetin 4-5 gün gecikmesi ile testin doğruluğu artacaktır. Evde idrarla gebelik testi nasıl yapılır eczaneden satın alınan testlerin kullanım kılavuzunda yer almaktadır.

Evde idrarla gebelik testinin hemen hemen hepsi aynı mantıkla uygulansa da marka çeşitliliği sebebi ile küçük farklılıklar söz konusu olabilir.

  • Temiz ve kuru bir bardağa veya bir kaba idrar yapılır.
  • Gebelik testi bir yere konulur ve üzerine bir iki damla idrar damlatılır. İdrar damlatmak için gerekli olan mekanizma satın aldığınız gebelik testi kitinin içinde mevcuttur.
  • İdrarı damlattıkran sonra 5 dakika kadar bekleyin. Sonuç belirmeye başlayacaktır.
  • Sonuç bölümünde tek çizgi varsa gebelik olmadığı anlamını taşır. Çift çizgi varsa gebelik vardır. Çizginin bir tanesinin soluk olması gebeliğin çok yeni olabileceği anlamına da gelir. Birkaç gün sonra tekrarlayabilirsiniz.
  • Gebelik testinde hiçbir çizgi çıkmıyorsa test geçersizdir, farklı bir test ile tekrar etmeniz gerekir.

Evde idrarla gebelik testi dışında, evde yapılabilecek gebelik testleri var mıdır diye araştıran bebek müjdesi almayı heyecanla bekleyen kadınlar için aşağıdaki yöntemler ilgi çekici olabilir.

Sirke, idrar, ton balığı testi

Çeyrek fincan ton balığının suyunu çeyrek fincan sirke ile karıştırın. Oda sıcalığında bir gece beklettikten sonra sabah idrarınızı bu su ile karıştırın. Çözeltinin rengi parlak yeşil ise pozitif yani hamilesiniz, turuncu ya da sarı rengi alırsa negatiftir. Karışımı yaparken ağzınızı ve burnunuzu kapalı tutarak oluşan kokuyu solumamaya dikkat edin.

Diş macunu testi

Bir kasenin içine beyaz renkli bir diş macunu sıkın. İdrarınızı ekleyin. Diş macunu köpürdüğünde renk mavi ise sonuç pozitif, diş macununun renginde bir değişim olmazsa sonuç negatif anlamındadır.

İdrar Testi

Birçok kadın tarafından bilinen basit bir testtir. İdrarınızın yaptığınız kabı 4 saat boyunca yerinden kımıldatmadan bekletin. 4 saat sonunda idrarın üst yüzeyinde beyaz bir tabaka oluşmuş ise sonuç pozitiftir.

Şeker Testi

Bir kasenin içine biraz şeker koyun. Sabah ilk idrarınızdan yapın ve şekerin üzerine dökün. Biraz bekleyin. Kasedeki şeker tamamen eriyor ise sonuç negatiftir. İdrarın üzerinde şekerler topaklanmaya başlar ve erimez ise gebelik vardır yani sonuç pozitiftir.

Yukarıda bilgisini verdiğimiz evde idrarla gebelik testi dışında, evde yapılabilecek gebelik testleri güvenirliği yüksek testler değildir.

Evde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

Evde idrarda gebelik testi için testin yapılmasıyla ilgili en doğru zaman beklenen adetin geciktiği dönemdir. Olmanız gereken adetiniz minimum 4-5 gün geciktiyse ya da 7-10 günlük bir gecikme söz konusu ise testi yaptığınızda alabileceğiniz sonucun doğruluk oranı yüksek olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz evde yapılabilecek gebelik testleri için yapılması ile ilgili belli bir dönem yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?