Evde Yapılabilecek Bitkisel Saç Boyası Tarifleri

Evde Yapılabilecek Bitkisel Saç Boyası Tarifleri

Hassaslığı, kırılganlığı, acele yıpranması, derhal her hava koşulundan olumsuz etkilenmesi bakıma en çok gereksinim duyan yerlerimizden biri saçlarımız. Dökülmesinden tutun da uçlarının kırılmasına, dozunda gür olmamasından çok süratli yağlanmasına kadar derhal her bireyin değişik değişik da olsa en az bir bozukluğu var bu hususta. İşin amacıyla bir de saç boyaları girince saç sağlığı daha da […]

Hassaslığı, kırılganlığı, acele yıpranması, derhal her hava koşulundan olumsuz etkilenmesi bakıma en çok gereksinim duyan yerlerimizden biri saçlarımız.

Dökülmesinden tutun da uçlarının kırılmasına, dozunda gür olmamasından çok süratli yağlanmasına kadar derhal her bireyin değişik değişik da olsa en az bir bozukluğu var bu hususta.

İşin amacıyla bir de saç boyaları girince saç sağlığı daha da tehlikeye girebiliyor, bilhassa içerisinde tür tür kimyasal tespit edilen boyalar saçları kısa vakitte yıpratıyor.

Ama tekrar de birçoğumuz vazgeçemiyoruz onlardan. Arada sırada yalnızca beyazlayan saç tellerimizi renklendirmek amacıyla kullanıyoruz, bazense bir değişiklik istediğimiz amacıyla. Nedeni ne olursa olsun, elimiz gidiyor o boyalara işte.

Tam da bu yüzden bitkisel saç boyası yapabilir mi, saçlar daha az zarar görecek şekilde renklendirilebilir mi dedik, uzun bir tetkik neticesinde en natürelinden bitkisel saç boyası tanımlarımızla karşınıza geldik.

Doğal saç boyası malzemeleri nelerdir sorusundan tutun da natürel saç boyası yapımına, hem de her saç rengine ideal değişik bitkisel saç boyası tanımlarına dek her şey tam burada sizi bekliyor.

Doğal saç boyası malzemeleri olarak neleri seçebiliriz:

Bitkisel Saç Boyaları Nelerdir?

Aslında piyasada “natürel” ya da “organik” adı altında satılan çoğu bitkisel saç boyası bulabilirsiniz, doğruya doğru. Ama bu hususta itimat edilir markaları bulmak belirli bir proses alabileceğinden biz direkt olarak evde kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz bitkisel saç boyalarından söz edeceğiz.

Ama baştan söyleyelim, bitkilerden, natürel mamullerden destek alarak hazırlayacağınız bu natürel saç boyalarının hiçbiri, size kimyasallarla dolu o bildiğiniz saç boyaları gibi kalıcı ve parlak renkler vadetmiyor. Fakat daha sıhhatli saç telleri ve saç derisi sunuyor, orası kesin.

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı

Evde hazırlayacağınız bir bitkisel saç boyası amacıyla kullanabileceğiniz natürel saç boyası malzemeleri de asli olarak şöyle:

En bilineni: Kına

Kına, gerçekte kınagiller familyası olarak anılan bir bitki ailesinin çiçekli bir üyesi. Ama biz onu bitki olarak değil, yeşil toz durumuyla tanıyoruz daha çok. İşte bu toz da kına bitkisinin yapraklarının kurutulup ufacık öğütülmesiyle elde ediliyor gerçekte.

Saçlarını boyarken natürel mamuller kullanmaktan yana olanların en çok tercih ettiği isimlerden biri oluyor.

Doğal Yolla Saç Rengi Nasıl Açılır?

Papatya İle Saç Rengi Açma

Saç rengini açmada klasikleşmiş bir isim: Kurutulmuş papatya

Kurutulmuş papatya, sizin de kesinlikle duymuş olacağınız üzere saç rengini açma konusu ile alakalı sık sık müracaat edilen klasikleşmiş isimlerden.

Elbette kara saçlara uygulandığında sapsarı saçlara dönüştürme gibi bir iddiası yok. Çünkü kendisi tam manasıyla natürel bir ürün. Ama boyalı saçlarda bile saç rengini en az 2-3 ton açtığı biliniyor. Tabii bunun amacıyla kurutulmuş papatyanın etkisinin güneş ışığıyla perçinlenmesi gerekiyor.

Nereden yer alır derseniz, aktarlardan rahatlıkla temin edebileceğinizi de eklemek isteriz.

Diğer destekleyici malzemeler: Siyah çay, ada çayı, karanfil, ceviz

 • Hali hazırda demlendiğinde renk bırakan bu malzemelerin her biri, saçı natürel yöntemlerle boyama konusu ile alakalı da işe yarıyor ve kına ya da papatya ile bir araya gelerek güçlerini birleştiriyor.
 • Üstelik bu malzemeler içlerindeki faktör maddeler yardımıyla saç derisini temizliyor, saha sıhhatli saç kökleri ve daha kuvvetli saç telleri sağlıyor.
 • Son olarak, bu malzemelerin daha da tüllendirilebileceğini de söylemeden geçmeyelim.
 • Doğal saç boyası yapımı olası mı demeyin, renginizi seçin: Her renge ideal bitkisel saç boyası tanımı
 • Saçlarınızı en natürelinden renklendirmeniz amacıyla asli olarak bilmeniz gereken malzemelerden söz ettik ama onları nasıl bir araya getireceğinizden, hangi saç rengi amacıyla hangi natürel mamulleri kullanmanız gerektiğinden şimdilik söz etmedik.
 • Kimyasal saç boyalarından uzak duranların tercihi genellikle yalnızca kınadan yana olsa da gerçekte evde bitkisel saç boyası yapmanın çoğu değişik yolu mevcut. Yeter ki hangi malzemeleri hangileriyle kullanmanız gerekliliğini bilin!
 • Anlayacağınız “Evde bitkisel saç boyası nasıl yapılır?” sorusunun tek bir yanıtı yok gerçekte. İstediğiniz saç rengini yakalamak amacıyla hangi tanımı kullanmanız gerekliliğini bilmelisiniz.
 • Aşağıda derhal her saç rengine ideal organik saç boyası tanımlarımız sizi bekliyor, söylemesi bizden, yapması sizden.
 • Koyu renk saçlar amacıyla: Kızıl, kestane ve kahve tonlarında bitkisel saç boyası tanımı
 • Uygulayacağınız her türlü saç boyası, saçlarınızın boyanmadan evveldeki rengine göre değişiklikler gösterecektir. Fakat bu tarif, genel olarak koyu renk saçlara sahip olmak amacıyla uygulanabilir, aklınızda bulunsun.

Malzemeler:

 • 500 ml. Su
 • 250 gram toz yeşil kına
 • 1 avuç kadar ada çayı
 • 1 avuç kadar karanfil
 • 1 yemek kaşığı kara çay (isteğe göre)

Nasıl Yapılır?

Ada çayı ve karanfili bir tencereye aktarın, amacıyla 500 ml. Suyu da ek ederek 10 dakika kadar orta ateşte kaynatın. Eğer saçlarınızın çok koyu renkli olmasını istiyorsanız ya da beyazlarınız varsa bu karışıma 1 yemek kaşığı kadar da kara çay ekleyin.

Nasıl Kullanılır?

Karışımı saçlarınızın diplerinden uçlarına doğru sürün. Daha sonra saçlarınızı çevresi batırmayacak şekilde bir saç bonesiyle kapatın. Bu şekilde en az 2 saat bekletin. Saçlarınızın ne kadar koyu renkli olmasını istiyorsanız boyayı saçlarınızda o kadar uzun vakit tutabilirsiniz.

Dilerseniz kınayla saçlarını boyayan çoğu insanın yaptığı gibi akşam uyumadan evvelce saçınıza bu karışımı uygulayıp bir ileri sabah uyanınca yıkamayı da deneyebilirsiniz. Tamamen natürel malzemelerden oluştuğundan bu vakitte saçlarınız zarar görmez.

Saç Rengi Nasıl Açılır Bitkisel

Saç rengini açmak isteyenlere: Sarı saç için natürel bir bitkisel karışım tanımı

Aslında çoğu şahıs doğrulusunda bilinse de değişik malzemelerle bir araya getirildiğinde daha etkili bulunduğu bilinmeyen papatya bu karışımda başrolde. Elbette her vakit alışık bulunduğumuz gibi bir boya kıvamında değil, sıvı bir kıvamda olan bu saç kürü, derli toplu olarak kullanıldığında kalıcı etkiler göstermeye başlıyor. O yüzden sözü çok uzatmadan tanımına geçiyoruz. Buyursunlar…

Malzemeler:

 • 500 ml. Su
 • 1 avuç kadar kurutulmuş papatya
 • 1 avuç kadar kurutulmuş sarı kantaron (isteğe göre)

Küçük bir not: Karışımın sayısını saçlarınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre artırıp azaltabilirsiniz. Eğer sarı kantaron kullanmayacaksanız papatya sayısını artırmayı unutmamalısınız.

Nasıl Yapılır?

Bir tencereye evvelce suyu, sonrasında kurutulmuş papatya ve sarı kantaronu ekleyin. Yaklaşık 40 dakika kısık ateşte karışımı kaynatın. Kaynayan karışımı bir kıyıya alıp 1 gün bekletin. Daha sonra süzüp temiz bir sprey şişesine aldığınız sıvıyı saçlarınıza uygulayın.

Nasıl Kullanılır?

Haftada 1 ya da 2 kez güvenle uygulayabileceğiniz bu karışımını saçınıza dipten uca uyguladıktan sonra, saçlarınızı direkt olarak güneş ışığı görebilecek şekilde aşağı yukarı 1 saat beklettikten sonra sonrasında durulayın. Dilerseniz bu vakit uzatabilirsiniz.

Beyaz Saçlar İçin Bitkisel Saç Boyası Tarifi

Kırlaşmış saçlarına çözüm arayanlara: Beyaz saç telleri amacıyla bitkisel saç boyası tanımı

Malzemeler:

 • 750 ml. Su
 • 6-7 adet ceviz içi
 • 3-4 yemek kaşığı toz yeşil kına
 • 2 yemek kaşığı toz Türk kahvesi
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl Yapılır?

Bir tencereye suyu aktarın, amacıyla ceviz içlerini ekleyip kaynatın. Yaklaşık 15 dakika sonra cevizleri kıyıya ayırın, çıkan renk almış suyu bir kaseye aktarın. İçine başka bütün malzemeleri ekleyip karıştırın. Karışım homojen bir kıvama geldiği vakit boyanız hazır.

Nasıl Kullanılır?

Karışımı saçlarınızın evvelce diplerine, daha sonra da tamamına uçlarına kadar yayın. Daha sonra bütün saçlarınızı güzelce bir araya getirip streç filmle sıkıca sarın. Saç bonesini de başınıza geçirdikten sonra bu şekilde uyuyun ve bir ileri sabah uyandığınızda saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın. Eğer bir defada tam olarak dilediğiniz sonuca ulaşamazsanız haftada 1 kez olmak üzere birkaç defa uygulayabilirsiniz. İşte bu kadar!

Bitkisel Saç Boyası Faydaları

Peki ya bu tanımlar ne işe yarar: Bitkisel saç boyası faydaları

 • Kimyasallarla dolu saç boyaları saçın bünyesinde büyük değişiklikler olabilir, halbuki bitkisel saç boyaları saçın yapısını nerdeyse hiç değiştirmez.
 • Bitkisel saç boyaları, saç tellerinin boyama sonrasında güçsüzleşmesini ve daha kırılgan olmasını önler. Hatta içerisindeki malzemelere göre saçı ve saç derisini besleyici bilhassa gösteren boyalar da vardır.
 • Kimyasal boyalar, sık sık ilişki edilmesi ve uygulanması durumunda kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskimizi artırırken natürel saç boyaları bu tür bir risk oluşturmaz.
 • Saç boyalarındaki kimyasallar yalnızca saçın ve saç derinin sağlığını olumsuz etkilemekle de kalmaz, böbrekten kalbe kadar çoğu organımıza zarar verebilecek etkiler yaratabilir.
 • Bitkisel saç boyaları saçtan yavaş yavaş ve her yerden aynı miktarda olacak şekilde çıktığından, dip boyama gibi problemler yaratmaz. Fakat içerisinde kimyasal olan saç boyaları kadar da kalıcı ve canlı renkler elde edilemez.

Sözün kısası, başta saç ve saç deriniz olmak üzere bütün vücudunuzun sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla kimyasal saç boyaları kullanmak yerine bitkisel saç boyalarını tercih edin. En mühimi de natürel saç boyası bile olsa rastgele bir saç boyasını uygulamadan evvelce kesinlikle alerjiniz olup olmadığını test edin. Eğer çok şüpheli bir halde kaldıysanız konuyla alakalı eksper bir doktora, dermatoloğa başvurun. Aman diyelim, saçlarınızın rengini değiştirmek amacıyla sağlığınızı rizikoya atacak rastgele bir eylemde bulunmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?