• TARİH: 20.07.2019
Florür Vernik Nedir, Zararlı mı?

Florür Vernik Nedir, Zararlı mı?

Dişe Florür Vernik Uygulaması Zararlı mıdır?

Geçtiğimiz günlerde MEB Bakanlığı’ na bağlı okullarda, öğrencilere florürlü diş verniği yapılmasına ilişkin bir form velilere dağıtıldı. Buna göre ilkokul 1. Sınıf öğrencilerinin dişlerine florürlü vernik uygulaması yapılmasını istiyor musunuz istemiyor musunuz gibi sorular 1. Sınıfta okuyan öğrencisi olan velilerimizin kafasını karıştırdı.

Kafanızdaki soru işaretlerini silmek için bu yazıyı sizinle paylaşıyoruz.

Florürlü diş verniği nedir ve florürlü diş cilası zararlı mı gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Florürlü Diş Verniği Nedir, Ne işe Yarar?

Flor vernik uygulaması birçok ülkede erken yaşta diş çürüklerinin önüne geçmek için yapılan bir uygulamadır.

Florür, çoğu diş macununun etken maddesi olan, dişleri çürümeye karşı koruyan bir maddedir. Birçok ülkede içme sularına bile karıştırılan flor maddesi marketlerde satılan hemen hemen bütün diş macunlarında bulunur.

Yaklaşık 20-30 yıldır birçok Avrupa ülkesi ve Kanada’ da flor vernik işlemi uygulanıyor. Bu uygulamanın amacı ise dişlerin çürümesini engellemektir.

Yaklaşık 3 dakika kadar süren florürlü diş cilalama işlemi çocuklarınızın canını da yakmayan bir uygulamadır.

American Dental Association flor vernik işleminin yapılmasında herhangi bir tehlike olmadığını ve hatta bu yöntemin uygulanmasını desteklediğini açıklamıştır.

Flor vernik işleminin amacına ulaşıp ulaşmadığını test etmek için Cochrane Oral Health Group bir araştırma yapmıştır. Yapılan araştırmada florür diş cilası kullanan çocuklar incelenmiştir. Buna göre çocuklarda ve genç bireylerde uygulanan flor verniğin diş çürüğünü yüzde 43 azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu araştırma kalıcı dişlere uygulana florür vernik uygulamasının başarısını ortaya çıkarmıştır.

Yine bir araştırmada, florür diş cilası uygulanan süt dişlerde çürük oranının yüzde 37 kadar azaldığı ortaya çıkmıştır.

Yapılan araştırmalarda flor vernik uygulamasının herhangi bir yan etkisini tespit edememiştir.

Bu test ile florür diş cilasının diş çürüklerini etkili bir şekilde önlediği ortaya çıkmıştır.

Flor diş verniği ile ilgili yapılan bir diğer araştırma ise, bu uygulamanın herhangi bir faydasının olmadığı sonucunu ortaya koymaktadır.

Bu çalışmada ise,  7 ile 8 yaş arasındaki çocuklar rastgele seçilmiştir.

1473 çocuğa yılda 3 kez florür diş verniği uygulanmış, diğer 1494 çocuğa ise herhangi bir işlem uygulanmamıştır.

3 sene sonunda yapılan araştırmanın sonuçlarını test etmek için değerlendirme yapılmıştır. Buna göre florür cilasının 1473 kişilik grubun azı dişlerindeki çürükleri tedavi etmediği ortaya çıkmıştır.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, diş macunlarında kullanılan florür ile ilgili bir uyarıda bulunmuştur.

Uyarıya göre, diş macunlarını 6 yaş altı çocukların erişmeyeceği yerde saklanması gerektiği ve yanlışlıkla bu çocukların diş macunu yemeleri durumunda hemen zehir kontrol merkezini aramamız gerektiğini konusunda bizleri bilgilendirmiştir.

Bu uyarı, diş macunlarında bulunan florun çocuklar için tehlikeli olduğu hatta zehirli bir madde olduğunu hatırlatmak için yapılmıştır.

Sonuç olarak, flor vernik işlemi okullarımızda uzman diş hekimleri tarafından uygulanacaktır. Bu uygulama Sağlık Bakanlığı tarafından geçen yıldan beri yapılmaktadır. Şu tarihe kadar florür diş cilasından dolayı dişleri zarar gören ya da sağlık yönünden olumsuz etkilenen kimse olmamıştır.

Bu yüzden okullarda uygulanan florür diş verniği işlemini gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?