• TARİH: 22.08.2019
Fruktoz Hakkında Bilgi

Fruktoz Hakkında Bilgi

Fruktoz Nedir?

Altı karbonlu monsakkaritlerden biri olan fruktoz beyaz ve katı bir görünüme sahiptir. Beyaz katı görünümü olan fruktoz suda basit bir şekilde çözülebilen bir maddedir.

Fruktozun Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

  • Formülü:  180,16 g/mol
  • Erime Noktası: 103 °C
  • Kaynama Noktası: 440 °C
  • Yoğunluğu: 1,69 g/cm³
  • Hangi Maddenin İçinde Çözülüyor: Su

Birçok meyve ve besin maddesi içeriğinde bol oranda fruktoz barındırır. Bal, ağaçta yetişen meyveler, karpuz familyasındaki meyveler, dutsu meyveler bol miktarda fruktoz içermektedir. Ayrıca çay şekerinde de “sükroz” bulunmaktadır. Çay şekerinin içeriğindeki sükroz ise, glukoz ve fruktozun birleşmesi sonucunda ortaya çok disakkaritlerden biridir.  Dünya genelinde her sene ototrof canlılar 240.000 tona kadar fruktoz üretmektedir. (Ototrof canlılar ışık ve kimyasal enerjiyi bir arada kullanıp, kendi besinlerini üretebilen canlılardır.)

Fruktoz Hangi Yiyeceklerde Vardır?

Bir önceki yazımızda fruktoz nedir sorusunu cevaplamıştık. Bu makale ise, “hangi besinlerde fruktoz bulunur, fruktoz zararlı mı, fruktoz yararlı mı?” başlıklı aramalarınıza cevap bulabileceksiniz.

Fruktoz Hangi Besinlerde Bulunur?

Meyvelerin birçoğunda ve bazı sebzelerde vücut açısından zararlı olmayacak düzeyde fruktoz şekeri bulunuyor. Ancak teknolojinin ilerlemesi sonucu gıda sektöründe de daha ucuza mal edilen fruktoz kullanılmaktadır. Gıda sektöründe kullanılan fruktoz mısır şuruplarından elde edilirken, şurup elde edilen mısırların GDO içermesi sağlığımızı olumsuz yönden tehdit edebilmektedir.
İşin daha kötüsü mısır şurupların hazır besinlerin hemen hemen hepsinde kullanılıyor olması sağlık açısından daha da tehlikeli bir durum almasına yol açıyor.

Mısır şuruplarından alınan fruktoz ile meyve sebzelerde bulunan fruktoz aynı mı? Diye merak edebilirsiniz. Evet aynı. Çilek, şeker pancarı mısır şurubu, şeker kamışı, soğan, domates gibi meyve sebzelerde bulunan fruktoz, mısır şurubunda bulunan fruktoz ile aynı etkiyi göstermektedir. Ancak burada önemli bir konu vardır: bir büyük domateste 3 gram fruktoz bulunurken, 1 bardak gazlı şekerli bir içecekte yaklaşık 30 gram fruktoz bulunmaktadır.

Hangi Yiyecekler Çok Şekerlidir ya da Çok Fruktoz İçerir?

Hazır, paketlenmiş şekerli gıdaların hemen hemen hepsi fruktoz içerir. Hazır, paketlenmiş şekerli yiyecekler yüksek oranda fruktoz içerir. Bu gıdaları çok az tüketmemiz gerekiyor. Özellikle şeker hastalığımız varsa hazır, paketlenmiş şekerli besin maddelerinden uzak durmalıyız.

Doğal balda da yüksek oranda fruktoz bulunmaktadır. 100 gram kadar doğal bal 30 gram kadar fruktoz içermektedir. Ayrıca 100 gram 30 gram fruktozun yanında bir o kadar da glikoz içermektedir. Çam balları diğer ballara göre çok az fruktoz ve glikoz içermektedir. Bu yüzden şeker hastalığınız varsa çam balını tercih edebilirsiniz.

Hazır, konsantre meyve suları da aşırı oranda fruktoz içermektedir. Özellikle hazır vişne, elma suları yüksek oranda fruktoz içerir. Çünkü üreticiler bu içecekleri daha tatlı, daha içilebilir yapmak için bol oranda fruktoz kullanmaktadır.

Hastalandığımız zaman tereyağı ile karıştırıp sıcak sıcak içtiğimiz pekmez de yüksek oranda fruktoz içeren maddelerden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Bir sonraki makalemizde “fruktoz zararlı mı, fruktozun yararları nelerdir, fruktozun zararları nelerdir” konusuna değineceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?