• TARİH: 21.08.2019
FSH Hormonu Nedir

FSH Hormonu Nedir

FSH Hormonu Nedir

Fsh hormonu, erkek ve dişide benzer proteinler taşıyan ve hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Fsh hormonu, LH olarak bilinen lütein yapıcı hormonla birlikte erbezlerinin ve yumurtalığın işlevlerine katkı sağlar. Fsh hormonu, kadında yumurtalık foliküllerinin; erkekte ise spermalozoonların üretimini ve olgunlaşmasını sağlar. Yani yumurta gelişimine önemli katkı sağlayan, hatta bu hususta önemli rolü olan bir hormondur.

Kadınlarda menopoz döneminde, klinefelter ve turner sendromlarında Fsh hormonu artar. Hipofiz bezinin yetersiz çalıştığı durumlarda ve ergenlik öncesi dönemde ise Fsh hormonu düşer. Fsh hormon düzeyini tespit için kan ve idrar tahlili ölçümü gerekir. Çocuğu olmayan kadınlara adetin 3. gününde yapılan bir tahlildir.

Fsh nedir sorusunun yanıtı özetle böyledir.

Fsh Testi Nedir

Kandaki Fsh düzeyini ölçen ve açılımı “Folikül uyarıcı (Stimülan) Hormon” testi olan Fsh testi; kadınlarda yumurtaların, erkeklerde ise spermlerin gelişimi için son derece gereklidir. Fsh testi, testis ve yumurtalıklar gibi üreme organlarının faaliyetlerinin yanı sıra, hipofiz bezi ve hipotalamusun fonksiyonu ile kısırlık probleminin değerlendirilmesinde kullanılır. Çocuklarda ise ergenlikteki erken yahut gecikmiş cinsel gelişimi ortaya koymak için kullanılan bir testtir.

Fsh testi genellikle koldan alınan kan örneği ile; bazen de rastgele idrar örneği yahut 24 saat boyunca toplanılan idrar örneğinde yapılır.

Fsh Testi Nasıl Yapılır

Fsh testi yapılırken, bir kol damarından alınan kan örneği, kimi zaman herhangi bir zamanda alınan idrar örneği, yahut 24 saatlik idrar örneği kullanılabilir. Bu test, 1 yıldan daha fazla zamandır istemesine ve denemesine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerde, kadının adetinin 3. gününde yapılıyor. Sadece kan vererek pek çok hormonun durumunu da öğrenmek mümkün.

Fsh testi sonucunda çıkan değerlerin, genel olarak normal bir şekilde yumurtlayan kadınlarda 0-5 arası  olması beklenir. Ancak bazı klinik ve laboratuvarlarda bu değer 0-10 arası olduğunda normal kabul ediliyor. Eğer değerler 10’un üzerine çıktıysa, bu durum doğurganlık konusunda riski bir konumda olunduğunun belirtisi olarak kabul ediliyor. Bu değerlerin altında çıktığı zaman da fsh düşüklüğü söz konusudur demektir ki bu da doğurganlığı etkileyen bir durumdur.

Fsh Hormonu Değerleri Kaç Olmalı

Sperm ve yumurta işlevlerinin normal seyrinde sürebilmesi için vücutta fsh kaç olmalı sorusunu da şöyle yanıtlayabiliriz:

Folikül Stimülan Hormon, yani fsh hormonu değerleri kadınlarda;

0-6 ay arası olan bebeklerde: 1,00-4,00 mIU/ml

7 aylık ve 12 yaşları arasında olan çocuklarda: 0,20-3,00 mIU/ml

13-15 yaşları arasında olan çocuklarda: 1,00-8,00 mIU/ml

16-50 yaş arasında olan kişilerde: 2,00-10,00 mIU/ml

51-60 yaş arası olan yetişkinlerde: 20,00-140,00 mIU/ml

60 yaş ve üstü yetişkinlerde ise: 30,00-118,00 mIU/ml aralıklarında normal kabul edilir.

Fsh değerleri erkeklerde ise;

0-6 ay arası bebeklerde: 1,00-4,00 mIU/ml

6 ay-12 yaş erkeklerde: 0,20-3,00 mIU/ml

12 yaş kişilerde ise: 1,00-15,00 mIU/ml aralıklarında normal kabul edilir.

Kabaca söylemek gerekirse Fsh değerinin 10’un üzerinde olması tehlikeli olarak kabul edilir; zira böyle bir değerde hamile kalmak zorlaşır. Fsh oranı yükseldikçe hamile kalabilme şansı da azalır. Hekimler fsh hormonu değerini düşüren ilaçlar verebilir.

Yaş ilerledikçe yumurtalık rezervleri de azalır ve fsh yüksekliği ortaya çıkar. Bilhassa 35 yaştan sonra fsh hormonunda yükselme belirir ve 40 yaştan sonra fsh yüksekliğidaha da belirgin bir oranda seyreder. Bunun dışında yumurtalıkların birinin veya bir kısmının operasyonla alınması yahut kist ameliyatları sırasında yumurtalığın hasar görmesi sonucu da fsh yüksekliğiyaşanabilir. Doğum kontrol hapları ve diğer korunma yöntemleri ise fsh yüksekliğine sebep olmazlar.

Fsh yüksekliği kadar, fsh düşüklüğü de hem kadın hem erkeklerde üreme ile ilgili sıkıntı oluşturur.

Fsh yüksekliği belirtileri, çiftler çocuk sahibi olmak istemelerine ve bu yönde uğraşmalarına rağmen başarılı olamamaları durumunda hissedilir. Çocuk sahibi olamayan çiftler hekime başvurduklarında, yapılan tahliller sonucu çıkan fsh değerleri, bu başarısızlığın yanıtı olacaktır. Fsh yüksekliği belirtileri, tahlil dışında herhangi bir fiziksel ve patolojik belirti vermez.

Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür

Fsh hormonunu düşürmek için elbette önce hekimin uyguladığı ilaç ve diğer tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra bitkisel çözümlerden de faydalanılabilir. Fsh yüksekliği sorununa karşı aslan pençesi, hayıt otu, civan perçemi, sarı sabır otu ve adaçayı kullanımı tavsiye edilmektedir. Fsh nasıl düşürülür sorusunun en doğal çözüm sunan yanıtı budur. Fsh yüksekliği sorununu en doğal yollardan kontrol altına almak için şu kürü deneyebilirsiniz:

  • 2 su bardağı kaynayan suyun üzerine 1 tutam civan perçemi,
  • 1 tutam aslan pençesi,
  • 1 tutam hayıt otu ve 1 tutam adaçayı ekleyip, hepsini kısık ateşte 10 dakika boyunca bekletip demlenmesini sağlayın.
  • Demlenen çayın ılınmasını bekleyin ve süzerek için.
  • Her gün 2 bardak çayı düzenli olarak ve taze demlenmiş şekilde tüketin.
  • Bu çaydan kahvaltıdan yarım saat önce 1 bardak, akşam yemeğinden yarım saat önce de 1 bardak olacak şekilde tüketin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?