• TARİH: 21.08.2019
FSH Normal Değerleri

FSH Normal Değerleri

FSH hormonu beyinden salgılanan ve hanımda yumurtalıkları, erkekte ise testisleri uyaran bir hormondur. Böylelikle hem üreme hücreleri olan sperm ve yumurtayı geliştirir, bununla beraber kadınlık ve erkeklik hormonları olan östrojen ve testosteronu salgılatır. FSH ölçümü en sağlıklı reglin 2-7. Günleri içinde yapılır. Genel olarak 25 den yukarı değerlerde ise tüp bebek tedavileri sonuç vermemektedir.

40 mIU/ml den yukarı değerler ise çoğu süre menopozu ifade eder. Araştırmaların neticelerine bakılırsa vakit süre düzgüsel değerler gözlense bile yükselme emareleri gösteren FSH değerleri o fert için gebelik şansının azalmış bulunmuş olduğunu göstermektedir. Şu demek oluyor ki yaş ilerledikçe özellikle de 35 yaştan derhal sonrasında FSH hormonunda yükselme gözlenebilir. Bunun sebebinin en sık olarak genetik yapı olduğu düşünülmektedir.

Önceden saptanmayan hipertansiyon veya şeker hastalığı şeklinde durumlar gebelik ondan derhal sonra istenmeyen problemlere niçin olabilir. Bir hanım 6 – 12 aylık süre içinde hamile kalamamışsa, bu mevzuda tecrübeli bir jinekolog tabip tarafınca değerlendirilmelidir.

Lüzumlu ön testlerin tamamlanması 1 – 2 ay kadar süre gelir, uygun tedavi belirlenerek derhal başlatılır.  Neticeler, kadının başarı şansı mevzusunda ek bilgiler verir. İleri yaş grubundaki hanımlar, genetik problemleri bulunan gebelik şanslarının delikanlı zamanlarında olan hanımlara göre daha çok bulunmuş bulunduğunu bilmelidirler. Gebe kaldıklarında, gebelikte meydana getirilen amniosentez ya da koryon villus örneklemesi şeklinde girişimlerle bu durumu ortaya koymak mümkündür.

Tedaviye karşın sonuç alınamayan yaşlı infertil hanımlar için yurt dışındaki bazı merkezlerden genç hanım yumurtalarının satın alınması bir alternatifken, bu uygulama ülkemizde legal olmadığından evlat edinme düşünülebilir. İleri anne yaşına haiz gebeler de hamilelik süresince birçok sıkıntı ile baş etmek zorunda kalabilirler. Bu mevzuda daha detaylı data gebelik sayfalarında okunabilir.

Hanımlarda yumurtalığın, erkekte ise spermalozoonların olgunlaşmasını ve üretimini sağlar. FSH hormonu, follikül uyarmacı bir hormon olmasından kaynaklı olarak beyinden salgılanır ve yumurta gelişiminde önemi bulunur. Erkeklerde FSH hormonu yardımıyla adam sperminin yapıldığı seminter adında olan tüpler kaynaklanır. Vücudun salgıladığı bu hormon östrojen ve testosteronun salgılanmasını da sağlar.

Kişide FSH hormonu yüksekliği her iki cins içinde bu hormonun etkilediği, hanımda yumurta erkekte ise testisin kâfi olmadığının emareleri arasındadır. Düzgüsel bir kişide bulunması gerekseme duyulan FSH hormonu miktarı, çoğu vakit 10 mIU/ml’nin altındadır.  Bu aralık olması gerekseme duyulan düzgüsel değerdir. Genel olarak bu sayının 25 in üzerine çıktığı durumlarda ise tüp bebek şansının bile zorlaştığı görülmektedir.

FSH hormonu testi, gebe kalmak isteyenlerin tane düzensizlikleri olduğu durumlarda istenilen bir testtir. Düzgüsel durumlarda ise 35 yaşın altındaki hanımların tane düzensizliği durumunda menopozun işaretçisi olarak görülür. Bu hormonun hamile kalmak isteyen hanımlarda bir kez bile olsa yüksek çıkması gebelik şansının düşmesini sağlarken öteki ölçümlerde azalması gebelik şansının arttığı anlamına gelmez.

Bu şekilde bir durumda buluğluk döneminde meydana gelen vücut değişimleri meydana gelir. Kızlarda da aynı vücut değişimi ve bunun yanında tane başlangıcı da görülmektedir. Menopoz dönemlerinde de bu hormon yükselir.  Erkeklerde ise bu hormon yaşa bağlı olarak hafifçe artar ve buna bağlı olarak ta testosteron hormonu azalır.

Bu hormonun en yaygın sebebi menopozdur.  Olgunlaşan yumurtalar FSH seviyesinin düşmesini elde eden hormonlar salgılar.  Bu da FSH yüksekliği görünmesine niçin olur. Bu konum da erken menopozun habercisidir. Erkeklerde de yaşa bağlı olarak FSH yüksekliği görülür.

Hanımlarda kısırlığın yanı sıra boy kısalığı da genetik yanlış bilgilerin problem olduğu durumlarda 4 yaşın altında olan ve tedavi görmeyen turner hastalığı bulunan kız çocuklarında da FSH yüksekliği meydana gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?