• TARİH: 17.08.2019
Gebeliğin İlk Belirtileri

Gebeliğin İlk Belirtileri

Hamilelik, her kadının en heyecanlı, en zevkli dönemlerinden birisidir. Anneden anneye, doğumdan doğuma değişen bu heyecan ilk belirtiler ile birlikte ortaya çıkar. Yumurtanın ilk döllenmesi ile birlikte anne adayında belirmeye başlayan belirtiler, gebeliğe dair ilk bulgulardır. Bu yazımızda gebeliğin ilk belirtileri nelerdir sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Gebelikte ilk haftada yumurtanın döllenmesi ile birlikte rahmi besleyen hormon olan progesteronda yükselme olur. Bu yükselme anne adayında gebeliğin ilk hafta belirtileri denilen bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler kimi anne adayında çok şiddetli olurken kimi anne adayında neredeyse yok denecek kadar azdır.

Erken Gebelik Belirtileri

Gebeliğin ilk dönem belirtilerini ve nedenlerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Mide bulantısı

Progesteron hormonunun yükselmesi ile birlikte mide bulantısı ve kusma görülebilir. Mide bulantısı ilk 3 aydan sonra hafifleyecektir.

Baş dönmesi

Hamilelik ile birlikte ortaya çıkan kan şekeri düşmesi ve tansiyon düşüklüğü baş dönmesi nedenleri olabilir. Bu durumda kısa süreli de olsa baygınlık hissi yaşanabilir.

Baş ağrısı

Nadiren de görülse bazı gebeliklerde baş ağrısı yaşanabilir. Planlanan bir gebelik söz konusu ile anne adayları baş ağrısı için ilaç kullanmamalıdır.

Halsizlik

Yorgunluk ve sürekli halsizlik anne adaylarının en çok zorlandığı konulardan birisidir. Sürekli uyumak ve uyku düzeninde bozulmalar gebeliğin ilk belirtilerindendir.

Göğüslerde hassasiyet

Gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkan göğüslerde şişlik ve ağrı hamilelik belirtilerinin başında gelir. Bu belirti ilerleyen dönemlerde yok olacaktır.

İdrar sıklığı

Anne adaylarının ilk olarak hissettiği gebelik belirtilerinden birisi de idrara çıkma sıklığıdır. Normal idrara çıkma sayısında çoğalma, geceleri bir kaç kere idrara çıkma gebelik belirtileri arasındadır.

Sancı

Regl dönemi ağrılarına benzeyen bu sancılar genelde mide bulantısı ile birlikte gelir. Anne adaylarının zaman zaman telaşlanmasına neden olan kanamalar ile birlikte de gelen sancılar kısa süreli ve düzensiz sancılardır.

Vücut ısısının yükselmesi

Gebeliğin ilk anlarından itibaren anne adaylarının vücut ısılarında yükselme meydana gelir. Bu da zaman zaman üşüme, zaman zaman ateş basması olarak etki gösterir.

Ruhsal dengesizlik

Hormonal dengelerin değişimi ile anne adayının ruhsal dengesinde de değişiklikler olabilir. Bu ruhsal dengesizlik annenin kendisi tarafından fark edildiği gibi çevresi tarafından da fark edilir.

Kabızlık

Bazı gebeliklerde erken dönemlerinden itibaren kabızlık yaşanabilir. Bunun için anne adaylarının bol sıvı tüketmesi ve lifli gıdalar ile beslenmesi gerekir.

Adet gecikmesi

Düzenli adet gören bir kadının adet gecikmesi yaşaması büyük ihtimalle gebe olduğu anlamına gelir.

Gebelik Testi

Özellikle de diğer belirtiler ile birlikte yaşanan adet gecikmelerinde mutlaka test uygulanması gerekir.

Çoğu anne olmak isteyen kadının merak ettiği, gebeliğin ilk belirtileri ne zaman başlar, sorusuna, anne üreme hücresi ile baba üreme hücresinin birleşmesinden itibaren yanıtını verebiliriz. İlk haftalarından beri hissedilen bebeklerin anne rahminde büyümesi ile bazı belirtiler daha şiddetlenirken, bazı belirtiler yok olur.

Gebelik belirtileri içerisinde biri ya da bir kaçı sizde mevcutsa mutlaka en yakın eczaneden bir test alıp gebelik testi uygulayın ya da daha emin olmak için sağlık kuruluşlarında kan testi yaptırın.

Gebelik testi sonucu resimli>>

Bu erken gebelik belirtileri aynı zamanda tehlikeli olan dış gebelik belirtileri ile de aynıdır. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden muayene olunması gerekir. Eğer bu gebelik belirtileri dış gebelik ya da mol gebelik gibi bebeğin olmadığı gebeliklerden kaynaklanıyorsa gereken tedavi ile gebeliğe son verilmelidir.

Evde gebelik testi nasıl yapılır>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?