• TARİH: 18.08.2019
Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri

Çocuk sahibi olmak isteyen, bunun için düzenli cinsel ilişkiye giren kadınların en merak ettikleri konu, gebelik belirtileridir. Genel olarak hamileliğin ilk 4 haftasında test sonuçlarında da ortaya çıkmayan hamilelik, bazı belirtiler ile belirlenebilir. Hamileliğin ilk 4 haftası içinde anne adayında ortaya çıkan bazı hormonal değişiklikler gebelik belirtileri olarak değerlendirilebilir.

Hamilelik konusunda en doğru bilgiyi uygulanan testler ile almak mümkündür. Ancak bu testler en erken 1 aylık hamilelikler için doğru sonuç verir. Bu süre dışında yapılan hamilelik testlerinde hamilelik negatif çıksa hamilelik durumu söz konusu olabiliyor. Bu nedenle testler ile hamilelik ne zaman belli olur sorusuna cevap olarak en erken 1 ay diyebiliriz.

Erken Gebelik Belirtileri

Hamileliğin erken dönemlerinde anne adaylarında ortaya çıkan belirtilere en erken hamilelik belirtileri denilir. Bu belirtiler de tam anlamı ile kesin sonuç vermemekle birlikte anne adaylarının bir fikir sahibi olmasına yardımcı olmaktadır. En erken gebelik belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Adet gecikmesi: Hamilelik belirtisi denilince ilk akla gelen belirti adet kanaması gecikmesidir. Düzenli olarak aynı tarihlerde regl olan bayanların zamanı geldiği halde hala adet olmaması gebelik belirtisi olarak sayılabilir. Normalde olandan daha açık kırmızı ya da pembemsi renkte kanama olması da gebelik belirtilerinden ayılabilir.
 • Göğüslerde hassasiyet: Hamileliğin ilk dönemlerinde göğüslerde hassasiyet yaşanabilir. Göğüslerin aşırı derecede hassaslaşması, sertleşmesi ve dolgunlaşması gebelik belirtileri arasında sayılabilir. Zaman zaman göğüslerden süt gelme durumu da yaşanabilir.
 • Mide bulantısı: Hamileliğin ilk aylarında bayanların en çok şikayet ettiği durum mide bulantısıdır. Gebelik ile birlikte değişen hormonların sonucunda özellikle sabahları uyanır uyanmaz yaşanan mide bulantısı, çoğu bayanın en çok zorlandığı durum olmuştur. Bazı hamile bayanlarda mide bulantısının şiddetinden yemek yiyememe durumu da ortaya çıkabilir.
 • Sancı: Adet döneminde yaşanan sancılara benzer sancılardır ancak daha keskin ve kramp şeklindedir. Mide bulantısı ve baş ağrısı ile birlikte ortaya çıkabilir.
 • Aşırı yorgunluk ve uyku hali: Normalde uyuduğunuz saatten daha erken uyuyup sabahları daha zor kalkmaya başladıysanız, her bulduğunuz fırsatta uyumak istiyorsanız, erken gebelik belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz. Sürekli halsizlik ve kendini yorgun hissetmek de erken gebelik belirtileri arasında sayılabilir.
 • Sık idrara çıkmak: Herkesin günlük idrara çıkma sayısı değişir. Gün içinde tüketilen sıvılar ve kişinin hareket durumuna göre değişen idrara çıkma durumu, gebelik döneminin ilk haftalarından itibaren anne adaylarında görülebilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha fazla idrara çıkma, özellikle geceleri sık sık uyanıp tuvalete gitme durumu olabilir.
 • Duygusal değişiklikler: Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne adaylarında farkına varmadan duygusal değişiklikler yaşanabilir. Bu değişikliklerin etkisi ile daha çabuk kızma, daha çabuk sinirlenme ya da abartılı duygusallaşma hali ortaya çıkabilir.
 • Koku hassasiyeti ve iştahta değişiklik: Hamile bayanların koku alma duyuları daha fazla gelişir. Bu döneme özel bazı kokuları daha fazla alırlar. Bu nedenle iştahlarında artma ya da azalma meydana gelebilir. Kimi anne adayları yemek kokularından olumlu etkilenip daha fazla yemek yemek isterlerken kimileri bu kokulardan dolayı yemek yemek istemez.

Yukarıdaki bu belirtilerden biri ya da bir kaçı hamile bayanlarda ilk haftalarda ortaya çıkmaya başlar. Siz de hamilelikten şüpheleniyor ve bu belirtileri yaşıyorsanız test yapabilir, ya da doktora gidip muayene ile hamile olup olmadığınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Tam olarak gebelik hakkında doğru bilgi edinmek için gebeliğin ilk 4 haftasını geçmek gerekir.

İkiz Gebelik Belirtileri

İki ya da daha faazla bebeğin dünyaya geleceği çoğul gebelikler, tekil gebelikler ile aynı belirtileri gösterir. Fark olarak daha fazla bebek olduğu için anne adayının hormonlarında da daha fazla artış ya da eksiliş meydana gelir. Bu da anne adayının hamilelik belirtilerini daha fazla yaşaması anlamına gelir. Annelerin erken dönemde hissettiği gebelik belirtilerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Çoğul gebeliklerde normal gebeliklere göre kilo alımı daha erken ve daha fazla olabilir.
 • İkiz hamileliklerde rahmin büyümesi daha fazla olur ve karın daha önceden belirgin olmaya başlar. Çoğul gebeliklerde mezura ile rahim tepesinin (uterin fundus) ölçümü daha fazla olur.
 • Tekil gebeliklerde bulantı ve kusma şikayetleri daha fazla olabilir.
 • Çoğul gebeliklerin genelinde yorgunluk ve halsizlik daha fazla olabilir.
 • Anne adaylarının verdiği bilgilere göre bazı ikiz hamileliklerde bebek hareketleri daha erken aylarda başlar ve daha sık hareket hissedilir.
 • İkiz ya da diğer çoğul gebeliklerde kanda gebelik testi (B-HCG) daha yüksek çıkar.
 • Hamileliğin 4. ayında yapılan AFP testi ikiz gebeliklerde daha yüksek çıkar.

Normal gebeliklerde çoğulluk yaşanabilir. Tüp bebek ile tedavi yöntemi denemelerinde de yüksek oranda çoğul gebelik yaşanıyor. Özellikle ikiz bebeklerin dünyaya geldiği bu gebelikler de aynı belirtiler görülebiliyor. Buna göre tüp bebekte ikiz gebelik belirtileri olarak da yukarıdaki maddeleri verebiliriz.

Boş Gebelik Belirtileri

Boş gebelik halk arasında su hamileliği olarak da adlandırılan bir durumdur. Anne adayının ya da doktorların belirtilere bakarak teşhisinde bulanamayacağı bu tür gebelikler, ancak ultrason ile belli olur. Ultrason ile boş gebelik kaçıncı haftada belli olur sorusunun cevabı olarak normal gebeliklerde fetusun ultrasonda görüldüğü haftaları verebiliriz. Son adet tarihinden itibaren 5 hafta geçtikten sonra ultrason ile boş gebelik ya da normal gebelik teşhisi yapılabilir.

Boş gebelik ile erken gebelik belirtileri birbiri ile aynıdır. Kısaca boş gebelik belirtileri nelerdir diye inceleyecek olursak aşağıdaki maddeleri verebiliriz.

 • Boş gebelik durumunda tıpkı normal hamileliklerde olduğu gibi adet kanamasının kesilir.
 • Erken gebeliklerde yaşanan kasık krampları boş gebeliklerde de yaşanabilir.
 • Anne adayının koku alma duyusundaki hassasiyet su hamileliğinde de geçerlidir.
 • Hamileliğe bağlı iştah azalması ya da iştah artması boş gebelikler için de geçerlidir. Kokuya karşı duyarlı olan anne adayları, bu dönemlerinde besinlere karşı da farklı isteklerde bulunabilir.
 • Erken gebelik belirtileri arasında yer alan vajinal akıntı, boş gebeliklerde de görülür. İlk başlarda beyazımsı olan bu akıntılar, zamanla kahverengini alabilir.
 • Bazı boş gebeliklerde idrara çıkma sıklığının da değiştiği, daha fazla tuvalete çıkıldığı da belirtilir.
 • Anne adaylarında görülen mide bulantısı, zaman zaman kusma, halsizlik ve uyku hali boş gebelik yaşayanlar tarafından da hissedilir.

Boş gebelik, erken hamilelik döneminde yaşanan düşüklerin büyük kısmında görülür. Anne adayının belirtilerden anlayamadığı bu durum, eczanelerdeki gebelik testleri ile de belirlenemez. Boş gebeliğin anlaşılması için anne adayının mutlaka ultrasona girmesi gerekir. Ultrason ile boş gebelik nasıl anlaşılır, sorusuna en basit cevap olarak ultrasonda fetusun görülmesi gereken tarihlerde görülmemesini verebiliriz.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Kimyasal gebelik, tüm hamileliklerin yaklaşık yüzde 50 gibi kısmında görülebilen bir durumdur. Kimyasal gebelik belirtileri her anne adayında farklı şekilde kendini gösterir. Genelde çok fazla bir şikayet olmadığı için normal şartlarda anne adayları bu durumu fark edemez. Ancak hamile kalmaya çalışıyor ve yumurtlama dönemi takibi yapılıyorsa fark edilebilir. Kimyasal gebeliğin belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Özellikle düzenli regl olan bayanlarda regl dönemlerinde gecikme durumu.
 • Normalde regl dönemlerini ağır geçiren bayanların bu dönemi daha hafif olarak atlatması.
 • Nedeni belli olmayan karın ağrısı.
 • Vajinada normal olmayan kanama.
 • Hamile kalmak isteyen bayanların sıklıkla uyguladıkları evde yapılan gebelik testi sonucunun pozitif çıkması.
 • Kandaki Beta HCG seviyelerinde düşüş yaşanması, kimyasal gebelik belirtileri arasında sayılabilir.
 • Kimyasal gebelik nasıl anlaşılır, diye merak edenler bu belirtilere dikkat ederek kimyasal gebelik yaşayıp yaşamadıklarını hakkında genel bilgilere sahip olabilir.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik, kadın üreme hücresi ile erkek üreme hücresinin rahim dışında bir yerde birleşip yerleşmesi durumudur. Annenin hayatının tehlikeye girdiği bu gebelik türünde döllenen yumurtaya ait embriyo mutlaka kaybedilir. Annenin bu gebelikten zarar görmeden çıkmasında erken tanı ve teşhisin önemi çok büyüktür. Erken dönemde teşhis edilemeyen dış gebelikler, karın içi yırtılmalar ve kanamalar sonunda annenin şoka girmesine neden olmaktadır.

Dış gebelik genelde belirti vermeden ilerleyen ciddi bir sağlık sorunudur. İlk zamanlarında normal bir gebelik gibi belirtiler veren dış gebelik, yumurtanın olması gereken rahim içi bölgesi dışında yerleşmesi ile gerçekleşir. Normal bir gebelikte yaşanan mide bulantısı, iştahsızlık, koku alma duyusunda hassasiyet, adette gecikme, halsizlik, baş dönmesi gibi erken gebelik belirtileri ile kendini belli eden bu tür gebelikler özel belirtiler ile anlaşılabilir.

 • Bu sağlık sorununa özel dış gebelik belirtileri nelerdir açıklamak gerekirse ilk belirtiler olarak kasıkta tek taraflı ağrı, bir adet gecikmesi sonrasında lekelenme tarzındaki vajinal kanamalar, göğüslerde hassasiyet belirtilerini verebiliriz. Bu belirtiler normal gebeliklerin bazılarında da hamilelik belirtisi olarak görülebilir.
 • Ancak dış gebelik nedeni ile yırtılma oluşması, karın içi kanama meydana gelmesine bağlı olarak alt karın bölgesinde ani ve şiddetli bazen omuza vuran bir ağrı ile tansiyon düşmesine bağlı baygınlık hissi ortaya çıkabilir. Bu belirtiler genel olarak dış gebeliğin teşhis aşamasında etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?