• TARİH: 12.08.2019
Gebelik Döneminde İshale Ne İyi Gelir ?

Gebelik Döneminde İshale Ne İyi Gelir ?

Gebelik dönemi birtakım rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Hamilelikte ishal çoğu zaman besin zehirlenmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Hamilelikte ishal kısa süreli olmakta, hafif seyretmekte, bağırsak krampları şeklinde gelişmektedir. Eğer gebeliğiniz yaz aylarına denk gelmiş ise ishal ile karşılaşmanız yüksek olasılıktır.

Gebelikte İshalin Nedenleri

Hamilelik döneminde ishal daha çok süt ve süt ürünlerinin tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yumurta, mayonez ve benzeri ürünlerin tüketilmesi ishale neden olan bakterilerin üremesini hızlandırmaktadır. Bu da ishale neden olmaktadır. Aslında ishalin gelişimi vücuda giren zararlı bakterilere karşı vücudun bir koruma geliştirmesidir. Çünkü gebelik ishal hamilelikte ishalannenin sıvı kaybının önlenmesi için gerçekleşmektedir. Eğer anne ishal olmuş ise sıvı kaybı var demektir ve vücut bunu geliştirmeye yönelik ishal olmuş demektir.

Hamilelikte İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik dönemlerde döneminde gerçekleşen İshale karşı korunmanın en önemli yolu beslenme düzenidir. Öncelikle içme suyunun temiz olması gerekir. Daha sonra ise yenilen meyve ve sebzelerin iyice bol suda yıkanması, dezenfekte edilmesi gerekir. Özellikle de göbek salata, marul, ıspanak, domates gibi toprakta yetişen ve ilaçlanan gıdaların mutlaka bol su ile yıkandıktan sonra yenilmesi gerekir. 

Gebelikte ishale ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak bol sıvı tüketimi verilebilir. Tabi bununla birlikte sebzeleri sirkeli su içerisinde beklettikten sonra yıkamak gerekir. Eğer süt ve süt ürünleri tüketilecek ve bunların pastörize olmasına dikkat edilmelidir.

Hamileyim ishal oldum

Gebelikte ishale ne iyi gelir sorusuna diğer bir yanıt hisse çiğ olarak tüketilen salam, sosis, pastırma, sucuk, et gibi besinler kesinlikle pişirilmeden yenilmemelidir. Yani bağırsağı ya olmayacak şekilde besinlerin tüketilmesi gerekir.

Gebelikte ishal bebeğe zarar verirmi?

Aslında gebelik döneminin görülmesi son derece normaldir. Bu dönemde annenin beslenme düzeni ebeliğe uygun değilse annenin vücutta su kaybetmesini önlemek adına vücut koruma geliştirmektedir ve ishale dönüşmektedir. O yüzden ve bu dönemde yaşanan ishaller çok çabuk iyileşebilen, basit ve zararsız ishallerdir. Anne adayında sıvı kaybı söz konusu olur ve anne adayı bol sıvı tüketerek vücuttaki sıvı dengesini sağlar.

Böylece ishalin önüne geçmiş olur. Anne ciddi sıvı kaybı yaşamıyor ise bebek elbette ki bundan etkilenmeyecektir. Ancak sıvı kaybının ciddi bir boyuta ulaşması tehlike arz edebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?