• TARİH: 21.08.2019
Gebelikte Hamilelikte Görülen Şikayetler

Gebelikte Hamilelikte Görülen Şikayetler

Hamileliğin başlaması ile anne adayından vücudunda hormonal, fiziksel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir.  Anne adayı kilo alır, vücudunun şekli değişir, hormonlara bağlı olarak ruhsal ve duygusal birçok değişiklik olur. Bu kadar değişiklik neticesinde kaçınılmaz olarak şikayetler de beraberinde gelir.

Bu şikayetlerin birçoğu gebelik süresince olması beklenen durumları ifade eder ve çoğunlukla bir sorunun belirtisi değildir. Ve birçok hamile kadının ortak sorunudur.

Nedir bu şikayetler diyeceksiniz örneğin mide bulantısı, kusma, bel ağrısı, kasık ağrısı, halsizlik, dönem dönem uyku hali, uykusuzluk, bacak krampları, el ve ayaklarda uyuşma, vajinal akıntı, karın çatlakları, yüz ve ciltte lekelenmeler, mide ekşimesi gibi sorunlardır. Bunlar alınacak önlemler, dikkat edilecek noktalar ve basit tedaviler ile giderilebilecek şikayetlerdir.

Bunların haricinde hamilelik sırasında beklenmeyen ve bir sorun olabileceğini düşündüren şikayetler de söz konusudur. Vajinal kanama, bayılma, şiddetli baş ağrısı, nefes darlığı, parça düşürme, su gelmesi, bebeğin hareketlerinde anormallik gibi şikayetler mutlaka doktora bildirilmesi ve değerlendirilmesi gereken durumlardır.

Hamilelik döneminde unutulmaması gereken nokta şikayetlerin önemli ya da önemsiz olduğunu mutlaka doktorunuzla değerlendirmeniz gerektiğidir. Bazen size önemsiz gelen şikayetlerin arkasında ciddi sorunlar olabilir. Bu nedenle her sorununuzu doktorunuzla paylaşmak en doğrusudur.

Hamilelik ve Gebelikte Göğüslerde Şişkinlik ve Ağrı

Göğüslerde şişkinlik ve ağrı, gebeliğin başlangıcından itibaren görülen şikayetlerin başında gelir. Göğüsleri uygun bir sütyenle desteklemek faydalıdır.

Hamilelik ve Gebelikte Göğüslerden Süt Gelmesi

Hamileliğin ilerleyen haftalarında yaklaşık 12-14.haftasından sonra göğüslerde süt üretimi söz konusudur Bu süt, bazı kadınlarda hamilelik döneminde göğüslerden gelmeye başlar.

Hamilelik ve Gebelikte Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk belirtilerinden olan mide bulantısı özellikle ilk 3 ay hamile kadınların ortak şikayetidir. Özellikle sabah saatlerinde daha sıklıkla yaşanılan bu sorun için, sabahları yataktan kalkarken yavaş hareket edin, tuzlu kraker yiyin, öğünlerinizi sıklaştırın ve az az yiyin,rahatsız edici kokulardan uzak durun, meyve suyu, kahve, süt gibi sıvılar tüketmeyin.

Hamilelik ve Gebelikte Halsizlik

Halsizlik de birçok hamile kadının dile getirdiği şikayetler arasındadır. Doğru egzersiz, yeterince dinlenme ve sağlıklı beslenme şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Hamilelik ve Gebelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı sıklıkla görülür. Genelde ciddi bir sorun belirtisi değildir. Doktorunuza danışmadan ilaç almayın. Eğer çok şiddetli ise, geçmiyorsa, beraberinde mide bulantısı ve görme bozuklukları da varsa doktorunuzu arayın.

Hamilelik ve Gebelikte Sık İdrara Çıkma

Büyüyen rahim ve idrar üretiminin artması nedeni ile sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilir.

Hamilelik ve Gebelikte İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma sorunu da hamilelikte sık görülen şikayetler arasındadır. Kegel egzersizleri ile vajina kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Hamilelik ve Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Hamilelik döneminde rahim büyüdükçe, rahimin iki üst köşesinden karın duvarına uzanan yuvarlak bağlar gerilir. Bu gerilme de bıçak saplanır gibi bir ağrı şeklinde kasıklarda hissedilir. Ani hareketlerden ve uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının.

Hamilelik ve Gebelikte Bacak Krampları

Hamilelikte özellikle son 3 ayda bacaklarda yaşanan kramplar anne adayına rahatsızlık verir. Yatmadan önce bacaklar için germe hareketi, hafif egzersizler şikayetlerinizi hafifletebilir.

Hamilelik ve Gebelikte Mide Yanması

Hamilelikte hormonların değişimi ile vücutta oluşan değişiklikler mide yanma sorununa neden olur. Mide yanması şikayetlerinizi azaltmak için, az az ancak sık sık beslenin, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun, sağlıklı ve düzenli beslenin.

Hamilelik ve Gebelikte Kabızlık

Hamilelerin yarısı kabızlık şikayeti ile karşı karşıya kalır. Demir hapları, hormonlar, rahmin rektuma baskı yapması kabızlık nedenleridir. Bol sıvı alın, lifli gıdaları bolca tüketin, egzersiz yapın.

Hamilelik ve Gebelikte Basur (Hemoroid)

Kabızlığı olan birçok hamile kadın  basur ile de karşı karşıyadır. Kabızlık ile birlikte büyük abdest esnasında zorlanma ve dışkının sert olması hemoroidleri kötüleştirir. Kabız olmamaya dikkat edin, yüksek oranda lif içeren gıdalar ve bol sıvı tüketin.

Hamilelik ve Gebelikte Bel Ağrısı

Hamilelerin en fazla dile getirdiği şikayetlerden biri de bel ağrısıdır. Kilo artışı, ağırlık merkezinin değişmesi bel ağrısını tetikler.

Uzun süre ayakta kalmayın, kısa topuklu ayakkabıları tercih edin, sırt bölgenizi destekleyin, sık sık dinlenin, hafif egzersizler yapın.

Bunlar dışında aşağıdaki şikayetler de hamilelerin ortak şikayetlerindendir;

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?