• TARİH: 21.08.2019
Gebelikte Hamilelikte Karın Ağrısı Ve Kasık Ağrısı

Gebelikte Hamilelikte Karın Ağrısı Ve Kasık Ağrısı

Gebelik dönemi, anne adayının fiziksel olarak birçok değişime ve ağrıya neden olan bir dönemdir.  Hamilelikte karın ağrısı ve hamilelikte kasık ağrısı, en belirgin ve hemen hemen tüm anne adaylarının ortak dile getirdiği şikayetler arasındadır.

Erken gebelik döneminde ve hamileliğin ilerleyen aylarında ve doğumun yaklaştığı haftalarda, anne aday karın ve kasık ağrısı hissedebilir. Ağrılar çeşitli önemli nedenlere bağlı olabildiği gibi, önemsiz nedenlerden de kaynaklanabilir.

Erken hamilelik günlerinde, adet gecikmesinin yaşandığı ilk günlerde anne adayının karın ve kasık bölgelerinde, adet dönemi ağrılarına benzeyen rahatsızlık birçok kadın tarafından hissedilir.

Hamilelikte Karın Ağrısı

Kasık ağrısına oranla, hamilelikte karın ağrısı da çoklukla yaşanır. Peki hamilelikte karın ağrısı neden olurHamilelikte karın ağrısı yaşanmasına en çok sebep olan kabızlık ve şişkinlik olmasıdır. Yine gebeliğin son aylarında sıklıkla yaşanan yalancı doğum sancıları, hamilelikte karın ağrısı nedenleri arasındadır.

Bu kasılmalar, hafif şiddette ve düzensiz olduğu için hafif ağrılar şeklinde kendini belli eder ve geçicidir. Gebeliğin hangi sürecinden olursa olsun hafif ya da şiddetli her türlü ağrıyle birlikte vajinal kanama söz konusu ise mutlaka doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

  • Hamilelikte karın ağrısı, idrar yolu enfeksiyonunda da kaynaklanıyor olabilir. Ağrı ile birlikte yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, idrar yaparken yanma, idrar zorluğu ve idrarda kan gibi şikayetler söz konusu ise mutlaka doktorunuzla görüşün.
  • Hamilelikte karın ağrısı, karın üst sağ bölgesinde hissediliyor ve ağrıya eşlik eden baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler mevcutsa gebelik zehirlenmesi söz konusu olabilir. İhmal edilmeden doktora başvurulması gereken bir durumdur.
  • Hamilelik sırasında çok sık da görülmese bile leğen kemiği eklemlerinde aşırı ağrı hissedilebilir. Özellikle vajinanın üzerinde olan bölgede,hormonlara bağlı olarak eklemlerde aşırı gevşemenin neden olduğu çatı kemiği ağrısı pubik ağrı olarak da ifade edilen şiddetli ağrılar olabilmektedir. Bu hormonlar, doğum kanalını doğuma hazırlamak maksadı ile gevşetirler.
  • Yumurtalık kistleri de gebelik sırasında nadir de olsa oluşabilir.Kistlerin yırtılması (rüptür), burkulması (torsiyon) gibi nedenler hamilelikte kasık ağrısı nedenleri arasındadır.
  • Gebelikte kasık ve karın ağrısı gebelikle ilgili olmayan nedenlerden dolayı da görülür. Örneğin mide ülseri, apandisit, safra kesesi iltihabı gibi nedenler hamilelikte karın ağrısı nedeni olabilir.Bu sebeple  gebelikte karın ağrısının nedeni dikkatlice araştırılmalıdır. Ayrıca gebelikte kasık ağrısı da hafife alınmalıdır. Özellikle kasık ağrısı ile birliktr farklı şikayetler de söz konusu ise mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Ağrının kaynağına göre belirlenecek tedavinin uygulanması önemlidir

Aşağıdaki durumlar söz konusu ise doktora başvurmanın ihmal edilmemesi gerekmektedir;

  • Ağrılarla birlikte yüksek ateş, titreme, mide bulantısı, kusma, vajinal kanama ve vajinal akıntıda artış
  • Tansiyonda düşme veya yükselme
  • Halsizlik
  • Geçmeyen ve giderek artan ağrı durumu

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı, gebeliğin ikinci yarısından sonra özellikle bıçak saplanır hissi gibi keskin ağrılar şeklinde kendini hissettirir. Ani hareket edilmesi halinde şiddetlenen bu ağrılar, rahimin büyümesine bağlı, rahim bağlarının gerilmesi ile gelişen ağrılardır. Rahimin büyümesine bağlı olarak hissedilen bu ağrılar genel anlamda sağ tarafta ağırlıklı olarak kendini hissettirir.

Gebelikte Kasık Ağrıları Ne Zaman Başlar?

Gebelikte kasık ağrıları ne zaman başlar diye baktığımızda aslında gebeliğin başlaması ile birlikte ağrılarında başladığını görebilmekteyiz. Gebeliğin birinci evresi olarak nitelendirilen 0 – 12 hafta arasında rahim büyümeye başlar ve bu durum da rahmi karın içerisinde tutan kaslarda gerilmeye neden olur. Bu süreçte hafif şekilde kasık ve bel ağrıları hissedilir ve bu ağrılar normal olarak nitelendirilir.

Hamileliğin 3. Döneminde yani 27 – 40. haftalar arasında iskelet sisteminin değişimine bağlı olarak ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrılar vücudun ağırlık merkezinin değişmesi, iskelet sisteminin yapısının değişmesi ve kalça eklemlerinin gevşemesine bağlı olarak bel, boyun ve kasıklarda görülebilmektedir. Kalsiyum ve magnezyum alınması ve sert yataklar tercih edilmesi ile bu ağrılar hafifletilebilir.

Hamilelikte Sol ve Sağ Kasık Ağrısı

Hamilelikte sol kasık ağrısı veya hamilelikte sağ kasık ağrısı en sık görülen ağrılardandır. Rahmin büyümesi nedeniyle özellikle hamileliğin 6 – 8. Haftalarında yani adet gecikmesi yaşandıktan sonra ki iki haftalık sürede bu ağrılar hissedilir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanlarda daha erken başlayabilen bu ağrılar daha da şiddetli olabilmektedir. Kasık ağrıları hamileliğin 3. ayından sonra rahim büyümesinin hızlanması nedeniyle, hamileliğin son zamanlarında da karnın büyümesi ve rahim ağzının açılmasına paralel olarak görülebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?