Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır, Geniz Eti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır, Geniz Eti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Geniz eti ameliyatı, geniz eti burun deliklerinin arkasında bulunan bir lenfoid dokudur. Geniz eti de aynı bademcikler gibi immün sistemde, vücudun savunmasında rol oynar. Geniz eti doğumsal olarak her insanda vardır ama büyüklüğü kişiye göre değişir. Bu dokunun hastalar tarafından yahut kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından teşhis edilmesi de olası değildir. Geniz etleri […]

Geniz eti ameliyatı, geniz eti burun deliklerinin arkasında bulunan bir lenfoid dokudur. Geniz eti de aynı bademcikler gibi immün sistemde, vücudun savunmasında rol oynar. Geniz eti doğumsal olarak her insanda vardır ama büyüklüğü kişiye göre değişir. Bu dokunun hastalar tarafından yahut kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından teşhis edilmesi de olası değildir.

Geniz etleri endoskopik burun içi muayenesi sırasında görülebilirler. Geniz etlerini MR ve tomografi gibi araçlarla da görüntülemek mümkündür.  Özellikle çocuk yaşlarda yapılan bademcik ameliyatlarında ek olarak geniz eti ameliyatları da yapılmaktadır. Geniz eti ameliyatları 1900’lü yılların başından itibaren çocuklarda bademcik ameliyatları le birlikte yapılmaktadır. Bademcik ve geniz eti büyümesi olan ve çok sık enfeksiyon yaşayan hastalarda pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Geniz eti problemi olan ve tedavi amaçlı ameliyat edilen çocuklarda kulak sıvısının da tedavi edildiği, konuşmada gecikme durumlarının ve zeka geriliklerinin de önlendiği belirtilmiştir.

Uzun vadede geniz eti olan çocuklarda kulak ve sinüs hastalıkları, işitme zorluğu ve konuşmada gelişmenin ağır seyretmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir. Geniz eti olan çocuklarda ayrıca ağzın sürekli açık olması ve algılama zayıfmış gibi bir yüz ifadesi oluşmaktadır.

Geniz eti bebekte gebeliğin 16. haftasında burun boşluklarının gerisinde bulunan nazofarenkste oluşmaya ve gelişmeye başlar. Doğumda da var olan geniz etleri çocuk 5-6 yaşına gelene kadar büyümeye devam eder. Bu yaşlarda solunum yolu ile alınan  mikroplar geniz eti üzerinde birikir ve buradan burun ve sinüslere iletilebilir. 9-10 yaşlarından itibaren de geniz etleri küçülmeye başlar.

 • Geniz etleri neden oluşur sorusu için şu yanıtları verebiliriz.
 • Alerji oluşturabilecek ve kirli hava  içeren ortamlarda bulunmak,
 • Sigara dumanına maruz kalmak
 • Kalabalık ortamlarda bulunmak
 • Ve genetik yatkınlık…
 • Geniz eti belirtilerine bakacak olursak;
 • Burunda tıkanıklık
 • Ağız açık şekilde uyumak
 • Diş eti hastalıkları
 • Uyku kalitesinde bozulma
 • Uyku apnesi
 • Sırt üstü uyumakta zorlanma, yan yatınca rahat uyuma
 • İdrar kaçırma
 • Ve nefes kokusu

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Geniz eti çocuklarda doğumdan sonra ve okul öncesi çağda problem yaratabilir; ama buluğ çağıyla birlikte bu sorunda azalır, geriler ve kaybolur.

Geniz eti hekim tarafından basit bir işlemle teşhis edilir. Bazen de görüntüleme tekniklerinden faydalanılabilir. Endoskopik yöntemlerle geniz eti rahatlıkla tespit edilebilmektedir. Geniz eti hastada şikayet meydana getiriyorsa ve hekim de geniz etinin büyüklüğünü sıra dışı buluyorsa operasyon gündeme gelebilir.

Geniz eti kişide horlama, ağzı açık uyuma, uykuda solunum durması gibi şikayetlerle fark edilebilir. Geniz eti olan kişilerin çoğunlukla burun bölgeleri basık ve çökkün, yüzün orta kısmı uzun, çene ise küçük ve geridedir. Geniz eti olan çocuklarda diş yapısında bozukluklar da görülebilmektedir.

Bu şikayetler sebebiyle hastada ameliyat gerekebilir. Bu durum her ne kadar çocuğun ailesi tarafından tedirginlikle karşılansa da, eğer gerekiyorsa muhakkak yaptırılmalıdır.

Geniz eti ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve operasyon sonrası hastanın yüzünde yara, kesi, dikiş izi ve buna benzer kalıcı hasarlar meydan gelmez.

Geniz eti ameliyatı çoklukla ağız içinden, bazen de endoskopik müdahaleyle yapılır. Geniz eti ameliyatı ne kadar sürer sorusunun yanıtı olarak 15-20 dakika denebilir. Ameliyat sonrası kanama oluşur ama miktarı oldukça azdır.

Ameliyat olan hasta aynı gün taburcu edilebilir ama çoğunlukla hastanede 24 saat müşahede altında tutulur. Geniz eti ameliyatı sonrası beslenme problem teşkil etmez. Çocuk, ameliyattan 3-4 saat sonra beslenebilir ve sıvı tüketebilir. Hasta 3-4 gün içinde de sağlığına kavuşur.

Geniz eti ameliyatı çocuklarda 3 yaşından hemen sonra yapılabilir.

Geniz eti ameliyatı sonrası yorumlar son derece olumludur. Özellikle aileler, geniz eti ameliyatı olduktan sonra çocuklarındaki rahatlamadan sıklıkla söz ederler.

Geniz eti ameliyatı izlemek isteyenler için ilgili videolar fikir verici olabilir.

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri

Geniz ameliyatı riskleri var mıdır, geniz eti ameliyatı olanlar herhangi bir komplikasyon yaşar mı, yaşarsa bunlar nelerdir bir göz atalım.

Geniz eti ameliyatı işinin ehli uzman bir hekim tarafından ve uygun şartlarda yapıldığında en iyi sonuçları verir ve riski de yok denecek kadar azdır. Her insanın bünyesi ve vücudunun vereceği tepkiler farklı olduğundan operasyonlarda çıkacak neticeler de farklı olabilmektedir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci de kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu sebeple operasyon sonuçları ve olası komplikasyonlar hakkında garanti vermek çok da mümkün değildir. Ama bu sizi korkutmasın; zira bu tür komplikasyonlar her cerrahi müdahaleden sonra gelişecek diye bir kaide yoktur.

Geniz eti ameliyatı risklerine gelecek olursak;

 • Geniz akıntısı yahut kulak ve sinüs enfeksiyonları ortaya çıkabilir yahut önlenemeyebilir
 • Nadir de olsa ameliyat sonrası kanama oluşabilir
 • Seste kalıcı nitelikte değişme meydana gelebilir
 • İlerleyen zamanda yeni bir ameliyata gereksinim doğabilir
 • Enfeksiyon oluşabilir
 • Ameliyat öncesinde yaşanan horlama, uyku esnasında nefes kesilmesi, ağızdan soluma gibi şikayetlerde düzelme meydana gelmeyebilir.

Ayrıca her ameliyatta olduğu gibi geniz eti ameliyatında da anestezi ile ilgili sıkıntılar ve narkoz problemleri yaşanabilir.

Bir de geniz eti ameliyatı sonrasında farenjit oluştuğuna dair bir inanış da vardır. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Bir de hastalar geniz eti ve bademcik ameliyatları sonrasında boğazlarında ağrı oluşmayacağı beklentisiyle hareket edebilirler ki bu da yanlıştır.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geniz eti ameliyatı her ne kadar basit bir ameliyatmış gibi görünse de oldukça önemli bir ameliyattır. Geniz eti ameliyatı narkoz verilerek yapılan bir ameliyat olduğu için, anestezi ekibinin işinde ehil olması ve ameliyatın yapılacağı hastanenin yoğun bakım ünitesinin olması gerekir.

Geniz eti alındıktan sonra optik araçlarla geri planda doku kalıp kalmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Operasyon sonrasında hasta en az 24 saat müşahede amaçlı hastanede tutulabilir; zira bu süreçte kanama meydana gelebilir ve böyle bir durumda profesyonel müdahale gerekir. Hatta ameliyat sonrası hastada bir hafta süren kanamalar görülebilir.

Beslenmede özel bir disiplin gerekmez.

Geniz eti ameliyatı olan hastalarda çok belirgin olmasa da boğaz ağrıları görülebilir. Bu ağrılar hastada yaşla doğru orantılı olarak artar. Çocuklarda daha hafif olan bu ağrılar, ileri yaştaki yetişkinlerde artar ve daha uzun vadede geçer.

Diğer ameliyatlarda yara yeri dikişle kapatılırken, geniz eti ameliyatlarında ameliyat kesiği kapatılmaz, açık bırakılır. Geniz eti ameliyatlarından sonra yutkunma işlemi de bir süre can yakıcı olabilmektedir.

Geniz eti ameliyatlarından sonra kulak ağrısı da hissedilebilmektedir. Aslında bu genizde oluşan ağrının kulakta da hissedilmesi durumudur. Kulakta herhangi bir sorun aramaya gerek yoktur. Yutkunma sırasında bu ağrı daha da belirginleşebilir.

Operasyon sonrası evde birkaç gün dinlenmek iyi gelecektir. Bu dinlenme süreci iyileşmeyi süratlendirir. 1 hafta boyunca da ağır, zorlayıcı ve yorucu işlerden uzak kalmak iyileşme sürecini kısaltır.

Ameliyat sonrası beslenme şekline de dikkat etmek gerekecektir. En azından 1 hafta süreyle ekşi, sıcak, acı yiyecek ve içeceklerden uzak kalmak, boğazdaki tahrişi teskin edecektir.

Geniz Eti Ameliyat Kaç Yaşında Yapılmalı?

Kulak burun boğaz hekimleri çocukta geniz ameliyatının 3 yaşı doldurmadan yapılmaması gerektiğini belirtiyor. Ancak çocuğun gelişimini engelleyecek bir durum varsa, geniz eti çocukta solunum sıkıntısı gibi ciddi bir sıkıntıya sebep oluyorsa hekim, daha erken bir yaşta da bu ameliyatın gerekliliğine karar verebilir.

Geniz eti çoklukla yaş ilerledikçe kendiliğinden küçülerek kaybolduğu için bu ameliyat 14 yaştan sonra pek uygulanamıyor. Ama eğer tümürle alakalı bir durumdan kuşkulanılıyorsa yaş haddi gözetilmeksizin bu ameliyat yapılmalıdır.

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları

Geniz eri ameliyatlarında hastanın yaşı, geniz etinin durumu, hastanenin koşulları ve bunun gibi etkenlere bağlı olarak fiyat da değişkenlik göstermektedir. En sağlıklı ve net geniz eti ameliyatı ücretini hekiminiz gerekli muayeneleri yaptıktan sonra söyleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?