Geniz Eti Nedir, Neden Olur, Geniz Eti Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz Eti Nedir, Neden Olur, Geniz Eti Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz eti nedir, Adenoid olarak da bilinen geniz eti bebekleri ve küçük çocukları hastalıklardan koruyan süngersi dokulara verilen addır. Geniz etinin yeri burun boşluğunun arka kısmı ve ağız çatısı üzeridir. Geniz eti tıpkı bademcikler gibi bakteri ve virüsleri tutarak adeta bir filtre görevi görür ve vücudu hastalıklara karşı korur. Fakat çocuk büyüdükçe vücuduna zarar verecek […]

Geniz eti nedir, Adenoid olarak da bilinen geniz eti bebekleri ve küçük çocukları hastalıklardan koruyan süngersi dokulara verilen addır. Geniz etinin yeri burun boşluğunun arka kısmı ve ağız çatısı üzeridir. Geniz eti tıpkı bademcikler gibi bakteri ve virüsleri tutarak adeta bir filtre görevi görür ve vücudu hastalıklara karşı korur.

Fakat çocuk büyüdükçe vücuduna zarar verecek yabancı madde ve mikroplarla savaşabilmek için daha başka yollar geliştirir ve geniz eti de çocuk 5 yaşını tamamladıktan sonra küçülerek kaybolma yoluna gider. Çocuklarda geniz etibuluğ çağına gelindiğinde tamamen kaybolur.

Bu yazımızda geniz eti nasıl anlaşılır ve geniz eti belirtileri, geniz eti tedavisi gibi ana başlıklara değineceğiz.

Geniz Eti Neden Olur?

Geniz eti, geniz bölgesinde mukozanın altında, burundan gelen mikroplar sebebiyle ve onlarla savaşabilmek adına meydana gelen oluşumlardır. Anne babanın çocuğun yanında sigara içmesi ve alerji gibi etkenler sebebiyle bu lenfoid oluşumlar büyür ve geniz etlerini oluşturur. Geniz eti çocuklarda çoğunlukla 14 yaşına kadar küçülmüş olur ve geniz etleri erişkinlik çağında görülmez. Görülse de oldukça nadirdir. Geniz etini büyüten etkenler çoğunlukla alerjik kökenli nedenler ve enfeksiyonlardır. Ama bazen geniz eti kendi başına da büyüme gösterebilir.

Geniz eti büyüdüğü zaman burun boşluğunu tıkar ve burundan soluk alıp vermeyi zorlaştırır. Eğer geniz eti çok fazla büyürse orta kulak boşluğuna açıldığında buranın ağzını tıkar ve orta kulağın havalanmasını engeller. Bu da kulak ve işitme sorunlarına yol açabilir.

Geniz eti, vücuda girmeye çalışan mikroplar yüzünden de şişebilir. Bu şişkinlik kendi kendine de düzelebilir ama tedavi de gerekebilir. Geniz eti sık karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumda bademcikler de büyüyebilir.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuz horluyorsa, ağzı açık uyuyorsa, ağzından su geliyorsa, yüzünde ve dişlerinde gelişme bozuklukları varsa, kulakta işitme kaybı yaşanıyorsa ve sinüzit şikayeti gelişmişse geniz eti varlığından şüphelenilebilir. Ayrıca geniz eti olan çocuklarda “adenoid face” denilen geniz eti yüzü karakteristik görüntüsü vardır.

Geniz eti sebebiyle yeterli ve kaliteli solunum yapamayan çocuklar yeterli oksijen alamazlar. Bu da çocuğun zihinsel beceri ve enerjilerini azaltır. Geniz eti olan çocuklarda işitme kaybı da olabilir ve rahat nefes alamayan çocuk hiperaktif davranışlar sergileyebilir.

Geniz eti olan çocuklarda ağız açık ve üst dudak yukarı çekilmiş gibi durur.

Geniz eti büyümesi olan çocuklarda orta kulak iltihabına da sıkça rastlanılır. Östaki kanalı geniz eti nedeniyle tıkanınca enfeksiyonda orta kulağa yayılır. Bu durum tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda işitme kaybı bile yaşanabilir.  Ayrıca burunda biriken salgı sinüslere bulaşırsa kronik sinüzite de yol açabilir.

Yetişkinlerde geniz eti oldukça nadir görülür. Peki yetişkinlerde geniz eti belirtileri ve problemleri nelerdir bir de buna bakalım.

Geniz eti alerjik yapısı olanlarda, sık sık enfeksiyon geçirenlerde ve geniz eti tam olarak küçülmemiş olanlarda yetişkinlik döneminde de büyüme gösterebilir.

Geniz Etinin Zararları Nelerdir?

Geniz eti bazı durumlarda şikayet oluşturur ve burundan solunuma engel olur. Geniz etleri kulak ve sinüslerin boşalmasını engelleyerek birtakım problemlere de yol açar. Böyle bir durumda çocukta işitme kayıpları, horlama, ağızdan soluma, gece öksürüğü ve burunda akıntı görülebilir.

Kronik geniz eti iltihapları ve geniz eti büyümeleri yüz gelişiminde bozukluklarla, ortodonti bozuklukları ile ve konuşma bozuklukları ile de anlaşılabilir.

Eğer çocukta horlama, apne ve uykuda nefessiz kalma gibi durumlar da görülüyorsa geniz etinden şüphelenilerek muhakkak bir KBB uzmanına başvurmak gerekir.

Geniz Eti Tedavisi Ve Bitkisel Tedavi

Geniz eti büyümesi hemen her çocukta olabilir ama vücut gelişip yaş ergenliğe doğru yol aldıkça kaybolur.

  • Geniz eti eğer çok büyümemişse bitkisel çözümlerle tedavi edilebilir.
  • Ebegümeci geniz eti ve bademcik sorunlarına son derece iyi gelmektedir.

Ama her zaman tıbbi tedavi çok daha etkili ve kesin çözümler sunar. İltihaplı olan geniz eti antibiyotik ve alerji ilaçlarıyla tedavi edilmelidir. Eğer geniz eti iltihaplı değilse bir süre daha beklenebilir. Bunun zamanına hekim karar verecektir. Eğer geniz eti büyümezse alınmaz; zira ergenlikle birlikte zaten küçülecektir.

Ama geniz eti çocukta uyku sorunları, horlama, sık tekrarlayan geniz eti iltihaplanması, konuşma bozukluğu gibi şikayetler yaratıyorsa hekim ameliyatın hemen yapılmasına karar verebilir. Ameliyat için çocuğun 3 yaşını doldurması beklenir ama eğer geniz eti çocuk için hayati tehlike oluşturuyorsa 3 yaş öncesinde de ameliyat gerekebilir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Bebek ve çocuklarda bağışıklık sistemini korumak, vücuda giren bakteri ve virüsleri filtrelemek görevi gören geniz etleri çocukta ergenliğe girişle küçülerek kaybolur.

Geniz eti çocukta uyku problemleri, horlama, sık iltihaplanma gibi durumlar yarattığında operasyonla alınması gerekir.  Çocuklarda geniz eti büyümesi ciddi bir durum oluşturursa hekim tarafında cerrahi müdahaleyle alınır. Çocuklarda ve bebeklerde geniz eti hekim sayesinde kontrol altında tutulabilecek ve endişe gerektirmeyen bir problemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?