Glutensiz Yiyecekler Listesi

Glutensiz Yiyecekler Listesi

Başta çölyak hastalığı olanlar, sindirim sistemi sorunları olanlar, migrenliler, demir eksikliği anemisi olanlar, kas – eklem ağrısı yaşayanlar glutensiz yiyeceklertüketmelilerdir.  Tükettikleri takdirde çok daha ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ekmek, simit, makarna, kurabiye, kek, kraker, hamur işleri glutenli yiyeceklerdir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve bira mayası gibi ürünlerde büyük oranda bulunmaktadır. Rahatsızlığı olanlar bu gıdalar yerine ne tüketmeliler […]

Başta çölyak hastalığı olanlar, sindirim sistemi sorunları olanlar, migrenliler, demir eksikliği anemisi olanlar, kas – eklem ağrısı yaşayanlar glutensiz yiyeceklertüketmelilerdir.  Tükettikleri takdirde çok daha ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Ekmek, simit, makarna, kurabiye, kek, kraker, hamur işleri glutenli yiyeceklerdir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve bira mayası gibi ürünlerde büyük oranda bulunmaktadır. Rahatsızlığı olanlar bu gıdalar yerine ne tüketmeliler ve nasıl beslenmeliler çok iyi bilmeleri gerekir. Aksi takdirde gluten içeren gıdalar sağlıklarını ciddi olarak tehdit etmektedir.

Sizde veya bir yakınınızda çölyak hastalığı ya da yukarda bahsettiğimiz rahatsızlıklar varsa bu makalede glutensiz gıdalar hakkında bilgi bulabilir, beslenmenizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Glutensiz Yiyecekler Nelerdir?

Çölyak hastalığı teşhisi konmuş kişiler glutensiz yiyecekler ile beslenmek zorunda kaldıklarında öncelikle bunu yadırgayacaklar ve yeni beslenme biçimlerine alışmakta zorluk çekeceklerdir. Ancak kısa zamanda uyum sağlamaları söz konusudur. Bu şekilde rahatsızlıklarından kurtulmaları onların bu alışma sürecini kısaltacaktır.

Glutensiz gıdalardan bahsedecek olursak işlenmemiş et, kümes hayvanları, balık, patates, fasulye, bakliyat, meyve ve sebze gibi doğal glutensiz yiyecekler Fındık, pişirme yağları, şarap, elma şarabışta gelmektedir. Bunların dışında çay, kahve ve meyve suları da glutensiz beslenme isteyenler için uygun içeceklerdir.

Çölyak hastalığında son yıllarda artış olması gıda sektöründe glutensiz yiyecekler üretimini beraberinde getirmiştir. Artık tüm süpermarketlerde ve eczanelerde glutensiz yiyecekler satılmaktadır.  Ekmek, makarna, pizza, bisküvi, kraker, ekmek unları gibi gluten içeren besinlerin glutensiz çeşitlerini bulmak mümkündür.

Tahıllar: kinoa, mısır veya patatese unu ile yapılmış ekmekler, glütensiz yulaf, darı, pirinç ve kara buğday

Sebzeler: Tüm sebzeler Glutensiz gıdalardır. Rahatlıkla tüketilebilirler.

Meyveler: Karpuz, kivi, mango, klementine mandalinası, nar ve kavun gibi meyveler.

Süt ürünleri: sade süt,  peynir, yoğurt, ekşi krema ve lor peyniri

Fasulyeler: tüm fasulye çeşitleri glutensiz gıdalardır.  Siyah fasulyeler, lacivert fasulyeler, barbunya, deniz börülcesi ve beyaz fasulyeler güvenle tüketilebilir.

Balık: Tüm balık ürünleri glutensiz gıdalardır.

Et: Sığır eti, tavuk, domuz ve hindi gibi çoğu et glütensiz olacaktırlar. Sosisler, sosisli sandviçler, paketlenmiş etler kontrol edilmelidir. Dolgu malzemelerinin buğday bazlı olduğunu anlamak için etiketlere dikkat etmek önemlidir.

Gluten İçeren Gıdalar

Gluten içeren gıdalar ise, Kremalı çorbalar, Soya sosu ve Çin mutfağı yemeklerinin tümü, bazı dondurmalar özellikle bisküvi ya da kek arasındaki dondurmalar, hazır salata sosları, bazı vitaminler, bazı patates cipsleri, ketçap, şekerleme, sosis ve hazır etlerdir.

Gluten içeren yiyeceklerin glutensiz alternatifleri artık her yerde bulunsa da emin olmadan tüketmemek gerekmektedir.  Gluten içeren besinler hayati tehlike oluşturacağı için özellikle çölyak hastalığı olanlar beslenme konusunda çok iyi bilinçlenmeli, araştırmalı ve emin olduğu gıdaları tüketmelilerdir.

Glutensiz yiyecekler tüketmek zayıflatmaya neden olmaz. Bazı kişiler diyet yapmak için glutensiz gıdalar tüketmektedirler. Bu yanlıştır. Piyasada satılan glutensiz besinlerden krakerler, kekler, hamur işleri ve çikolatalar bol kalori bulundururlar. Bunları tüketerek diyet yaptığını zannetmek olumsuz bir davranıştır. Gluten içermeyen abur cuburları bol miktarda tüketmek kilo almaya neden olur. Bu yüzden glutensiz besinler ile beslenmeyi zayıflama diyeti olarak düşünmemek gerekir.

Çölyak hastaları gluten içeren yiyecekler tüketmeye devam ederlerse hastalıkları ciddi bir şekilde ilerleyerek çok daha ciddi hastalıklara yakalanırlar. Geri dönüşü olmayan bir şekilde hayatlarını tehlikeye atmış olurlar. Kısacası çölyak hastalarının kaçamak yapmak gibi, bir kereden bir şey olmaz gibi davranmaları intihar demektir. Gluten içeren besinler çölyak hastaları için en büyük tehdittir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?