• TARİH: 18.08.2019
Göz Altı Morlukları Nedeni ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Nedeni ve Tedavisi

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Pek çok farklı sebeplerden dolayı göz de ve göz çevresinde belirgin  koyu halkalar ya da karartı halinde görülen koyu lekeler vardır. Bu sağlık durumu erkekler de ve kadınlarda sık görülen bir sağlık sorundur. Oluşan bu karartı şeklinde mor halkalar bazen çocuklarda da görülebilen bir sağlık sorunudur. İnsanlar yaşları ilerledikçe ciltleri ve derileri git gide incelir ve zamanla kolajenler kayba uğrar.

Bu durum gözlerde ve göz çevrelerinde çok daha belirgin hale gelen kan damarlarının koyu renkte görünmesine sebep olmuş olur. Genelde çok fazla yorgun düşmüş olan kişilerde bu morluklar normal günlere göre çok daha baskın ve yaygın bir durumdadır. Göz altlarında ve çevresinde meydana gelmiş olan morlukların sebebi pek çok sebebe bağlı olmuş olabilir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Pek çok zaman göz altı morlukları sorunu kişiler de ciddi sağlık sorununa işaret etmez ancak çok nadir bir surum da olmuş olsa bazı ciddi hastalıklar hakkında göz altı morlukları sorunu da sinyaller vermektedir.

 Göz altı morluklarının neden olur

 • Kalıtsal : Bazı kişilerde oluşmuş olan bu göz altı morlukları kalıtsal bir durumdur. Kişilere gen yolu ile aktarılır.  Aile içerisinde bulunmuş olan başka kişilerde olduğu gibi bir başka kişide de vardır. Bu durumun bilinen sebebi derinin ince olması ve mor renkteki damarların dışarından hissedilecek derecede görünmesidir.
 • Alerjiler : Alerji göz altı morlukları problemine neden olabilmektedir. Saman nezlesine yatkın olmuş olan bazı kişilerde özellikle bazı mevsimlerde yaygın bir durum olarak görülür. Bu kişilerde bazı gıdalara karşı alerji olması bu morluklara sebep olabilir. Bu tarz durumlarda bir doktor ile iletişime geçip yardım istemelisiniz.
 • Anemi : Bazı besinlerin eksikliği de göz altı morluklarına neden olabilmektedir. Genelde anemi hastalarında göz altı morlukları yaygın şekilde görülür.
 • İlaçlar : Kan damarlarını genişleten bazı ilaçlar da buna neden olabilir, gözlerin altındaki derinin koyulaşmasına sebep olur. Bunun yanında bazı ilaçlar alerjiye neden olarak göz etrafında ve altında şiş, siyah halkalara neden olur.
 • Yorgunluk : Normal bir insanın günde en az 8 saat uyuması gerekmektedir. Uyku eksikliği de göz altı morluklarının başlıca sebeplerindendir.
 • Karaciğer Sorunları : Göz altı morlukları nadir de olsa karaciğer sorunlarından da kaynaklanmaktadır.
 • Yaş : Göz altı morlukları en sık yaşlı kişilerde görülür. Bu derinin kollajen kaybına bağlıdır.
 • Güneş : Uzun süre güneşe maruz kalmak da göz altı morluklarına neden olabilmektedir. Bu durumda güneş cilt daha fazla melanin üretimi gerçekleştirir ve morluğa neden olur.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli : Eğer göz altı morlukları giderek düzelmek yerine daha da kötüleşiyorsa mutlaka bir doktorla iletişim kurup, görüşmelisiniz. Bunun yanı sıra bu morluk sadece bir gözünüzde  ise yine doktorunuzla görüşerek bu hastalığın altında yatmış olan asıl sebebin tespit edilip tedavi sürecinin başlamasını isteyebilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir?

Göz altı morlukları pek çok kişide sık sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Genetik de olabilmektedir. Ancak genelde çok ciddi sorunlardan kaynaklanmamaktadır. Buna rağmen kişilerde can sıkıcı bir durum olarak değerlendirilir.Fakat bazı bilinen  doğal yöntemlerle de göz altı morluklarının evde tedavi edilmesi mümkündür.

Göz Altı Morlukları Evde Tedavisi

Evde yapılabilecek tedavi yöntemleri aşağıda verilenlerden oluşmaktadır :

 • Salatalık Suyu : Salatalık gözlerinize yatıştırıcı ve soğutma etkisi sağlayacak iyi doğal ilaçların başında gelir. Aynı zamanda çok iyi bir cilt toneridir. Yapmanız gereken tek şey salatalığın presleyerek suyunu çıkarmak ve bir pamuk yordamıyla gözlerinize uygulamak. 3-4 gün uyguladığınızda belirgin sonuçlar alacaksınız.
 • Zerdeçal : Zerdeçal anti inflamatuar ve anti oksidan özellikleri ile bilinir ve göz altı morluklarına karşı oldukça etkilidir.Zerdeçal tozunu ananas suyu ile karıştırarak macun elde edin. Macunu gözleriniz altındaki morluklara 10-15 dakika boyunca uygulayın. Böylece 3-4 gün sonra morlukların gittiğini ve göz altında derinin yumuşadığını göreceksiniz.
 • Soğuk Su : Göz altı morluklarından kurtulmanın en etkili ve kolay yöntemlerinden bir tanesi de soğuk sudur. Yapmanız gereken şey bir süre güneşin altında kaldıktan sonra özellikle soğuk suyla gözlerinizi yıkamak. Kan damarlarının yanında göz altı morlukların ortadan kalkmasına yardımcı olur.Bunun yanında soğuk süt de aynı şekilde yardımcı olabilir.
 • Su İçmek : Cildin sürekli nemli kalması göz altı morluklarının ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi cildin sürekli nemli kalmasını sağlar.
 • İyi Bir Uyku : Özellikle yorgun bir günün ardından iyi bir uyku göz altı morluklarının oluşmasını engeller. Düzenli uyku göz altı morluklarının oluşmasını engeller.
 • Yoga Ve Meditasyon : Yoga ve meditasyon her zaman taze ve enerji dolu zihin ve vücut sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Böylece stres azalacak ve bu genel vücut sağlığına direkt etki edecektir.
 • Elma : Elmanın içerdiği doğal asit göz altı morlukları ve göz etrafındaki siyah halkaların giderilmesinde önemli rol oynayabilir. Küçük ince dilimler halinde elmayı kesin ve gözünüz etrafında koyun, yarım saat bekleyin ve morluk gidene kadar devam edin.
 • Limon Suyu : Limon suyu bol miktarda C vitamini içermektedir. Pamuk yordamıyla gözünüzün içerisine kaçırmadan morluklara uygulayın. Daha sonra limon suyunu nemli bir bez yordamıyla silin. Günde 2-3 kere uygulayın.
 • Nane Suyu : Nane suyuna bir miktar zerdeçal ve tuz ekleyin.Bu karışımı bir pamuk yordamıyla etkilenen kısma uygulayın. 10-15 dakika boyunca günde 2-3 kere uygulayın. Birkaç gün sonra göz altı morluklarının ortadan kalktığını göreceksiniz.
 • Badem Yağı : Badem yağını düzenli olarak az miktarda gözaltına uygulayabilirsiniz. Uyumadan önce her gün bir kereye mahsus uygulamak mümkün. Bu uygulama göz altı morluklarının kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar.
 • Gül Suyu : Cildiniz için kullanabileceğiniz en etkili doğal ürünlerden bir tanesi de gül suyudur. Bu inanılmaz şifa kaynağı göz altı morluklarının ortadan kalkmasına da etkilidir. Kapalı olduğu halde göz kapaklarına ve altlarına pamuk yordamıyla uygulamak mümkün. Bu göz altı morluklarını giderdiği gibi cildin gençleşmesini sağlar.
 • Çiğ Patates : Çiğ patatesi dilimleyerek göz üzerine koymak hem şişkinliği giderir hem de göz altı morluklarının ortadan kalkmasını sağlar.Bunun yanında çiğ patatesin preslenerek suyunun göz altlarına uygulanması morlukların giderilmesine yardımcı olur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?