• TARİH: 17.08.2019
Göz Altı Morlukları Nedir?

Göz Altı Morlukları Nedir?

Göz altı morlukları sorunu, göz altı kararmaları, oluşan halkalar ya da göz altında ve çevresinde bulunan gölgeler, koyu halkalar gibi pek çok şekilde de tanımlanabilmektedir. Bu durumda, kişilerin göz altları, göz kapakları yani göz çevresi asıl ten rengine göre daha da fazla koyudur.  Bu sağlık sorunu hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilen bir sorundur.

Göz altı morlukları herhangi bir yaş gözetmeksizin, bebekler, çocuklar, ergenler, yetişkinler ve yaşlı insanlarda görülebilir. Pek çok sebepten dolayı oluşabilmekte ve bazen bazı kişilerde doğuştan gelen bir sorun olmaktadır.

Pek çok zaman, kişilerin yaşamış olduğu verimsiz ya da kalitesiz bir uyku ya uzun süreli uyku eksikliği sebebi ile ortaya çıkmış olan göz altı morlukları, bazı kişilerde ve durumlarda başka bir tıbbi problemin bir belirtisi olarak da gelişebilmektedir. Enfeksiyon, baş ya da yüz travması gibi daha ciddi tıbbi sebepler ile birlikte,çok fazla kahve tüketmek ya da çok fazla ağlamak gibi daha basit sebepler sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Belirtileri

En iyi göz çevresi kremleri >>

Göz Altı Morlukları Nasıl Anlaşılır?

Göz altı morlukları sorunu, isminden de anlaşılmış olduğu üzere, göz altlarının ve göz çevresinin normale göre morarması ya da göz altlarında ten rengine göre daha koyu halkaların ortaya çıkması durumudur. Göz altı morlukları sorunu kendi başına bir belirtidir, fakat bu durum, nedenine bağlı olmuş olarak diğer pek çok belirti ile birlikte de ortaya çıkabilmektedir.

Göz altı morlukları belirtileri şunları içerebilmektedir :

 • Uykusuzluk
 • Endişe, sinirlilik ve yorgunluk
 • Göz altlarının şişmesi ya da göz altı torbalarının ortaya çıkması
 • Alerjiye bağlı atopik dermatit (egzama)
 • Alerjiye bağlı olarak kaşıntılı bir cilt vedöküntüler
 • Alerjiler nedeniyle burun tıkanıklığı, hapşırma ve sulu, kaşıntılı gözler
 • Anemiye bağlı olarak nefes darlığı
 • Zayıflık
 • Enerji eksikliği

Göz Altı Morlukları Nedenleri

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları neden olur kişilerde genellikle yorgunluk,halsizlik ya da uykusuzluk sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde ve bazı durumlarda, göz altında ve çevresinde meydana gelmiş olan morluklar,kararmalar ve hafif şişkinlikler çok fazla ağlamanın normal bir neticesi olmuş olarak da gelişebilmektedir.

Göz altı morlukları sorununa sebep olabilen diğer yaygın nedenleri ise şunlardır :

 • Alerjiler
 • Atopik dermatit (egzama)
 • Kontakt dermatit
 • Saman nezlesi (alerjik rinit)
 • Genetik faktörler
 • Afrika ya da Asya kökenli insanlar için özel bir endişe kaynağı olabilen pigmentasyon düzensizlikleri
 • Güneş ışığına maruz kalmak
 • Artan yaş
 • Gözleri ovalamak ya da tırmalamak

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morlukları hangi hastalığın belirtisidir >>

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altlarında oluşan koyu renk değişiklikleri beraberinde oluşan şişkinlikle birlikte git gide kötü bir hale gelip,  kötüleşiyorsa, hemen herhangi bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bu oluşan morarma ya da kararmalara neyin sebep olmuş olduğunu belirlemek, uygulanacak olan tedavinin şekillenmesini sağlamaktadır.

Genellikle kullanılan tedavi yöntemleri arasında ise şunlar bulunmaktadır :

 • Reçeteli kremler
 • Lazer tedavisi
 • Cerrahi müdahaleler

Yine de, göz altı morlukları sorunu pek çok zaman tıbbi bir problem teşkil etmektedir ve bu sorunu evde tedavi yöntemleri ile kontrol altına almak oldukça kolaydır.

Evde uygulanabilecek bazı yöntemler ise şunlardır :

Soğuk kompres : Göz altlarında bulunan damarlara etki edebilen soğuk kompres uygulaması, göz altı morluklarının hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ekstra yastık : Göz altılarında sıvı birikimi yaşanmasını önlemek için uyurken baş altına esktra yastık koymak faydalı olabilmektedir.

Düzenli uyku : Uykusuzluk nedeniyle oluşan göz altı morlukları oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle, mümkün olduğunca yeterli ve verimli bir uyku çekmek göz altı morluklarını hafifletmenin anahtarıdır.

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz altı morlukları tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı morlukları Arnica krem >>

Göz Altı Morlukları Bitkisel Tedavisi

Badem yağı : Badem yağı, oldukça hassas olan göz altı ve çevresi için kullanılabilecek nazik bir yağdır. Göz altı morluklarını hafifletmeye yardımcı olabilen bu yağın gücü, içerdiği yüksek E vitaminin dengelmektedir.

Çiğ patates: Çiğ patates, cilt üzerinde meydana gelen morluklar için kullanılan oldukça eski bir yöntemdir. Bu yöntemi göz altı morlukları için kullanmak da mümkündür. Göz altına uygulandığında hem şişkinliği azaltmakta hem de cildin rengini açmaktadır.

Gül suyu : Cilt bakımı için kullanılabilecek en faydalı ürünlerden biri olan gül suyu, yorgun göz altıları üzerinde yatıştırıcı bir görev görmektedir. Hafif bir sıkılaştırıcı olduğu için, cilt sağlığını her açıdan destekleyebilmektedir.

Limon suyu : C vitamini açısından en güçlü kaynaklardan biri olan limon suyu, cildi aydınlatmakta ve temizlemektedir. Aynı zamanda, göz altı morluklarıyla mücadele etmeye de yardımcı olabilmektedir.

Hindistancevizi yağı : Göz altılarına hindistan cevizi yağıyla uygulana hafif masajlar, morlukları hafifletmek için faydalı olabilmektedir. Doğal bir nemlendirici olan hindistan cevizi yağı, göz altı kırışıklıklarını ve çizgilerini gidermekte, cildi pürüzsüzleştirmektedir.

Zerdeçal : Zerdeçal, hem antioksidan hem de antiinflamatuar olan oldukça güçlü bir bitkidir. Göz altı morluklarına da etki edebilen zerdeçal, göz çevresinde ki cildi de yumuşatmakta ve yatıştırmaktadır.

Salatalık : Salatalık cilt üzerinde güçlü bir antioksidan olarak görev görmektedir. Bu nedenle de, yatıştırıcı özelliği olan cilt maskelerini de sıklıkla kullanılmaktadır. Göz altı morluklarını hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir.

Aloe vera : Cildi nemlendirme ve rahatlatma özellikleri bulunan aloe vera bitkisi, göz altlarını besleyerek, pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, son derece hassas olan göz altlarının sağlığını desteklemektedir.

Domates : Domates cilt sağlığı için faydalı olan likopen isimli bir fitokimyasal içermektedir. Likopen cildi hasarlara karşı koruyabilmektedir. Göz altı morlukları için de oldukça etkilidir.

Bal : Bal hem güçlü bir antioksidandır hemde pek çok besleyici maddeyi barındırmaktadır. Göz altına uygulandığında ise, morlukları hafifletmekte, cildi yumuşatmakta ve cildi beslemektedir.

Zeytinyağı : Antioksidan ve antiinflamatuar olan zeytinyağı, göz altı cildini besleyebilmektedir. Oldukça hassas olan göz altı cildinin ihtiyacı olan hidrasyonu sağlayabilecek sağlıklı yağ asitlerini temin etmektedir.

Göz Altı Morlukları Evde Tedavi Yöntemleri

Soğuk kompres : Göz altı morlukları için uygulanabilecek basit evde tedavi yöntemlerinden biri soğuk komprestir. Soğuk kompres, gözaltındaki kan damarlarını daraltabilmekte, böylece de, şişkinliği ve morluğu azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Çay : Kafein ve antioksidanlar açısından zengin olan çay,kan damarlarını daraltmaya yardımcı olmakta ve sıvının birikmesini önlemektedir. Bu nedenle, göz altı morluklarını hafifletmek için oldukça faydalı olabilmektedir. Çayın ana maddesi olan tanen ise renk kaybını dengeleyebilmektedir.

Süt : Cildi pürüzsüzleştirmek için pek çok üründe kullanılan süt, laktik asit içermektedir. Laktik asit cildi sıkılaştırmak ve beslemektedir. Göz altı morluklarını hafifletebilen süt, ince çizgileri ve kırışıklıkları da gidermektedir.

Karbonat : Karbonat, cildi yatıştırmaya ve aydınlatmaya yardımcı olabilmektedir. Antiinflamatuar özellikleri bulunan karbonat, gözaltındaki kan dolaşımını desteklemekte ve böylece morlukları hafifletmektedir.

Elma sirkesi : Elma sirkesinde bulunan mineraller,vitaminler ve enzimler göz altındaki cildi yenilemeye yardımcı olmaktadır. Gözaltı morluklarını hafifletmek için oldukça etkilidir.

Tavsiyeler :

 • Yeterli ve düzenli bir uyku çekin.
 • Göz altındaki kan damarlarının genişlemesini engellemek için göz altılarını ovuşturmayın ya da sürtmeyin.
 • Uyumadan önce makyajınızı temizleyin.
 • Güneş ışığından korunun.
 • Bol bol su içmeye özen gösterin.
 • Göz altlarında sıvı birikimi olmasını önlemek için uyurken başınızın altına ekstra yastık koyun.
 • Diyetinize A, C ve E vitaminleri açısından zengin yiyecekleri ekleyin.
 • Sigarayı bırakın.
 • Alkolü ve kafeini sınırlandırın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?