Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbaları nasıl geçer? Özellikle yaş ilerledikçe kadın ve erkeklerde gözlemlenmeye başlayan göz altı torbaları; stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk vb. günlük koşuşturmacalar sonucunda ortaya çıksa da bazı kişilerin bu rahatsızlık ile karşılaşmasının nedeni genetik kaynaklı olabiliyor. Kişinin kendini kötü hissetmesine neden olan bu durumdan kurtulmanın birden çok yolu olsa da çoğu kişi; bilgisizlik nedeniyle estetik […]

Göz altı torbaları nasıl geçer? Özellikle yaş ilerledikçe kadın ve erkeklerde gözlemlenmeye başlayan göz altı torbaları; stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk vb. günlük koşuşturmacalar sonucunda ortaya çıksa da bazı kişilerin bu rahatsızlık ile karşılaşmasının nedeni genetik kaynaklı olabiliyor. Kişinin kendini kötü hissetmesine neden olan bu durumdan kurtulmanın birden çok yolu olsa da çoğu kişi; bilgisizlik nedeniyle estetik operasyonlara başvurmakta.

Sizler de son zamanlarda aynaya baktığınızda göz altınızda çirkin duran göz altı torbaları ile karşılaşıyorsanız; göz altı torbalarına birebir olan bitkisel çözüm ve yöntemleri deneyebilirsiniz. Böylelikle bu kötü görünümden kurtulmak için estetik operasyonlara başvurmaktan ve tonlarca para harcamaktan da kurtulabilirsiniz.

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Peki; herkesin korkulu rüyası olan göz altı torbaları neden oluşuyor?

 • Göz altı torbası oluşumunu hızlandıran en önemli sebep, cildin elastikliğini kaybetmesi. Yani, en genel tanımıyla yaşlanma. Yaş ilerledikçe hem vücut hem de yüz derisi, elastik olma özelliğini de yitirmeye başlıyor.
 • İkinci önemli neden ise aşırı çalışan göz kasları. Yani televizyon, internet başında harcanan uzun saatler, kişiye göz altı torbası olarak geri dönüyor.
 • Yoğun sigara ve alkol kullanan kişilerde göz altı torbalarına da bol miktarda rastlamak mümkün.
 • Hormonal düzensizlikler, demir eksikliği, tiroid rahatsızlıkları da göz altı torba oluşumunu adeta harekete geçiriyor.

Göz altı torbası neden oluşurgöz altı torbaları değişik sebeplerle meydana gelen ve yüzde yorgun, uykusuz, ağlamaklı ve sanki akşamdan kalmış bir görüntü oluşturan deformasyonlardır. Çok hafif göz altı torbalanmaları geçici olarak meydana gelebilir ama belirgin göz altı torbalanmaları kalıcıdır ve tedavi gerektirir.

Yaşlılık

Göz altı torbalarının belirli sebepler vardır ve bu sebeplerden ilk akla geleni yaşlılıktır. Bazı kişilerde yaş ilerledikçe göz altı derisinde incelme ve sarkma meydana gelir. Göz altı derisi vücudun diğer kısımlarına göre daha ince ve hassastır. Yaş da ilerlediğinde bu torbalanmalar belirgin hale gelir. Ama bu torbalanmalar herkeste görülecek diye bir kesinlik yoktur.

Genetik

Bazı bünyeler göz altı torbalanmalarına daha yatkındır. Yaş ilerledikçe deri de yaşlanır ve göz kapaklarını destekleyen kaslarda bozulma, çözülme ve sarkmalar meydana gelir. Gözleri destekleyen yağ kesecikleri fıtıklaşır, öne doğru itilir ve göz altı torbaları meydana gelir.

Uyku

Uykuyu yeterince alamamak da göz altı torbalarına sebep olur. Ama bu tür torbalanmalar geçici torbalanmalardır. Uyku düzeni normale döndüğünde torbalanmalar da ortadan kalkacaktır.

Çalışma Saatleri

Gece geç saatlere kadar çalışan kişilerde, özellikle bilgisayar ekranına bakmak zorunda olanlarda da bir süre sonra bu tür torbalanmalar meydana gelebilir. Zira gece geç vakitlere kadar çalışmak, uykusuz kalmak ve hele de bilgisayar ekranına bakmak bilhassa gözleri oldukça yorar. Bu da göz altı torbalanmalarının oluşmasına sebep olur.

Stres

Stres ise göz kaslarını etkileyen bir faktördür ve bu sebebe bağlı olarak da yağ keseciklerinde fıtıklaşma meydana gelebilir.

Su Kaybı

Su kaybı da göz altı torbalarına yol açabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu da gün içinde yeteri kadar su tüketmektir. Su ihtiyacı ise kişiden kişiye değişir. Erkeklerin günde ortalama 13, kadınların ise 9 bardak su içmesi normaldir.

Kalıtsal

Göz altı torbaları kalıtımsal da olabilir. Bazı kişilerde göz altı torbaları yirmili yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başlar. Aile bireylerinde göz altı torbası olan kişilerde de göz altı torbası olma ihtimali hayli yüksektir.

Sinüzit

Göz altı torbaları sinüzit, soğuk algınlığı ve alerji sebebiyle de kötüye gidebilir.

Besin Alerjisi

Besin alerjisi de göz altı torbalarını tetikleyebilir. Alerjiye bağlı göz altı torbalarında kaşıntı ve kızarıklık da göze çarpar.

Gözleri Ovmak

Gözlerini çok  ovup kaşıyan kişilerde de zaman içinde morluk ve torbalanma oluşabilir. Zira göz altı  derisi oldukça hassastır ve ovuşturulduğunda buradaki dokular tepki vererek şişebilir. Eğer bir de üstüne üstlük gözaltlarında morluk oluşursa göz altı torbaları daha da belirgin hale gelebilir.  Bu sebeple göz altlarını çok ovuşturmamaya özen göstermek gerekir.

Regl

Kadınlarda regl döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak vücut su tutabilir. Bu da göz  altı torbalarında belirgin bir görünüm meydana getirebilir. Ama bu durum sadece birkaç gün sürer. Regl süreci tamamlandığında torbalar da ortadan kalkar.

Gebelik

Gebelik döneminde de hormonal sebeplerden dolayı göz altı morlukları ve torbaları ortaya çıkabilir.

Sigara veAlkol

Sigara ve alkol de göz altı torbalarına sebep olabilmektedir. Sigara ve alkol hem cildi, hem  de gözleri kurutur ve gözlerde tahrişe sebep olur. Göz kuruluğu sebebiyle gözlerde yanma ve batma oluşur. Gözleri kuruyan bir kişi onları sık sık ovalama ihtiyacı hisseder ve bu da göz altı torbalarına davetiye çıkartır. Sadece sigara içmek değil, duman altında kalmak da göz altı torbalarına sebebiyet verir. Alkol de vücudu susuz bıraktığı için göz altı torbalarına neden olur.

Bunların dışında

 • güneş ışınları
 • çok ağlamak
 • turşu
 • cips
 • hazır gıda
 • salam
 • sosis
 • hazır gıda
 • çekirdek
 • hazır sos

gibi yüklü miktarda sodyum, yeni tuz içeren yiyecek ve içeceklerin tüketimi de vücutta ödem yapacağından göz altı torbalanmasına sebep olabilir.

Ödem sadece fazla tuz tüketimine bağlı olarak değil, iltihaplanma, yorgunluk, hastalık gibi durumlar yüzünden de ortaya çıkabilir.

Böbrek rahatsızlıkları, tiroid sorunları, enfeksiyonlar ve alerjik sebepler yüzünden göz altında torbalar meydana gelebilir.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer Bitkisel

Göz altı torbalarına kesin çözüm arıyorsanız; estetik müdahalelerden yararlanmak dışında bitkisel kürler hazırlamayı ve bu kürlere başvurmayı da deneyebilirsiniz. Göz altı torbaları nasıl geçer evde uygulayabileceğiniz yöntemler.

Göz Altı Torbaları İçin Çilek

Göz altı torbalarına bitkisel çözüm listesinde ilk sırada çilek yer alıyor. Tadına doyamadığımız çilek, aynı zamanda göz altı torbalarının en büyük düşmanı. Çileği ince ince dilimledikten sonra bu dilimleri, göz altınıza koyarak 10 dakika beklemeniz, torbaların hafiflemeye başladığını görmeniz açısından yeterli!

Göz Altı Torbaları İçin Poşet Çay

Hazır olarak satılan çay poşetini demledikten ve buzdolabında soğuttuktan sonra zeytinyağı ve pamuk yardımıyla sildiğiniz göz altlarınıza koyarsanız; çayın mucizevi etkisini kısa süre içerisinde görmeye başlayabilirsiniz.

Göz Altı Torbaları İçin Patates 

Oldukça kolay olan bir diğer yöntem ise patates dilimleri ile göz altı torbaları ile mücadele etmek. Tek yapmanız gereken dilimlediğiniz(kabuksuz) patatesleri, göz altınızı koyup, 15-20 dakika beklemek.

Göz Altı Torbaları İçin Kahve Telvesi

Gün içerisinde keyifle tükettiğiniz kahvenin telvelerini göz altınıza sürerek de göz altı torbalarınızı hafifletebilirsiniz.

Göz Altı Torbaları İçin Salatalık

Vitamin deposu olan salatalık da göz torbalarına kesin çözüm olma özelliği taşıyor. Salatalık halkalarını torbaların yer aldığı göz altınıza koyarak, 10 dakika beklemeniz, salatanın iyileştirici etkisini göstermesi için yeterli.

Göz Altı Torbaları İçin Çiğ Patates

Çiğ patates ile elma kabuğunu güzelce rendeleyerek, ikisinin karışımından elde ettiğiniz kür de göz torbalarınız için birebir! Bu karışımı, haftada 2 kez göz altı torbalarınıza uygulayarak, 2 hafta sonunda iyileşmeyi fark edebilirsiniz. Kürün tedavi edici özelliğini gösterebilmesi için göz altınızda 5 dakika boyunca beklemesi gerekiyor. Ardından yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Göz Altı Torbaları İçin Ihlamur

Ihlamur bitkisi de göz altı torbalarına iyi gelen oldukça faydalı bir bitki. Bir bardak sıcak su içerisine attığınız ıhlamur koyulaştığı zaman, bardakta yer alan ıhlamur suyuna bandırdığınız pamuk ile göz altı torbalarınıza pansuman yapmanız; torba oluşumunu yavaşlatabilir.

Kısacası göz altı torbaları nasıl geçer baş edebilmek için illaki estetik yöntemlere ya da pahalı kozmetik ürünlere başvurmanıza gerek yok! Yukarıda bahsettiğimiz basit tarifler yardımıyla bile göz altı torbalarınızdan kurtulabilme şansınız var. Göz altı torbalarına bitkisel çözüm yöntemlerini öğrendiğinize göre en kısa sürede bu tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbası tedavisi, torbaların ne durumda olduğuyla alakalıdır. İlk önce göz altı torbalarının neden olduğunu tespit etmek gerekir. Eğer göz altı torbaları düzensiz yaşam ve beslenme yanlışlarına bağlıysa bu yanlışlar giderildiğinde göz altı torbaları da kendiliğinden kaybolacaktır.

Genetik faktörlere, yaşlılığa yahut bünyesel göz altı torbalarını basit ve doğal yöntemlerle gidermek pek mümkün değildir. Bunun için plastik cerrahi yöntemler gerekir.

Göz altı torbası tedavisinde etkili olan göz altı torbası kremleri kullanılabilir. Göz altı torbaları ileri aşamadaysa krem yahut basit bitkisel çözümlerle sağaltmak mümkün değildir. Bunun için göz altı torbası ameliyatı gerekir. Hekiminiz göz altı operasyonuna karar verdiyse sizin için en iyi çözüm bu olacaktır.

Göz Altı Torbası Nasıl Kapatılır?

Göz altı torbalarınızı kısa süreli kapatmak istiyorsanız en acil çözüm makyajdır. Makyajla yüzünüzdeki yorgun görüntüyü saklayabilir ve daha canlı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Bunun için iyi bir gözaltı kapatıcısına ihtiyacınız var. Göz altı kapatıcısının ten renginizle uyumlu olmasına özen gösterin ki sürdüğünüzde sırıtmasın. Aksi takdirde doğal görüntüden uzaklaşır ve kötü bir görünüm elde edersiniz. Göz altı kapatıcısının doğal tonlarda olması da yeterli değildir.

Bir diğer önemli husus da göz altı kapatıcısını sabitlemenizdir. Bunu da yine ten renginizle uyumlu bir pudra yahut transparan pudra kullanmaktır. Kapatıcınızı bir pudrayla sabitlemezseniz gün içinde yok olur ve yine o eski yorgun ve yaşlı görüntünüze geri dönersiniz.

Sizlere yazımızda göz altı torbaları nasıl geçer, göz altı torbalarına ne iyi gelir bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca göz altı torbaları nasıl geçer bitkisel yöntemleri de paylaştık.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?