• TARİH: 22.08.2019
Göz Şişliklerine Ne İyi Gelir

Göz Şişliklerine Ne İyi Gelir

Göz Şişkinliğinin Nedenleri Nelerdir?

Göz kapaklarımızın oldukça hassas yapıda olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Bu kadar hassas yapıda olan tenimizin çevresel etmenlere karşı oldukça çabuk tepki verdiğini unutmayalım.

Özellikle ilkbahar aylarında görülen göz kapaklarının şişmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Birçok sebebe bağlı olarak gelişen göz şişkinliği hakkında detaylı bilgiye bu makalede değineceğiz. Yazımızın devamını okuyarak göz şişliğinin nedenlerini, gözlerim şişiyor neden sorusunun cevabını ve göz şişliğine ne iyi gelir sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Gözlerim Neden Şişiyor?

Yediğiniz ve içtiğiniz besin maddeleri, kullandığınız bazı kremler, yatış şekliniz gibi birçok faktör göz şişkinliğinde rol oynamaktadır. Mesela yüzükoyun yatan kişilerin sabah kalktıklarında gözlerinde şişkinlik olması normal bir durum olarak görülebilir. Bu şişklinlik yaklaşık 1 saat içinde kendiliğinden yok olabilir. Yüzüstü yatan kişilerin yüksek yastık kullanmaları bu problemi ortadan kaldıracaktır.

Göz İltihaplanmaları: göz kapaklarında görülen iltihaplanmalar hem gözün içini hem de gözün çevresindeki dokuları oldukça etkileyen bir faktördür. Göz enfeksiyonlarının birçoğu gözlerin kaşınmasına yol açmaktadır. Kaşınan gözleri ovduğunuz zaman göz kapaklarınız şişebilir.

Alerji: özellikle şu günlerde göz şişmesine en çok yol açan durumlardan biri de alerjik hastalıklardır. Bahar aylarında daha çok kendini gösteren alerjik vakalar gözlerin kızarmasına ve göz kapaklarının etkilenerek şişmesine yol açmaktadır.

Arpacık: bu rahatsızlık göz kapaklarının üst bölümünde sivilceye benzeyen iltihaplı yağ bezeleridir. Çoğu kişi arpacığı sivilceyle karıştırıp, sıkmaya, içini boşaltmaya çalışır. Ancak böyle yaparak göz kapaklarınıza zarar verip gözlerinizin şişmesine neden oluyorsunuz. Elinizi iyice sterilize etmeden arpacığa dokunduğunuz zaman, iltihap daha çok yayılabilir. Buna dikkat edin.

Göz Kuruluğu: göz kuruluğu gözyaşlarının normal seviyede salgılanamamasıdır. Göz kuruluğu yaşayanların en büyük şikayetleri gözlerinin yanması, kaşınması ve göz kapaklarının şişmesidir.

Böbrek hastalıkları: böbrek rahatsızlığı çeken kişilerin de gözleri şişebilir.

Tiroid: tiroid hastalığı da gözlerin şişmesine dolaylı yoldan neden olabilir.

Göz şişliğine neden olan solunum yolları hastalıkları, uykusuzluk, alkol tüketimi, diyetle birlikte vücudun gereğinden fazla sodyum alması gibi durumlar da göz ardı edilmemelidir.

Göz şişkinliği durumlarında en iyi çözüm göz doktoruna görünmek olacaktır.

Bir sonraki yazımızda “göz şişliklerine ne iyi gelir“ sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Göz Şişliğine Ne iyi Gelir?

Göz Şişkinliğine Ne iyi Gelir?

Bir önceki makalemizde göz şişkinliğinin sebeplerinin neler olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Bu makalemizde ise “göz şişliğine ne iyi gelir, göz şişkinliği nasıl geçer, göz şişliğinin tedavisi nasıldır” sorularına cevap vereceğiz.

Öncelikle şunu söyleyelim. Eğer göz şişliği problemi yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Doktorunuz problemin nedenini belirleyip ona göre bir tedavi uygulayacaktır.

Bu makalede paylaşacağımız bilgiler de göz şişkinliğine iyi gelmektedir.

Göz Şişkinliği için Ne Yapmalıyım?

Eğer şişkinlik kullandığınız kremlere bağlı olarak geliştiyse kremlerinizi değiştirin. Makyaj malzemelerinde ise su bazlı olanları tercih edebilirsiniz.

Alçak yastıkta yatmakta göz şişliğine yol açabilmektedir. Yastık alçak olduğu zaman göz havuzunda su birikmekte ve bu durum da göz şişliğine sebep olmaktadır. Bu yüzden daha yüksek yastıklarda yatmayı deneyebilirsiniz.

Alerjik bir bünyeye sahipseniz bu da göz şişkinliğine yol açabilir. Bunun için uyurken yastık, yorgan, nevresim gibi seçimlerinize bir düzenleme getirmeniz gerekebilir. Yünlü, tüylü ürünlerin yerine sentetik ürünleri kullanabilirsiniz.

Göz Şişliğine Hızlı Çözüm

Göz şişliğine iyi gelen şeyleri maddeler halinde sıraladık. Göz şişliği nasıl gecer doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir iste cevabı;

Göz şişliğine buz : buz kompresi de göz şişkinliğine iyi gelmektedir. Sabah uyandığınız zaman 2 kalıp bozu göz kapaklarınıza 10-15 dakika boyunca aralıklarla uygulayın. Ama 10 dakika boyunca aralıksız uygulamayın. 2-3 dakika buzu göz kapaklarınıza uygulayıp, 1-2 dakika ara vermelisiniz.

Göz şişliğine masajın iyi geldiğine dair yanlış bir inanış mevcuttur. Masaj yaparak göz kapaklarındaki şişliği iyileştiremezsiniz. Aksine masajla göz şişliğini daha da fazla arttırabilirsiniz.

Su: soğuk su yardımıyla göz kapaklarınızı yıkayın. Göz kapaklarınızı yıkarken de küçük hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Göz şişliğine patates: patatesin gözleri rahatlattığı, baş ağrısı için geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Göz şişkinliğinin alternatif tedavisinde ise patatesi soyup, püre haline getirin. Bir bezin içine koyun. Daha sonra her iki gözünüze, içine patates koyduğunuz bezi 10-15 dakika boyunca koyun. 15 dakikanın bitiminde ise gözlerinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Göz şişliğine çay: göz şişliğine iyi gelen bitkilerden biri de çaydır. Demlenmiş ve soğumuş poşet çayları şiş olan gözlerinize kompres yapabilirsiniz.

Uyku: düzensiz uyku da göz şişkinliğine yol açabilmektedir. Bu yüzden uyku düzenini tekrar gözden geçirmelisiniz. Ayrıca, ağlama, aşırı yorgunluk da göz şişliğine yol açabilmektedir. Bu yüzden bu faktörleri de ortadan kaldırmalısınız.

Göz şişliğine salatalık: Göz şişliğine salatalık da iyi gelmektedir. Göz kapaklarınıza göre dilimlediğiniz salatalıkları soğutup 5 dakika boyunca göz kapaklarınıza tutun. 5 dakikanın sonunda göz kapaklarınızı yıkamalısınız.

Yemek Kaşığı: 2 yemek kaşığını akşamdan buzdolabına koyun. Sabaha kadar buzdolabında bekleyen ve soğumuş metal yemek kaşıklarıyla göz kapaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Soğuk metal kaşıklar göz çevresindeki kan dolaşımını hızlandıracaktır.

Egzersiz: bazen toksinler göz çevresine birikmiş olabilir. Bu durum da göz şişliğine yol açabilir. Toksinleri vücuttan atmanın en etkili yolu ise, egzersiz yapmaktır. Egzersiz yardımıyla bile göz şişliğinden kurtulabilirsiniz.

Sarıyonca: sarıyoncayı 5-10 dakika kaynatın. Daha sonra oluşan çayı soğutun. İyice soğuduktan sonra bu çayla göz banyosu yapabilirsiniz. Sarıyonca geçici göz şişliklerine iyi gelir.

Süt: göz şişliğine ne iyi gelir diye sorarsanız rahatlıkla süt göz şişliğine iyi gelir diyebiliriz. Soğuk süte batırdığınız pamuk yardımıyla 7-8 dakika gözlerinize kompres yapabilirsiniz. Göz çevresine uygulayabileceğiniz bu yöntem de göz şişliğine iyi gelmektedir.

Şu durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun:

Göz altı şişlikleri geçmiyorsa, çok uzun bir süredir sizi rahatsız ediyorsa,

Göz şişliğine batma da eşlik ediyorsa, kirpik dibi iltihabı hastalığı olabilir. Bu hastalık ilaç ile tedavi edilebilir.

Göz kapaklarınız hem şiş hem de gözlerinizin içi kaşınıyorsa ve kızarmışsa alerjik durumlar etkili olabilir.  Alerjik durumlar da ilaç ile tedavi edilebilir.

Yukarıda saydığımız göz şişliğine iyi gelen yöntemler, sadece kısa süreli, belirli bir hastalığa bağlı olmadan gelişen şişliklere iyi gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?