• TARİH: 11.08.2019
Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Sünnet Mi? Hacamatın Faydaları, Zararları? Hacamat Noktaları, Takvimi

Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Sünnet Mi? Hacamatın Faydaları, Zararları? Hacamat Noktaları, Takvimi

Hacamat ne demek, hacamat vücudun herhangi bir bölgesini çizerek üzerine bardak yahut şişe oturtarak kirli kanı çekme işlemine verilen isimdir. Kan, deri üzerinde belli bir noktaya toplanır, deri çizilir ve bardak yardımıyla deri çekilerek kirli kan boşaltılır.

Bazı hastalıkların tedavisinde yapılan hacamat, kanlı hacamat ve kuru hacamat olarak ikiye ayrılır.

Hacamat Nedir Nasıl Yapılır?

Kanlı hacamatta, hacamat yapılacak şişe yahut kavanozların havası, alkole batırılan bir parça pamuk tutuşturularak çıkartılır ve şişe yahut bardak deri üzerine yapıştırılır. Burada deriye toplanan kan  hacamat zembereği ile yahut ustura, bisturi gibi kesici aletlerle çizilerek kanatılır.

Sonra aynı bölgeye yeni bir şişe kapatılır ve şişenin vakumlama etkisiyle kesilen yerden kan emilmesi sağlanır. Yeteri miktarda kan alındıktan sonra hacamat şişesi çıkartılır ve bölge temizlenir. Kanlı hacamat akciğere kan hücum eden durumlarda, zatürree vakalarında, kalp ve böbrek zarı iltihaplarında uygulanır.

Kuru hacamat ise tıpkı kanlı hacamat mantığıyla yapılır ama deri çizilerek kanatılmaz. Sadece belirlenen bölgelere alkollü pamuğun tutuşturulmasıyla havası alınan şişeler tatbik edilir ve o şişeler yardımıyla kanın belli bir bölgede toplanması sağlanır.

Hacamat tedavisi ağrı, sızı olan bölgelere ve organlara yakın kısımlara yapılır.

Peki hacamat neden yapılır, yapılma sebebi nedir şimdi bu hususa gelelim.

Hacamat Neden Yapılır?

 • Sırt bölgesinden alınan kan vücuttaki dolaşımı rahatlatır. Burasının tüm dolaşımın en işlek noktası olması bu hususta etkilidir.
 • Hacamat tedavisi vücuda zindelik ve tazelik verir; enerji ve canlılık sağlar. Bu sebeple de sık sık hacamat yaptıran insanlarda yaşlanmanın geciktiği görülür.
 • Hacamat işlemiyle vücuttaki pis kan ve zararlı gazlar, asitle ve toksik maddeler atılmış olur.
 • Hacamat tedavisi bağışıklığa da iyi gelir, vücuda direnç sağlar ve pek çok hastalığı da savuşturmuş olur.
 • Hacamat vücuttaki ödemi dağıtır.
 • Hacamatın bir nevi akupunktur etkisi de vardır. Bu etkisiyle kan üretimi ile alakalı organları uyarır.
 • Gözlerin, beynin ve pek çok organın dirayetini ve çalışma gücünü, işlevini arttırır.
 • Göze fer veren hacamat, gözün görme potansiyelini de arttırır. Kafa hacamatı olmuş bir kimse bunun avantajlarını hemen hisseder.
 • Hacamat tedavisi psikolojik pek çok rahatsızlığa da iyi gelir.
 • Hacamat tedavisi boyun tutulması, kireçlenme, kulunç gibi ağrılara iyi gelir.
 • Hacamat tedavisi tıkanıklıkları açar.
 • Boyun ve bel fıtıklarında fıtıklı bölgeyi rahatlatır ve ağrının azalmasını ve hatta tamamen kaybolmasını sağlar.
 • Diş eti rahatsızlıkları, diş çürümeleri, ağız kokusu problemi hacamat tedavisi yaptıranlarda pek görülmez.
 • Migren ağrılarının kesin çözümü olarak hacamat tedavisi gösterilir.

Hacamat Noktaları

Hacamatın Faydaları

Hacamatın faydalarıderinin ufak kesilerle açılıp vakumla kan alınması işlemi olarak bilinen hacamat, Müslüman ülkelerde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak bilinir. Kan alma işlemi boynuz, şişe hacamat kupası, yahut bardakla yapılabilmektedir.

Peki hacamat neden yapılır, hacamatın faydaları nelerdir  bir bakalım.

 • Hacamatın yararları arasında akıl hastalıklarına iyi gelen yönünden bahsedebiliriz. Hacamatın yıllarca akıl hastalığı yaşamış kişilere bu sıkıntıdan kurtulmaları için destek sağladığı söyleniyor.
 • Bazı kanser türlerine de iyi geldiği söylenen hacamatın özellikle göğüs kanseri, akciğer kanseri, karaciğer kanseri, kan kanseri gibi kanser türlerinde kanserli kitlenin küçülmesini sağladığı da belirtiliyor.
 • Hacamatın bağırsak enfeksiyonlarına, ishal gibi vakalara ve mide problemlerine de şifa olduğuna inanılmaktadır.
 • Romatizmaya iyi gelmesi de hacamatın yararları arasında sayılabilir. Ortalama olarak her 3 kişiden birinde görülen romatizmal hastalıklar, bazen ilaç kullanımına rağmen geçmez. İşte hacamatın romatizmal rahatsızlıklara da iyi geldiğine inanılmaktadır.
 • Sırt bölgesine uygulanan hacamat işleminin bağışıklık sisteminin düzene girmesini sağladığı da iddia ediliyor. Bağışıklığa zarar veren fazla yemek yeme, hızlı yemek yeme ve hareketsizlik gibi durumların bazı organlarda ve aslında vücudun genelinde meydana getirdiği tahribatlarında hacamat ile giderilebildiği de düşünülüyor.
 • Hacamatın kalp ve damarlarda meydana gelen tıkanıklıkları ve plakları da önlediği ve tedavi ettiği söyleniyor.
 • Hacamatın yararları arasında  zehirlenmelere karşı önlem teşkil etmesi de sayılabilir.
 • Hacamatın hafızaya ve kavrama gücüne olumlu anlamda tesir ettiği, zihinsel anlamda dinçlik sağladığı, tümör ve kist oluşumuna engel olduğu, vücuttaki gaz ve toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu, kılcal damarlarda oluşan tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olduğu da söyleniyor. Çocukluk döneminde yapılan hacamatın beynin daha etkili çalışmasına yardımcı olduğu da söylenmektedir.
 • Hacamatın faydaları nelerdir sorusuna verilecek yanıtlar bu kadarla sınırlı değil. Hacamat şişkinlik ve ödemin atılmasına yaradığı gibi, kafa bölgesinden yapılan hacamatın hafızayı güçlendirdiğine ve ezberleme gücünü arttırdığına da fayda sağladığı söylenir.

Hacamatın kortizonu arttırdığı söylenir, organlar ile beyin arasındaki iletişimi düzenlediği, adalelerde meydana gelen ödem ve sertliklerin giderilmesine yardımcı olduğu, sivilce ve çıbanları iyileştirdiği, konsantrasyon ve kavrama yeteneğini arttırdığı, kan yapımını desteklediği, bağışıklığı güçlendirdiği, kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişen kılcal damar tıkanmalarının açılmasını sağladığı da hacamatın yararları arasında gösterilmektedir.

Konuyla ilgili hacamat videoları da izleyerek konuyla ilgili bilgi sahibi olunabilir.

Hacamatın Zararları

Hacamatın zararları, hacamat kimi çevrelerce yapımı sakıncalı bulunan, kimi çevrelerce ise tasvip ve tavsiye edilen bir alternatif tedavi uygulamasıdır. Tasvip edilen uzmanlar tarafından, işinin ehli kişiler tarafından yapıldığında hiçbir zararı olmadığı söylenen bir uygulama olduğu biliniyor.

Hacamatı işinin ehli kişiler yapmadığında kişilerin sağlığı tehlikeye atılmış oluyor ve ciddi hasarlar oluşuyor. Hacamatın tarihinin çok eskilere dayandığı söyleniyor.

Hacamatın aç karna yapılmasının daha etkili olduğu, hacamat tedavisi olmanın hafızayı ve ezberleme gücünü arttırdığı ve Perşembe günü hacamat olmanın daha uygun olduğunu belirten hadisler de yok değil.

Hacamatın faydaları ve zararlarına gelelim. Hacamatın bilinen bir zararı olmamakla birlikte, bazı uzmanlara göre de hayli zararlı bir uygulama. Hacamatı yapacak kişinin uzman olup olmaması çok önemli. Ayrıca hacamat yaptırmak için belli başlı günler olduğu da söyleniyor.

Bu günlerde yapılacak hacamatın daha etkili olacağı söyleniyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında yapılacak hacamatın daha etkili olacağı söyleniyor. Sünnete göre hacamatın yapılacağı tarih 17,19 ve 21 Hicri yıl günleri olarak açıklanıyor.

Hicri Takvime Göre Hacamat

Hicri takvime göre üçüncü hafta yapılan hacamatın etkili olacağı söyleniyor. Zira bu hafta ayın çekim gücünün fazla olduğu biliniyor. Bazı hadislerde de pazartesi, Salı ve Perşembe günleri hacamat yapılmasının en iyi seçim olduğu söyleniyor.

Hacamat faydaları ve zararları açısından değerlendirildiğinde ortaya nasıl bir tablo çıkıyor bir bakalım.

Hacamatın tıkalı kılcal damarların açılmasında fayda sağladığı belirtiliyor. Bu da vücutta biriken kirli kanın atılabilmesi demek.

Eğer hacamat yaptıran kişide baş ağrısı, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi problemler varsa bu problemlerin ortadan kalkacağı belirtiliyor.

Kadınlarda görülen adet düzensizliği ve adet döneminde karşılaşılan sorunların yoluna girdiği belirtiliyor.

Hacamatın basura, böbrek hastalıklarına, varise, çocuklarda sinirlilik hallerine, huzursuzluk ve huysuzluğa, yüksek tansiyona, cilt problemlerine; safra kesesi, pankreas ve prostat hastalıklarına, kansızlığa, bel ve boyun tutulmasına, kabızlığa, idrar yolları enfeksiyonlarına iyi geldiği belirtiliyor.

Hacamatın dalak ve karaciğeri uyardığı biliniyor.

Hormon bozuklukları, göz hastalıkları, saç dökülmesi, zehirlenmeler, nefes darlığı, astım, bronşit, migren gibi rahatsızlıkların da hacamat tedavisi ile giderilebileceği belirtiliyor.

Hacamatın yan etkileri iyi değerlendirmeli ve işinde son derece ehil ve güvenilir kişilere başvurulmalıdır.

Hacamat Kimlere Yapılmaz

 • Hacamatın 2 yaşından 60 yaşına kadar yapılabileceği söyleniyor.
 • Eğer kişi 60 yaşın üstünde olmasına rağmen bünyesi sağlamsa hacamatın herhangi bir zararı olmayacağı söyleniyor. Ancak hacamatın 70 yaş üzeri kişilerde hem fayda sağlamayacağı hem de bedeni yoracağı belirtiliyor.
 • Yeni cerrahi operasyon geçirmiş kişilerin hacamat tedavisi olmasının sakıncalı olacağı söyleniyor. Hacamat olması için hastanın ameliyatı üzerinden en az 3 ay geçmiş olması gerekiyor.
 • Organ nakli geçirmiş kişilerin hacamat yaptırmalarının riskli olduğu söyleniyor.
 • Kalbinde pil takılı kişilerin hacamat yaptırmalarının riskli olduğu belirtiliyor.
 • Hacamattan evvel çok korkan ve strese giren kişilere hacamat yapılmasının pek uygun olmayacağı söyleniyor.
 • Hacamat tedavisinde 5 kupanın pek fayda sağlamayacağı, 10 kupadan fazlasının ise vücudu yoracağı söyleniyor.
 • Tansiyonu düşük kişilere dikkatli hacamat tedavisi yapılması, hacamatın en fazla 3 kupalık olması gerektiği belirtiliyor.
 • Hacamat yapılacak kişide sedef hastalığı veya varis şikayeti varsa hastanın bu bölgelerine hacamat yapılmaması gerektiği belirtiliyor.
 • Bel fıtığı ve buna benzer ameliyatlar geçirmiş olan kişilerde ise hacamatın üzerinden en az 3 ay geçmiş olması gerekiyor.

Hacamat yapmak için önce kupa yahut bardak, hacamat yapılacak bölgeye bastırıp vakumlanarak orası havasız bırakılıp uyuşturuluyor. O bölge neşterle 2-3 mm kadar çiziliyor.

Neşterlenen bölgeye yeniden kupa bastırılıyor ve kılcal damarlardan kan geliyor. Bu işlem 3 kez tekrarlanıyor. Hacamat tedavisi ortalama 25 dakika sürüyor ve 300-350 gram civarı kan çıkarılıyor.

Hacamat yaptırmayı düşünenlerin hacamat öncesi yapılması gerekenler kısmına da göz atması önemlidir.

Hacamat Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Hacamat tedavisi aç karna yapılır. Hacamattan yaklaşık 3 saat öncesine kadar yeme içme işleminin bırakılması gerekir. Hacamat tok karna yapılırsa başka hastalıklara sebep olabilir.
 • Hacamattan evvel 24 saat öncesine kadar hayvansal gıda tüketilmemelidir. Hayvansal gıdalar yüksek oranda protein içerir ve bu da kanı koyulaştırır.
 • Eğer unutup da az miktarda hayvansal gıda tüketilirse 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve sirke karışımı içilerek proteinin etkisi nötralize edilebilir.
 • Hacamattan evvel kan dolaşımını yavaşlattığı için cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

Hacamat Takvimi

Hacamat, deriye küçük kesiler yaparak vakum yoluyla kan alınmasıdır. Eski Mısırlılara kadar giden tıp yöntemlerinden olan hacamatın pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

5000 yıl öncesine dayanan  bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin neşterle çizilip ağzı geniş bir bardak, şişe yahut kavanozla kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Hacamat genellikle ağrı, sızı yahut hastalık olan organın yakın yerlerine yapılır.

Hacamatın çoğu hastalığa iyi geldiği de söylenmektedir. Başta akıl hastalıklarına, cüzzam, gece körlüğü, göz, diş, kulak, alaca, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Hacamatın bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinmektedir. Vücuda direnç verir. Kan ve dokulardaki gaz ve toksik maddeleri atar, ödemi söker, kan üreten organları uyarır,  ağrıları giderir, hastalıkları önler, beyin fonksiyonlarını canlandırır.

Hacamat bel ve boyun ağrılarına, karaciğer ve kalp hastalıklarına, eklem ağrılarına, boyun fıtığına, psikolojik hastalıklara iyi gelmektedir.

Göze fer verir, gözlerdeki görme kabiliyetini arttırır, sözgelimi başından hacamat olan birisi bunun etkilerini hemen görür; zira hacamatın etkileri hemen görülür.  Unutkanlık ve dikkat eksikliği problemi olanlar, okuduğunu anlamakta güçlük çekenler için kafadan hacamat oldukça iyi gelen bir tekniktir.

Hacamat ezber kuvvetini de artırır. Metabolizmayı düzene koyar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hacamat yaptıranlar daha az hastalanır, daha sağlıklı ve zinde bir görünüm kazanılır.

 • Vücuda canlılık ve enerji veren hacamat sayesinde vücut da cilt de daha genç görünür.
 • Vücudun belli başlı noktalarında biriken toksinler hacamat yoluyla alındığında vücudun aurası yoğunlaşır. Bu da daha dinç bir yaşam anlamına gelir.
 • Kan akciğerler tarafından yeterince temizlenmediğinde koyu bir hal alır ve kılcal damarlarda tıkanmaya neden olur. Hacamat sayesinde toksik maddeler arındırılır ve organlar daha düzenli çalışır.
 • Migren, tansiyon, bel fıtığı, depresyon, düşük yaşam enerjisi, eklem ve romatizma ağrıları için pek çok ilaçtan daha tesirli olan hacamatın bilinen bir yan etkisi de olmadığı söylenir.
 • Hacamat yapılan kişilerde analitik düşünme yeteneği artar, hızlı düşünme ve doğru karar alma yeteneği artar.
 • Sağ ve sol beyin lobları daha etkin ve dengeli kullanılır.
 • Hacamat çocuklarda ve gençlerde daha sağlıklı ve dengeli bir ergenlik geçirilmesine sebep olur.
 • Hacamat lenf sistemini harekete geçirir. Hacamat yapılır yapılmaz beyin endorfin salgılamaya başlar.
 • Pisikolojik rahatsızlığı olanların, depresyona maruz kalanların, uykusuzluk çekenlerin, histerisi olanların, anksiyete problemi yaşayanların ve ilaç bağımlılarının hacamatla tedavi edilmeleri mümkündür.
 • Ağrı eşiği düşük olanlarda hacamat çok faydalıdır.
 • Düzenli hacamat yaptıranlar kolay kolay grip ve soğuk algınlıklarına yakalanmazlar.
 • Hacamatın yüksek tansiyonu düşüren ve dolaşımı düzenleyen bir etkisi vardır. Damarlarda jöle kıvamındaki, tıkanmaya sebep olan atık maddelerin temizlenmesini sağlar.
 • Hipofiz bezini uyarmak için yapılan hacamat sayesinde hormonların salınımını kontrol eden bu bez daha da etkin hale gelmiş olur.

Bazı kaynaklara ve çoğu hekime göre hacamat; demir eksikliği olanlarda, tansiyonu düşük olan kişilerde, demir eksikliğine bağlı olarak dikkat eksikliği yaşayan kişilerde tehlikeli olabilmektedir. Hijyenik koşullara uyulmadan yapılan hacamat uygulamaları hepatit B, HCV, HIV gibi tedavi edilmesi güç hastalıkların kişilere bulaşmasına sebep olabilir.

İlerlemiş yaştaki kişilerde, çocuklarda, hamile kadınlarda, adet periyodundaki kadınlarda, kanser hastalarında, kas ve kemik problemi olan kişilerde, hacamat yan etki yapabilir.

Uzmanlar hacamat gibi alternatif tedavi yöntemlerinin hekime danışılmadan uygulanmaması gerektiğini, eğer uygulanacaksa da işinin ehli kişilerce hijyenik koşullarda yapılması gerektiğini belirtiyor.

Hacamat Tarihleri

Hacamat her ayın belirli günlerinde yapılan bir uygulamadır.  Hacamat hicri takvime göre her ayın 17, 19 ve 21’inde yapılır. Bu tarihler sünnet amaçlı yaptıranlar için mühimdir. Ama tedavi amaçlı yapılacak hacamatlarda tarih önemli değildir. Sadece Çarşamba günleri yapılmaması gerektiği belirtilir; zira Çarşamba günleri kan aldırmanın uygun olmadığına dair inanışlar vardır. Hacamat tarihleri onun dışında kalan her günde uygundur.

Hacamat Günleri

Hacamat günlerihacamat yaptırmak isteyen kişiler için hacamat günlerini iyi bilinmesi gerekir; zira hacamatın faydalı olabilmesi, yapıldığı günlerle ilintilidir.

Hacamatın, havaların ısınmaya başladığı zamanlarda yapılması gerekir. Sıcakların bastırdığı zamanlar yani mayıs ve haziran ayları  hacamat için en uygun aylar olarak bilinir.

Ayın hangi günleri hacamat için uygundur diye soranlar içinse, Hicri ayın 3 günü sayılabilir. O günler, ayın 17’si, 19’u ve 21’i olarak sayılabilir. En faydalı günün ise ayın 17’nci günü olduğu söylenir.

Hacamat Hangi Günler Yapılır?

Hacamat için en uygun günün pazartesi olduğu söylenir. Eğer pazartesi olmazsa; pazar, salı yahut Perşembe günleri de uygun olabilir. Ama eğer Salı günü, ayın hicri 17. gününe de denk gelirse, hacamat için en uygun zaman yakalanmış olur.

Haftanın çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri ise hacamat için uygun olmayan günlerdir. Bu günlerde kesinlikle hacamat ameliyatı yapılmamalıdır.

Hacamat yapılışı deneyim ve ehil olma durumu ister. İşi bilmeyen kişiler tarafından yapılmamalı, böyle kimselere hacamat yaptırılmamalıdır.

Hacamat yaptıranlar hacamattan sonra son derece iyi hissettiklerini ve sağlıklarının daha iyi duruma geldiğini söylüyor. Ama uzman olmayan ve bilinçsizce yapılan hacamat ameliyatları, sağlık anlamında bir dezavantaj da olabilmektedir. Bu sebeple bilinen ve güvenilir ellere prim verilmelidir.

Hacamat Fiyatları

Hacamat fiyatları, çeşitli hastalıkları tedavi etmek, yahut hastalıkları evvelden önlemek için vücudun belli bölgelerinde kesi ve vakumlama işlemi yaparak kan çekme tedavisine hacamat denilir. Ayın belli günlerinde ve hacamat yapan doktorlar tarafından bilinçli bir şekilde yapılan bu işlemin vücuda son derece faydalı olduğu söylenmektir.

Hacamat Seti

Hacamat için bisturi ve kanı çekmeye yarayacak fanustan oluşan hacamat seti gereklidir. Fanus içi mum alevi ile ısıtılıp, bisturi ile kesilen derinin üzerine kapatıldığında deriyi vakumlayarak çeker ve kirli kanın dışarı tahliye edilmesini sağlar. Bu işlem sonunda vücutta son derece olumlu değişimlerin olduğu söylenmektedir.

Zihinde ve vücutta berraklık, zindelik, gençleşme, hafızada keskinleşme, zihinde duruluk, kan dolaşımında hızlanma, depresyon ve vesvesede azalma hatta tamamen yok olma ve buna benzer pek çok hastalığa şifa bulunmaktadır.

Hacamat Yapan Doktorlar

Hacamat herkes tarafından yapıldığında tehlikeli olabilmektedir ancak hacamat yapan doktorlar tarafından yapılan hacamat işleminin haliyle daha sıhhi ve nizami olduğunu söylemek gerekir.

Hacamat yaptırmak isteyen birisi için hacamat ücreti de mühim bir ayrıtıdır. Bu işlemi yaptırmak isteyen birisi ücreti de haliyle merak eder. Elbette uzman bir kişi tarafından sıhhi bir ortamda yapılacak hacamat fiyatıyla; daha küçük ve amatör bir ortamda yapılacak hacamat fiyatları aynı olmayacaktır.

Ama sağlık için yapılacak her işlemde, harcanacak paranın önemi olmamalıdır. Ne olursa olsun hacamat için önerilen ücretler çok da fahiş değildir. Ortalama 100 ila 150 TL civarında yapılan hacamat işlemi için çok yüksek bir ücret istendiği söylenemez.

Hacamat Sünnet Mi?

İslamiyet’te de yeri olduğu ve hatta Hz. Muhammed’in sünneti olduğu söylenilen hacamat uygun ve nizami ölçütlere uyarak yapıldığında amacına ulaşır. Ama sırf bu işten para kazanmak amacıyla ve fakat kural ve kaidelerine uyulmadan yapılan  hacamat işlemi insan sağlığı ile oynamak anlamına gelir ve faydadan çok zarar getirir.

Bu şekilde hem hacamat tedavisinden istenilen sonuç elde edilemeyeceği gibi, ödenen paralar da boşa gider. Daha da önemlisi sıhhat riske atılmış olur. Bu sebeple uygun fiyata hacamat yaptığını söyleyen ve yapabileceğini iddia eden kişilere itibar edilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?