Hamile Beslenmesi

Hamile Beslenmesi

Hamile beslenmesi, genellikle 40 hafta süren gebelik yolculuğu anne adayının, bebeğini iyi besleyebilmek adına da özenli davranması gereken bir süreçtir. Anne adayı bu süreçte hem kendi rezervlerini korumak, hem kendi gereksinimlerini karşılamak, hem de bebeğin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlamak için sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmek zorundadır. Makalede Neler Var Hamile Bir Kadının Kalori İhtiyacıHamile […]

Hamile beslenmesi, genellikle 40 hafta süren gebelik yolculuğu anne adayının, bebeğini iyi besleyebilmek adına da özenli davranması gereken bir süreçtir. Anne adayı bu süreçte hem kendi rezervlerini korumak, hem kendi gereksinimlerini karşılamak, hem de bebeğin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlamak için sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmek zorundadır.

Hamile Bir Kadının Kalori İhtiyacı

Hamile bir kadının kalori ihtiyacı; gebeliğin içinde bulunulan aya, anne yaşına, gebe kaldığı kiloya göre değişir. Bu dönemde besin çeşitliliğin sağlanması, gerekli tüm vitamin ve minerallerin alınması gerekir.

Hamilelikte yapıla en büyük yanlışlardan birisi de eksik beslenmektir. Eksik beslenme bebeğin bedensel ve zihinsel anlamda geri kalmasına sebep olabilir.

Hamile Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Hamile beslenmesi nasıl olmalı, hamile bir kadın ne yiyip ne içmeli hususları da oldukça önemlidir. Her besinin vitamin ve mineral içeriği farklı olduğundan gün içinde besin çeşitliliği sağlamaya dikkat edilmeli ve gerekli olan her besin mutlaka yeterli miktarlarda tüketilmelidir.


Hamile Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Beyaz un ve pirinç gibi rafine besinlerin yerine;

 • kepekli un
 • çavdar unu
 • kepeği ayrılmamış pirinç

gibi gıdalar tercih edilmelidir.

Hamile beslenme listesinde öğün aralarında yüksek oranda şeker ve yağ içeren atıştırmalıklar yerine kuru meyve ve kuru yemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

Hamile kadının beslenmesinde;

 • Yeşil yapraklı sebzeler de bolca kullanılmalıdır
 • Salata yeme alışkanlığı asla terkedilmemeli

eğer bu alışkanlık yoksa da muhakkak edinilmelidir. Sebze ve meyvelerden en yüksek vitamin ve minerali alabilmek için olabildiğinde az bıçak darbesine maruz bırakılmalıdır.

Hamilelikte Tuz Tüketimi

Fazla tuz tüketimine de dikkat edilmeli ve günlük tuz tüketimi 4 ila 6 gram arasında sınırı tutulmalıdır.

Hamile kadınların beslenmesi konusu gündeme geldiğinde;

 • folik asit başta olmak üzere
 • C vitamini
 • kalsiyum
 • protein
 • demir

gibi elzem vitamin ve minerallerin mutlaka yeterli seviyede alınması gerekir.

Normal bir gebelik sürecinde, anne adayının kendi ihtiyaçlarına ek olarak bebeğine de gerekli vitamini aktarabilmesi için ortalama 10 ila 12 kilogram alması gerekir. Bunu altında alınacak kilo gibi bunun üzerinde alınacak kilo da anne adayı ve bebek için sakıncalıdır.

Gebelikte yeterli kilo alımını sağlayabilmek için gebelik öncesi döneme göre ilave olarak günlük;

 • 20 gram protein
 • 15 ila 20 mg. demir
 • 500 mg kalsiyum
 • ek olarak 300 kalori

alınması gereklidir.

Gebelikte öğünler sık ve az porsiyonlar halinde olmalıdır. Anne adayı ne uzun süre aç kalmalı ne de tıka basa doymalıdır.

Anne adayının beslenme disiplininde yer alan gıdaların taze ve temiz olması hayli önemlidir. Konserve gıdalar, bekletilmiş gıdalar, katkı maddesi içeren gıdalar ve işlenmiş gıdalar yerine daha taze, doğal ve  temiz gıdalar tüketilmelidir.

Yenilen gıdaların  çeşitliliği de önemlidir. Böylelikle pek çok vitamin ve minerali bir arada almak mümkün olacaktır.

Fazla yağlı, baharatlı, tatlı, kalorili gıdalar yerine, kompleks karbonhidrat ve protein yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir.

Canan Karatay Hamile Beslenmesi


Canan Karatay Hamile Beslenmesi

Hamile beslenmesi denildiğinde Canan Karatay hamile beslenmesi  de akla gelmektedir. Cana Karatay’a göre yüksek insülin hormonu kan yoluyla bebeğe geçmiyor ama kandaki yüksek şeker doğrudan bebeğe geçiyor. Şeker sağlıklı bir vücut için bile zararlıyken, henüz doğmamış bir bebeğin metabolizmasına vereceği zararın ürkütücü boyutta olduğunu söylüyor. Bu sebeple Cana Karatay hamile kadınlara şeker yüklemesini asla önermiyor ve şeker seviyelerini yok denecek düzeye düşürmelerini salık veriyor.

Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme

Hamileliğin ilk aylarında beslenme, beslenmek karın doyurmanın çok ötesinde bir misyon ve işleve sahiptir ki o da vücudu beslemektir. Özellikle de anne adaylarının beslenme hususunda iki katı dikkatli olmaları gerekmektedir.

Hem bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için, hem de anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirebilmesi için hamileliğin ilk aylarında beslenme oldukça önemlidir. İlk aylarda hamilelikte beslenme nasıl olmalı, anne adayı nelere dikkat etmeli göz gezdirmekte fayda var.


Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme

Hamilelik süreci temelde 3 döneme ayrılmaktadır. Bu dönemlerin her birinin ismi “trimester dönem”dir.

 • Birinci trimester dönem gebelikte ilk 3 ayı, ya da başka bir anlatımla ilk 13 haftalık dönemi yansıtır
 • İkinci trimester dönem 14 ila 26. haftalar arasındaki  dönemi
 • üçüncü trimester dönem ise 27 ila 40. hafta arasındaki dönemi yansıtır

Anne adayları 1. trimester dönemde kendilerine uygun ve ideal bir beslenme programı belirlemeliler. Anne adayı nasıl beslenirse, bu mutlaka bebeğine de yansıyacaktır. Bebek tüm ihtiyacını, plasentası aracılığıyla annesinden karşılar. Anne adaylarının, hekimin önerisi ile muhakkak folik asit kullanmaya başlanması gerekir.

Bebeğin gelişiminin son derece hızlı olduğu ve anne adayının beslenme tarzının son derece önemli olduğu bu dönemde abur cubur, paketli ve işlenmiş gıdalar, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulması gerekir.   İlk 3 aylık dönem bebek gelişiminde son derece önemli bir zaman dilimi olduğundan, hamile olduğunu öğrenen bir kadının beslenme programını sağlıklı ve yeterli bir disiplinde tutması gerekir.

Hamilelikte Beslenme Önerileri

Bu dönemde gerekli olan ve anne adaylarının muhakkak tüketmesi gereken besinler şöyle sıralanabilir:

 • Kompleks karbonhidratlar vücuda enerji veren yegane enerji kaynaklarıdır. Sebzeler, meyveler, tam buğday ekmeği, kurubaklagiller, tahıllar ve kuruyemişler kompleks karbonhidrat sınıfında değerlendirilirler ve bu besinlerin kilo alma kaygısıyla beslenme disiplininden tamamen çıkarılması yanlıştır. Bu sebeple sağlıklı karbonhidratlar olarak bilinen bu gruba dahil olan besinlerin düzenli olarak tüketilmesi hamileliğin ilk aylarında beslenme önerileri olarak dikkate alınmalıdır.
 • Hamileliğin ilk aylarında beslenme listesi içinde kaliteli protein kaynaklarının da mutlaka bulunması gerekir. Hamile anne adayı her gün mutlaka 1 adet yumurta yemelidir. Günde en az 1 sefer kırmızı et, balık, tavuk yahut kuru baklagil yemeği tüketilmelidir. 3 su bardağı süt, ayran yahut yoğurt da mutlaka tüketilmelidir.
 • Folik asit, kalsiyum, demir, iyot, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini gibi vitamin ve mineraller de gerekli düzeyde alınmalı ve eksikliği durumunda hekim kontrolünde dışarıdan takviye şeklinde alınmalıdır.
 • Bebeğin kemik gelişimi annesinden yeterli miktarda kalsiyum ve fosfor almasına bağlıdır. Bu sebeple anne adayının kalsiyum zengini gıdalar tüketmesi son derece önemlidir. Süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve pekmez gibi besinler son derece güçlü ve zengin kalsiyum kaynaklarıdır.

Anne adayının fazla miktarda kafein tüketmesi, fetüste kemik yoğunluğu ve kalsiyum açısından eksiklik meydana getirir ve pek çok mineralin emilimini de engeller. Bu aynı zamanda kansızlık riski anlamına da gelir.

Kafein denildiğinde akla sadece kahve gelmemeli;

 • çikolata
 • kakao
 • gazlı içecekler
 • siyah ve yeşil çayın da kafein içerdiği unutulmamalıdır.

Hamileler Çay İçebilir Mi?

 • Anne adayları günde 3-4 bardaktan fazla olmayacak şekilde açık çay;
 • haftada 1-2 seferden fazla olmamak kaydıyla da süt ilave edilmiş kahve içebilirler.

Hamileliğin ilk aylarında beslenme önerileri içinde suyu da unutmamak gerekir. Gün içinde mutlaka 2 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir. Sıvı gereksiniminin bir kısmı şeker ilavesiz kompostolar, çorba, ayran, taze sıkılmış meyve suları ve bitki çaylarından da karşılanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?