• TARİH: 18.07.2019
Hamile Kalma Yöntemleri

Hamile Kalma Yöntemleri

Hamile Kalma Yöntemleri ve Pozisyonları

Cinsel birleşme her ne kadar haz duymak için gerçekleştirilse de asal amacı biyolojik olarak soyun devamını sağlamaktır. Ancak işler bazen istenildiği gibi gitmez ve hamilelik gerçekleşmez. Bebek sahibi olmak isteyen evli çiftler çok istemelerine rağmen bebek sahibi olamıyorlarsa hemen endişeye kapılmamalı, cinsel ilişki sıklığı ve biçimlerinin hamilelik gerçekleşmesi için uygun olup olmadığı üzerinde düşünmelidirler.

Zira haz amaçlı gerçekleştirilen cinsel ilişkilerdeki pozisyonların şekli ile hamile kalmak için girilen cinsel ilişkilerdeki pozisyonların biçimleri farklıdır. Gebe kalma yöntemlerini hemen herkes bilir; ancak her pozisyon her zaman hamileliğe sebep olmaz.

Peki hamile nasıl kalınır? Kolay hamile kalmanın yolları nelerdir, kolay hamile kalma yöntemleri var mıdır, göz atmaya ne dersiniz.

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler     

Çiftlerin istemesine rağmen kadında hamilelik oluşmuyorsa uygun zamanda, yeterli sıklıkta ve hamile kalmaya elverişli pozisyonlarda cinsel ilişki gerçekleştirilmiyor olabilir. Sebep belki olabildiğinde basittir. Hamile kalma pozisyonları ile spermin vajina derinliklerine kadar ulaşması ve yumurtayı döllemesi sağlanabilir.

Kadınların hamile kalma olasılıkları her ay %20 ila %25 arasındadır. Çiftler eğer hamileliğe gidecek pozisyonları bilmiyor veya uygulamıyorlarsa kadının hamile kalma olasılığı epey düşecektir. Kısır olduklarını bile düşünmeye başlanan ve endişeye kapılan çiftler, uygulayacakları basit ve işlevsel yöntemler sayesinde tedavi olmaya gerek duymadan bebek sahibi olabilirler.

  • Hamile kalmak için ilk koşul uygun zamandır. Yani kadının yumurtlama zamanından bahsediyoruz.
  • Adet periyotları düzenli olan kadınlarda yumurtlama genellikle adet döngüsünün 14. gününe denk gelir. Yani adet kanaması başladıktan itibaren 14. Gün kadında ovulasyon yani yumurtlama günüdür.
  • Adet döngüsünün düzensiz olduğu, yumurtlama zamanında sapma olabileceği ve yumurtanın kanın vücudunda yaşama kabiliyeti düşünüldüğünde 9. ila 15. günler arasında gün aşırı cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını artıracaktır.

Hergün Cinsel İlişkide Hamile Kalınır Mı?

Hamileliği garantilemek adına her gün cinsel ilişki de önerilmez; zira erkekte ejakülasyon yani boşalmanın her gün gerçekleşmesi sperm kalitesini düşürebilmektedir. Bu sebeple 9. ila 15. günler arasında gün aşırı yani iki günde bir ilişkiye girmek daha sağlıklı sonuç alınmasını sağlayacaktır. Her ilişkiden sonra erkeğin en az 48 saat süreyle boşalmaması, sperm sayısı ve kalitesinde artış sağlar.

Bir başka önlem de cinsel ilişkinin sabah saatlerinde gerçekleştirilmesidir. Boşalma olmayan gecenin sabahında erkekte sperm düzeyi en yüksek sayıdadır. Fakat bu süreçteyken stres yaşamak, gebelik oluşumunu olumsuz etkiler. Bu sebeple planlamayı yapmak ama olayı akışına bırakmak ve kaygı duymamak çok mühimdir. Zira üreme metabolizmasını yöneten hormonlar fiziksel ve ruhsal strese karşı duyarlıdır.

Gelelim hamile kalma pozisyonlarına…

Hamile Kalma Pozisyonları

Gebelik için uygun tarih aralığını yani yumurtlama dönemini belirledikten sonra ikinci koşul ilişki pozisyonlarını saptamaktır. Biline pek çok pozisyon hamilelik için uygun ortamı oluşturmaz, sadece haz verir o kadar. Bir cinsel ilişkide hamilelik oluşabilmesi için spermlerin vajinaya uygun bir biçimde boşaltılması ve spermlerin vajina derinliklerinde rahmin en kuytu köşelerine kadar engelsizce ilerleyebilmesi gerekir. Bunun için de en uygun pozisyonu almak gerekecektir.

Hamile nasıl kalınır, bunun için en bilinen ve kolay gebelik sağlayan pozisyonlar şöyledir;

1-Erkeğin üstte olduğu pozisyon

2-Kadın ve erkeğin yana dönük olduğu pozisyon

3-Kadının üstte olduğu pozisyon

4-Diz dirsek pozisyonudur.

Cinsel ilişki pozisyonları aklın hayalin alamayacağı kadar çoktur, ancak çiftler cinsel ilişkiyi cinsel haz ve doyum olmasının ötesinde gebelik için gerçekleştiriyorsa hamile kalma pozisyonları ön planda olacaktır.

Hamile nasıl kalınır sorusunun belki de en klasik, en yaygın cevabıdır. Erkeğin üstte olduğu misyoner pozisyonunda kadının kalçalarının altına konulacak yüksekçe bir yastık, pelvisin yukarıda kalmasını ve spermlerin rahim içinde daha rahat ilerlemesini sağlayacaktır.

Hamile kalmak için en sık kullanılan, klasik ve alışılagelmiş pozisyondur. Erkek ve kadının yüz yüze olduğu ve duygusal iletişimin de kurulabildiği, öpüşme ve çiftlerin birbirini okşamasına da olanak tanıyan bir pozisyon olan misyoner pozisyonu kadınların da en sevdiği pozisyonların başında gelir. Bu pozisyonun sağladığı derin birleşme hamilelik olasılığını da artırır. Kadını gevşeten ve rahatlatan bir pozisyon  olan misyonerde, cinsel birleşme daha kolay gerçekleşir, atılan spermler rahime daha hızlı ulaşır ve erkeğin sert alt karın darbeleri ilişkiye ayrı bir haz ve doyum getirir.

Misyoner Pozisyonu

Misyoner pozisyonunda gebelik olasılığını artırmak için kadının bacaklarını tam anlamıyla açması ve erkeğin hareketlerini kolaylaştırması gerekir. Kadının bacaklarını erkeğin omuzlarına doğru kaldırarak destek alacağı pozisyonda bu birleşme şeklinin bir parçasıdır ve sperm hareketlerinde özgürlük sağlar. Hamilelik için denenecek diğer pozisyonlardan sonra ilişki klasik misyoner pozisyonuyla bitirilebilir.

Kaşık Pozisyonu

Kadın ve erkeğin yana dönük oldukları pozisyon olan kaşık pozisyonu da hamile kalmak için önerilen pozisyonlardan biridir. Fazla kilosu olan çiftlerde, yahut bel, sırt ve omurga rahatsızlıkları olan çiftlerde daha çok tercih edilen bir alternatiftir. Kadın ve erkek kaşık pozisyonunda yatarken erkek vajinaya kadının arkasından ulaşır ve boşalma sırasında meninin rahim boynuna yakın bir bölgede birikmesine izin verir. Bu cinsel ilişki pozisyonu da gebe kalma için son derece elverişli bir pozisyondur.

kaşık pozisyonu

Kadının üstte olduğu pozisyon da en sık kullanılan gebe kalmapozisyonlarındandır. Misyoner pozisyonunda erkeğin ağırlığı altında olan kadın, bu pozisyonda bu ağırlıktan kurtulur ve pelvisin sert darbeleri ile cinsel ilişkinin derinliklerine ulaşabilir. Bu pozisyon erkeğin, partnerini okşamasına da izin verdiğinden orgazm sürecini uzatabilir. Çiftler için son derece haz veren bir pozisyon olmakla kalmaz, gebe kalmaya olanak tanıyan bir pozisyon olarak hatırı sayılır bir işlevi vardır.

kelebek pozisyonu

Diz-dirsek pozisyonu ise hamile nasıl kalınır sorusuna verilecek en güzel yanıtlardan biridir. Diz-dirsek, kadının yüzükoyun yatıp başın yerde, kalçaların yukarıda olduğu pozisyondur. Bu pozisyon özellikle sperm sayısının düşük olduğu durumlarda hamile kalmak için çok işlevsel ve faydalı bir pozisyondur.  Erkeğin vajinaya kadının arkasından yaklaşarak girdiği bir pozisyon olan diz dirsek pozisyonunda kadının dizleri ve dirsekleri yerle temas halindedir. Diz-dirsek pozisyonunun, boşalma anında atılan meni ve içindeki spermin vajina derinliklerine dik olarak aktığı bir pozisyon olması da gebelik şansını artıran bir faktördür.

diz dirsek pozisyonu

Hamile Kalmak İçin Öneriler

İşte size hamile kalmak için öneriler

  • Çiftler, cinsel ilişkiyi gebelik için gerçekleştiriyorsa bazı hareketlerden kaçınmalıdır. Oral seks de bunlardan biridir. Tükürük içinde var olan bazı bakteri ve enzimler spermin dölleme yeteneğini azaltabilmekte, hatta spermlerin ölümüne sebep olabilmektedir. Bir başka etken de anal sekstir. Anal seks de sperm kalitesi ve aktivitesi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceğinden hamile kalmak içinbu tür bir ilişkiden de uzak durmak gerekir.
  • İlişki esnasında penisin vajinaya kolay ve rahatça girişini sağlayan kayganlaştırıcılar da sakıncalıdır. İlla ki kullanılacaksa vazelin, masaj yağları gibi petrol bazlı kayganlaştırıcılar yerine, su bazlı olanlar tercih edilmelidir.
  • Hamilelik isteyen çiftlerin suyun altında veya suyun içinde ilişkiye girmeleri de vajina ph’ını bozacağından bu da önerilmez.Sıcak suyun da sperm sayısını ve sperm hareketliliğini bozduğu bilindiğinden sıcak bir ortamda ve sıcak suyun içinde gerçekleşecek ilişki de hamilelik önünde engel oluşturabilir.
  • Konunun uzmanları hamilelik oluşması için en uygun ilişki pozisyonunun erkeğin üstte olduğu misyoner pozisyonu olduğunu söyler. Fakat bu savın doğruluğu kesin olarak kanıtlanmasa da, misyoner pozisyonunun erkek cinsel organının vajinanın en derinlerine inebildiği ve spermleri rahatça ve etkili şekilde rahime boşaltabildiği bir pozisyon olduğu yaygın bir kanıdır. Bu pozisyonun, kadının kalçalarının altına yüksekçe bir yastık koyarak, penisin girişini ve boşalma anında atılan meni içindeki spermlerin yumurtaya daha rahat ulaşabilmesini sağladığı düşünülür.
  • Ejekülasyon (Boşalma) gerçekleştikten sonra kadın hemen ayağa kalkmaz ve ayaklarını dik bir konumda sözgelimi duvara dayalı şekilde bir müddet tutarsa, spermlerin rahime ve dolayısıyla yumurtaya ulaşmasına da zaman tanınmış ve gebelik olasılığı artırılmış olacaktır. Kolay hamile kalmanın yollarından biri de budur.
  • Hamile kalmak için öneriler erkek cephesinden bakıldığında da şöyledir; erkek penisini boşalma anında vajinanın en derin kısmında tutmalı ve meninin tamamının içeriye boşalmasını sağlamalıdır. Penis vajen dışına çıkarken, beraberinde çıkacak meni miktarı olabildiğinde az olmalıdır. Böylelikle kadının hamile kalma şansı da artacaktır. Cinsel ilişkiden sonra kadın elleriyle vajina girişine baskı uygularsa spermin dışarı çıkışını da engellemiş olacak ve bu da hamilelik olasılığını artıracaktır.
  • Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde özellikle erkeğin ve kadının orgazma ulaşması en önemli koşullardan biridir. Erkeğin orgazmında bol miktarda meni ve dolayısıyla sperm çıkışı sağlanacak; kadının orgazmında ise vajina içinde meydana gelen kasılmalar spermlerin daha hızlı ilerlemesini ve dolayısıyla hamilelik oluşma olasılığını artıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?