• TARİH: 21.08.2019
Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekeleri neden olur? Hamilelikte lekelenme farklı bir durum mudur, gebelikte kahverengi leke oluşması normal midir, hamilelikte cilt bakımı nasıl yapılmalı, hamilelikte yüzde oluşan lekeler tamamen geçer mi? İşte anne adaylarının güzelliğine gölge düşüren lekeler konusu ile karşınızdayız.

Hamilelik Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir

Hamilelik dönemi bir kadının hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok değişim geçirdiği bir evredir. Hamilelik döneminde hormonlardan kaynaklanan lekeler birçok annenin sorunudur. Hamilelik lekeleri tedavi edilmez ve güneş ışınlarına maruz kalırsa kalıcı da olabilir. Hamilelikte cilt lekeleri için kesin bir çözüm olmasa da lekelerin hafifletilmesi için bir takım çözümler kullanılabilir.

Hamilelik lekeleri en çok yüz ve karın bölgesinde görülür. Genel olarak kahverengi renkte olan bu hoş olmayan durumla ilgili kadınlar en çok hamilelikte oluşan cilt lekeleri nasıl geçer konusunu araştırırlar. Hamilelik sürecinde hormonların etkisi ile cilt renginde değişimler olması normaldir. En çok yüz bölgesinde, alında, üst dudakta, burun bölgesi ve çenede çıkan hamilelik lekeleri cildi koruma ve bazı bitkisel çözümler ile hafifletilebilir. Tedavi içinse doğum sonrasında 6 aylık bir süre beklenmesi önerilir.

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Hamilelik döneminde salgılanan östrojen hormonu, kadının güneş ışınlarına olan hassasiyetini artırır. Bu ışınlar da en fazla yüz, elmacık kemikleri ve ellere etki ettiği için bu bölgelerde kahverengi lekeler meydana gelir. Hamilelikte cilt lekeleri için alınacak önlemlerin başında cildi ultraviyole ışınlarından korunmak gelir. Bu sebeple hamilelik döneminde, hamileler ve bebekler için uygun olan dermotolog onaylı ultraviyole güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Hamilelikte cilt lekeleri doğumla birlikte 1 sene içinde çoğunlukla kendiliğinde kaybolur. Fakat lekelerin kaybolmaması halinde bazı tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Hamilelik lekeleri nasıl tedavi edilir noktasında cilt tipine, lekenin durumuna göre farklı yöntemler kullanılabilir.

 • Lazer tedavisi
 • Kimyasal peeling
 • PRP tedavisi
 • Işık dolgu

alternatif yöntemler arasında sıralanabilir.

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Her şeyden önce hamilelik lekeleri doğum sırasında tedavi edilmez. Bununla uğraşmayınız. Gebelik ve gebeliği takip eden 4-6 ay içerisinde yine risk grubunda olacağınızdan oluşmuş lekeler yerine oluşması muhtemel lekelerle uğraşmak daha doğrudur. Yani tedbir alacağız.

Peki buna karşı nasıl tedbir alınır? Cilt lekelerine karşı alınacak en önemli tedbir güneşten korunmaktır. Zira zaten oluşmuş bir leke güneşle buluşursa tedavi edilmez hale gelebilir. Bunun yolu ise, güneş koruyucularıdır. Özellikle yüzünüze hamilelikte kullanılması uygun olan doktorunuzu da danışarak  yüksek faktörlü güneş kremlerinden sürebilirsiniz. Bu sayede ultarviyole ışınları bloke etmiş olursunuz yeni leke oluşumu engellendiği gibi, var olanların da tedavisini mümkün hale getirmiş olursunuz.

Bakalım başka ne gibi önlem ve tedaviler uygulayabiliriz.

 • Maydanoz suyu maskesi: Maydanozu kaynatın, yarım çay bardağı kadar alıp, bir o kadar limon suyu ile karıştırıp, lekeli bölgeye sürünüz. Yarım saat sonra durulayınız.
 • Limon maskesi: Limon suyu ve balı iyice karıştırıp, lekeli bölgeye sürün, yarım saat kadar tutup, yıkayın.
 • Hint yağı tedavisi: Her gece yatmadan önce az bir miktar hint yağını lekelere sürün. Sabahları iyice durulayabilirsiniz.
 • Sirke tedavisi: Elma sirkesi ile cildinizi düzenli olarak temizlediğinizde lekelerin azaldığını göreceksiniz.
 • Soğan tedavisi: Düzenli olarak lekelere yaş soğan sürün. Lekeler azalacaktır.
 • Salatalık tedavisi: Salatalıkların özellikle kabuklarına yakın olan yerlerinden keserek yüzünüze maske yapın, yarım saat kadar bekleyin. Bu doğal mucizeye inanamayacaksınız.

Doğum Lekeleri İçin Krem

Hamilelik lekeleri için krem en az SPF 30 güneş koruyucu krem kullanmakta fayda vardır. Gebelik sonrasında ise leke açıcı kremler kullanılabilir. Hamilelik lekeleri, hamilelik ve lohusalık döneminde      C vitamini ve fitik asit gibi bitkisel ürünlerle de tedavi edilebilir.

Hamilelik Lekeleri İbrahim Saraçoğlu

Hamilelik lekeleri için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

 • Süt hamilelik lekelerinin temizlenmesinde önemli rol oynar. Lekelerin olduğu yerleri süt ile temizleyin.
 • Limon ve limon suyu da cilt lekeleri için birebirdir. Limon cildin parlamasını sağlarken cilt lekelerini de azaltabilir.
 • E vitamini ve hint yağını karıştırıp gece yatmadan önce lekelerin üzerine sürün ve sabah kalktığınızda temizleyin.
 • Çilek, salatalık ve kayısı suyunu karıştırıp hamilelik lekeleri üzerine sürün.
 • Yulaf ezmesi ve elma sirkesini karıştırın ve lekeli bölgeye sürün. 15 dk. Beklettikten sonra cildinizi temizleyin.
 • Soğanın cilt lekeleri üzerinde etkisini, soğanı lekelerin üzerine sürün. Günde 2 defa deneyeceğiniz bu yöntemin başarılı olduğunu göreceksiniz.

Hamilelikte lekelenme

Hamilelikte adet kanaması olmamaktadır. Ancak adet kanaması dönemlerinde lekelenme olabilmektedir. Birkaç gün sürüp bitmektedir. Bunun dışında hamileliğin ilk zamanlarında İmplantasyon yani yerleşme kanamaları olabilmektedir. Embriyo yerleşirken oluşan kanamalar lekenlenme olarak gözlemlenebilir. Hatta henüz hamile olduğunu bilmeyen kadınlar için bu normal adet kanaması gibi düşünülse de regl kanamasından farklı olması kafalarını karıştırabilir.

 • Hamilelikte Pembe Lekelenme

Hamilelikte pembe lekelenmeye neden olan daha önemli durumlarda vardır. Bunlara örnek verecek olursak mol gebelik ve dış gebelikten bahsedebiliriz.

Dış gebelikte embriyo rahim içinde değil de dışında bir yere tutunur ve ağrı ile birlikte hamilelikte pembe lekelenme görülür. Mol gebelikte ise embriyo yerine karın dokusu gelişir. Bu da lekelenmeye neden olur. Acil tedavi gerektiren durumlardır.

 • Hamilelikte kahverengi lekelenme

Plasentanın ayrılması da hamilelikte kahverengi lekelenme ya da hamilelikte pembe lekelenme belirtileri göstermektedir. Böyle bir durumda hemen kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Embriyo oksijensiz kalacağı için acil müdahale şarttır.

Son olarak doğum sancıları ile de lekelenme görülebilmektedir.

 • Hamilelikte lekelenme ne zaman olur

Hamilelikte kahverengi lekelenme ve hamilelikte pembe lekelenme hamileliğin her aşamasında görülebilmektedir. Hamileliğin 12. Haftasından sonra olan lekelenme plasenta ayrılması işaret etmektedir. Ancak hamilelik boyunca farklı nedenlerle lekelenmeler olabilmektedir. Bunların bir çoğu normal sayılsa da kadın doğum uzmanı ile görüşmek ve lekelenmenin nasıl olduğunun bilgisini vermek gerekir.

hamilelikte kahverengi lekelenme,  hamilelikte yüzde lekelenme,  hamilelikte pembe lekelenme,  hamilelikte lekelenme ne zaman olur,  hamilelikte lekelenme neden olur

 • Hamilelikte yüzde lekelenme neden olur

Hamilelik sırasında kadınların hormonlarında artış gözlenmektedir. Bu da özellikle yüz bölgelerinde çeşitli lekelere neden olmaktadır. Özellikle östrojen hormonunun artması cildin renklenmesini sağlayan pigmentleri etkilediği için hamilelikte yüzde lekelenmemeydana gelir. Yüzde oluşan bu lekeler genellikle hamileliğin beşinci ayından sonra ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte yüzdeki lekeler birkaç önemli noktaya dikkat edilerek minimum düzeye indirilebilir ya da lekelerin oluşması tamamen engellenebilir. Bunun için cildiye uzmanı ile görüşmeniz gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?