• TARİH: 17.08.2019
Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Anne adayı olmaya çalışna tüm kadınların müjdeli haberi alma noktasında merak ettiği konudur hamilelik testi nasıl yapılır sorusu.Hamile kalmak istiyor yahut hamile olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız eczaneden ev tipi hamilelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Birbirinden farklı hamilelik testleri olsa da, hepsi idrarda hamilelik hormonu olup olmadığını ortaya koyar. Test çubuğu üzerinde bulunan şerit, embriyo yerleştikten sonraki insan koryonik yumurtalık maddesini belirler.

Evde hamilelik testi yapacaksanız, adet gecikmesi yaşamanız gerekmektedir. Hatta adet gecikmesinin üzerinden 4-5 gün geçmesi gerekir. Testi, adet gecikmesi yaşamadan önce yapmanız sonuç almanızı önler.

Evde Hamilelik Testi

  • Testin içinden çıkan kullanım kılavuzunu muhakkak okumanız gerekmektedir. Zira her testin uygulama şekilleri arasında az da olsa farklılıklar vardır.
  • Evde yapacağınız hamilelik idrar testi için plastik yahut cam bir bardağa idrarınızı yapın. Bardak kuru ve temiz olmalı.
  • Hamilelik testini düz bir zemine koyun ve testin içinden çıkan damlalık yardımıyla üzerine 2 damla idrar damlatın. Eğer damlalık çıkmazsa temiz ve küçük bir cisim kullanarak damlatma işlemini yapabilirsiniz. İdrarı testin sonuç veren kısmına değil, üzeri işaretli alana damlatmalısınız.
  • İdrarı damlattıktan sonra yaklaşık 5 dakika bekleyin.
  • Sonuç okuma alanında tek çizgi belirirse gebelik olmadığı; çift çizgi belirirse gebelik olduğu anlamına gelir. Eğer çizginin bir tanesi belli belirsizse, bu durum, hamileliğin çok yeni olabileceği anlamına gelir. Eğer hiç çizgi görünmüyorsa test geçersiz demektir. Yeni bir test yapmanız gerekir.

Kanda Gebelik Testi

  • Kanda gebelik testi yaptıracaksınız, aç veya tok olmanız gerekmez, günün istediğiniz saatinde yaptırabilirsiniz.
  • Kanda gebelik testi yaptırmak için de adet gecikmesi olması gerekir. Adet gecikmesi yaşanmadan önce testin gebeliği göstermesi beklenemez.
  • Normal kan tahlili gibi, az miktarda kan, tüp içine alınır.
  • Her laboratuvara göre değişse de gebelik testi sonuçları genelde 1-2 saat içinde çıkar. Kimi laboratuvar da test sonucunu ertesi gün verebilir.
  • Sonuç 0.01 veya 0.001 gelirse, bu sonucun sıfır olması yani gebelik olmaması demektir. Gebelik var diyebilmek için 20’den yüksek rakamlar gerekir. 0-20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve hamilelik sonucu vermez. Bu durumda test yeniden yapılabilir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Hamilelik testi nasıl yapılır bilgilerinden sonra en doğru zaman konusuna değinelim.

Evde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Eğer hamilelik testi evde yapılacaksa, adet gecikmesinin üzerinden 1 hafta geçmesi beklenmelidir. Gecikmeden 1 hafta sonra yapılacak hamilelik testi, doğru olarak yapıldığı takdirde %90 doğru sonuç verir. Hamilelik testi, laboratuvarlarda, hastanede ve klinikte yaptırılabilir.

Hekimler genellikle Beta HCG testi, yani kanda gebelik testi ister. Beta HCG testi kesin, süratli ve güvenilir sonuç verir.

Hamile olmayan bir kadında Beta HCG oranı 0-10 mIU/ml’dir. Bu orandan yüksek olan Beta HCG, hamileliğe işaret eder.

İlgili yazı: En erken hamilelik belirtileri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?