• TARİH: 16.06.2019
Hamilelikte Bakım

Hamilelikte Bakım

Hamilelikte BakımAnne adayının her anlamda iki katı efor sarf etmesi anlamına gelen hamilelik son derece yorucu ve zahmetli bir süreçtir. Gelişmekte olan bir canlıyı besleyen anne bedeni, daha fazla proteine, daha fazla vitamine, daha fazla minerale, daha fazla enerjiye ve güce ihtiyaç duyar. Rahminde gelişmeye devam eden bebeğini, kendi vücut stoklarıyla besler.

Bu süreçte yeterli gıda ve elementleri almak zorunda olan anne adayı, bu özenli bakım ve beslenme disipliniyle hem kendi vücut değerlerini korumuş, hem de karnında gelişim evrelerini sürdüren bebeğini yeterli ölçüde beslemiş olur. Hamilelik serüveninde anne adayının özellikle saç, cilt ve kemik sağlığı için dengeli beslenmesi ve genel vücut bakım rutinini belli bir düzene oturtması gerekir.

Bu sebeplerle hamilelikte bakım asla atlanmaması hatta ciddi şekilde üzerine düşülmesi gereken bir vazife olmalıdır.

Hamilelikte Cilt Bakımı

Gebelik süresince ellerde, ciltte ve saçlarda meydana gelen kurulukla mücadele etmek için hekimin önereceği, kimyasal içerikli olmayan, doğal maddelerle formüle edilmiş olan  nemlendirici sabun ve kremleri kullanmak gerekecektir. ( Evde cilt bakımı bakınız…)

Hamilelikte Sivilce

Gebelik sürecince ciltte meydana gelebilecek sivilceler de can sıkar. İlaçlarla gerçekleştirilen sivilce tedavilerinden uzak durmak ve ciltteki yağ düzenini sağlayan sabunlar ve kremleri kullanmak en doğru seçim olacaktır. Cildi temiz tutmak ve rahat nefes almasını sağlamak bir önlem olabilir. ( Sivilce nasıl geçer doğal yöntemler bakınız…)

Hamilelik Lekesi

Hamilelikte bakım deyince ilk akla gelen risklerden birisi de güneştir. Yaz aylarına denk gelen gebeliklerde anne adaylarının çok dikkat etmesi gereken hususlardan birisi güneş ışınlarından korunmak olacaktır. Güneşin yaydığı ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınları hem deri kanserlerine yol açar, hem de anne adayının cildinde, hamilelikte iyiden iyiye hassaslaşan hormonlarında etkisiyle lekelenmeler meydana gelmesine sebep olur. Güneş herkes için zararlıdır ana hamile bayanların çok daha dikkatli ve özenli olmaları, yüksek faktörlü koruyucu krem sürmeden dışarı çıkmamaları gerekir. ( Cilt lekeleri nasıl geçer bakınız….)

Hamile kadınlarda terleme artacağından yeterli sıklıkta duş alınması, kilo artışının da beraberinde getireceği isilik, pişik ve mantar gibi  cilt sorunlarını da engelleyecektir.

Hamilelik Çatlakları

Hamilelikte çok rastlanılan ve şikayet sebebi olan cilt sorunlarından birisi de çatlaklardır. Aşırı gerilmeden kaynaklanan cilt çatlaklarının önlemek ne yazık ki zordur. Gebelik süresince fazla kilo almamaya özen gösterilmeli ve dermatoloğun önereceği kremler aksatmadan cilde sürülmelidir. ( Doğum çatlakları nasıl giderilir bakınız…)

Hamilelikte Varis

Hamilelikte varis ve kılcal damar artışına meyilli olan anne adayları, çok fazla ayakta kalmamaya dikkat etmeli; gerekli görülürse hamileler için özel olarak üretilen varis çoraplarından kullanmalılardır. Kas hareketlerinin damarlar üzerine masaj yapıcı etkisinden faydalanmak için yürüyüş yapmak hamilelikte son derece faydalı bir egzersiz olacaktır.

Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Hamilelik döneminde hormonların etkisiyle saçlarda incelme, dökülme, kopma, solgunluk ve cansızlaşma görülebilir. Hamilelik ve emzirme dönemi sonlandığında saçlar da eski sıhhatine kavuşacaktır. Bu dönemde saçlar kısa kestirilerek hem daha dolgun görünmeleri hem de sağlıklı uzamaları sağlanabilir. Anne adayı yeterli ve dengeli beslenmezse hem kendisinde hem de bebekte demir eksikliği gözlemlenebilir; bu da anne adayının saçlarında cansızlaşma ve seyrelme olarak kendini gösterir. ( Evde saç bakımı bakınız…)

Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

Gebelik sürecinde anne adayının boya, perma gibi kimyasal ürün içerikli işlemlerden uzak durması gerekir. Çok gerekliyse tamamen bitkisel muhteviyatlı saç boyaları ile boyama işlemi yapılsa da, bol soğuk suyla durulanmalıdır ve saç boyama işlemi gebeliğin ilk 3 ayından sonraya bırakılmalıdır.  Ayrıca saç spreyi, jöle, saç bakım maskeleri ve kürlerine de hamilelik ve emzirme döneminde veda etmek faydalı olacaktır. ( Bitkisel saç boyası bakınız…)

Hamilelikte El  Ayak Bakımı

Gebelik yolculuğunda el ve ayaklarda ödem ve şişlikler, anne adayına eşlik eder. Hekimin önereceği yöntemleri uygulamak yerinde olacaktır. Hamile kadınların özellikle 6. aydan sonra yüzük ve bilezik gibi takılarını kullanmamaları, her gün temiz havada kaliteli bir yürüyüş ayakkabısıyla yürüyüş yapmaları, oturur pozisyonda iken bacaklarını sürekli aşağıda tutmamaları, mümkünse bacaklarını uzatır konumda oturmaları, gece yatarken sol yan yatışı tercih etmeleri, el parmaklarında oluşan uyuşmalar içinse muhakkak hekimlerinin önerisine kulak vermeleri gerekecektir.

Uzmanlar, hamilelikte oje ve aseton kullanımı hususunda herhangi bir sakınca olmadığını belirtiyor. Boyatamadığınız saçlarınızın acısını tırnaklarınıza renk renk süreceğiniz ojelerle çıkarabilirsiniz.

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelikte bakım deyince en çok merak edilen ve soru sorulan konuların başında ağız ve diş bakımı gelir. Gebelik boyunca anne adayı iyi beslenir, diş bakımını aksatmadan yaparsa, ekstra bir sorunla karşılaşılmaz.

Hamilelik hormonal etkiler sonucu kan ve tükürük gibi vücut sıvılarındaki asit miktarı artacağından ağız içinde değişimler olabilir. Bu da diş çürümelerini ve diş eti rahatsızlıklarını kolaylaştırır.  Bebeğin, annenin vücudundaki kalsiyumu çekeceği türündeki inanış doğru değildir.

Hamilelikte Diş Çürümesi

Hamile kadınlarda sık rastlanılan diş çürümelerinin gerçek sebepleri, daha fazla tatlı ve abur cubur tüketimi ve sonrasında diş temizliğinin aksatılması; hamilelik kusmalarından sonra yeterli düzeyde ağız bakımı yapmamak ve diş eti kanamaları sebebiyle diş fırçalamaktan kaçınmak gibi sebepler yüzünden hamile kadınların dişleri daha kolay çürür. Bu nedenle gebelik boyunca diş ve ağız hijyenine daha fazla özen gösterilmeli, dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve bakımı yapılmalıdır.

Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılır Mı?

Hamilelikte anne adayının dişlerine müdahale gerekirse, bu işlemler bebeğin organ gelişimi olan ilk 3 aylık süreçte yapılmamalı, son 3 aya da bırakılmamalı, imkan dahilindeyse 4, 5, veya 6. aylardan biri seçilmelidir.

Diş yahut diş eti iltihabı gibi rahatsızlıkların yarattığı enfeksiyonlar anne karnındaki bebek için risk teşkil ettiğinden, jinekoloğun direktifi doğrultusunda diş tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Hamilelikte Dudak Bakımı

Anne adayının tükettiği gıdaların ve suyun büyük kısmı bebeğin gelişimi için kullanılacağından, hamilelikte sıvı tüketim ihtiyacı da artar. Az su tüketen hamile kadınlarda dudak çatlakları görülebilir. Bunu önlemenin en bilinen ve sağlıklı yolu yeterli miktarda sıvı tüketmektir. Her gün en az 10 bardak su içilmeli, bol su içeren taze sebze ve meyvelerden tüketilmelidir.

Hamilelikte Dudak Çatlakları

Dudakları çok sık yalamak da, çatlak ve kuruluk oluşumuna zemin hazırlar.

Nem yoksunu ortamlar, dudak kuruluğuna sebebiyet verir. Ev içine yerleştirilen özel nemlendirici cihazlarla gerekli olan nemlilik sağlanabilir.

Hamilelikte Dudak Çatlakları Nasıl Geçer?

Çatlayan dudaklara az miktarda sürülecek zeytinyağı da hayli işe yarar. Ayrıca dudaklarda oluşan kuruluktan ve çatlamadan kaynaklanan sızıları dindirmenin en kolay yollarından biri de bir dilim salatalıkla dudakları ovmak olacaktır.

Yeni bir canlıyı besleyen ve büyüten anne adaylarının bedenleri, 9 ay boyunca daha fazla dikkat, itina ve bakım ister. Hamilelikte bakım, tepeden tırnağa yapılacak komple bir bakım ve özen gerektirir. Bu süreçte anne adaylarının hem kendi sağlıkları, hem de dünyaya gelecek bebeklerinin sağlığı için bedenlerine iyi bakmaları gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?