• TARİH: 21.08.2019
Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelik döneminde anne adayında normalden daha farklı durumlar söz konusu olur. Gerek gebelikte artan hormonlar, gerekse de anne karnında büyüyen fetusun neden olduğu bu durumlar, her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkar. Anne adaylarının yaşadıkları bu belirti ve sıkıntıların hafifletilmesi için bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Gebelik döneminde sıkça karşılaşılan bel ve sırt ağrısı hakkında merak edilenleri yazımızın devamında sizler için derledik.

İşte anne adaylarının çok merak ettiği hamilelikte bel ağrısı normal mi sorusunun cevabı ve daha fazla merak edilenler…

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelik döneminde anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı bel ve sırt ağrısı çoğu zaman normaldir. Ağrıların olduğu bölge, süresi ve ağrılar ile birlikte ortaya çıkan diğer belirtilere de dikkat edilerek ağrıların normal olup olmadığı hakkında bir fikre varılabilir. Hamilelerin ya da hamile adaylarının en fazla merak ettiği sorular ile gebelikte bel ve sırt ağrısı hakkında merak edilenlere kısaca göz atalım…

Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar

Hamilelikte bel ağrısı ne zaman başlar: Hamilelikte bel ağrısı fetüsün büyümesi ile başlar. Bu da gebeliğin 5. ayı civarlarına denk gelir. 5. aydan itibaren başlayan bu ağrılar genelde doğumdan sonra 2-3 ay içinde kaybolur. Anneler bu durumda bel ve sırt ağrılarını hafifletmek için kendilerine özel yöntemler geliştirebilir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur

Hamilelikte bel ağrısı neden olur: Hamilelikte bel ve sırt ağrıları 5. ay civarında ortaya çıktığında normal kabul edilir. Nedeni ağırlaşan karın ve bel bölgesine daha fazla baskı yapılmasıdır. Hamileliğin ilk haftalarında ya da ilk aylarında bel ağrısı görülmesi ise normal kabul edilmez. Bu ağrılar, hamilelik dışında bel fıtığı, kas spazmı nedeni ile olabilir. Erken dönemdeki ağrıların nedenlerinin belirlenmesi için mutlaka doktor muayenesi yapılması şarttır.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer: Hamilelikte bel ağrısının hafifletilmesi için ilk olarak nedenlerin belirlenmesi gerekir. Ağrıların nedenlerinin belirlenmesinin ardından doktor kontrolünde tedaviye başlanabilir. Gerekli ise ilaç kullanılabilir. Her hangi başka bir sağlık sorunundan değil de sadece hamilelik nedeni ile bel ve sırt ağrısı yaşanıyorsa anne adayları bol bol dinlenerek bu ağrıları hafifletebilir. Hamileler bel ağrısını hafifletmek için;

  • Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmelidir.
  • Benzer şekilde uzun süre yürümekten kaçınmalıdır.
  • Çok ağır yükler kaldırmaktan uzak durmalıdır.
  • Rahatsızlık veren pozisyonlarda uzun süre kalmaktan uzak durmalıdır.
  • Sırt ve bel kaslarını harekete geçirecek egzersizler bu ağrılar için iyi gelebilir.
  • Dinlenirken sırt üstü uzanmaya dikkat edilmelidir.

Anne adayları yukarıdaki maddelere dikkat ederek bel ve sırt ağrılarından kurtulabilir.

Bazı bel ve sırt ağrısı durumlarında kanama ya da lekelenme de eşlik edebilir. Bu durumda düşük tehlikesi söz konusu olabilir. Anne adayı doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Hamilelikte her bel ve sırt ağrısı düşük tehlikesi anlamına gelmez. Ancak hamilelerin dikkatli olması gerekir. Daha önce düşük yapan ya da düşük riski bulunan anne adayları şiddetli ve kasılma şeklindeki bel ağrılarına karşı daha fazla dikkatli olmalıdır.

Hamilelikte Bel Ağrısı

Gebelik döneminde sadece hamilelikten kaynaklanan bel ve sırt ağrıları, doğumdan sonraki dönemlerde geçer. Genel olarak en geç 2-3 ay içinde bu ağrılar tamamen yok olur. Bazı özel durumlarda bel ağrısı bacağa vurur. Bacağa vuran, uyuşukluk yapan ağrılar, bel fıtığı kaynaklı olabilir. Bel fıtığından kaynaklanan ağrılar, doğum sonrasında geçmeyebilir, devam edebilir. Bu durumda anneler gereken tedaviyi vakit geçirmeden yaptırmalı ve bu bel ağrılarından kurtulmalıdır. Doğumdan sonra annelerin kendilerini toparlaması ve bebeklerine daha iyi bakması için bel, sırt ya da benzer şekildeki ağrılarına karşı önlem alması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?