• TARİH: 24.08.2019
Hamilelikte Çatlak Kremi

Hamilelikte Çatlak Kremi

Birçok hamilenin kullandığı çatlak kremi bayanda meydana gelen çatlakların önlenmesi için kullanılır. Gebelik sürecinin ay ay periyodik olarak artması sonucunda bebeğinde büyümesi annenin karnının giderek şişmesini sağlar. Anne derisi de giderek gerilmeye başlar. Bir zaman sonra gerilen deride çatlaklar oluşmaya başlar. 

Hamilelikte çatlak kremi kullanımı çatlakları tamamen geçirecek diye bir kural yoktur. Bu kremlerin kullanımı oluşan çatlakların önlenmesini sağlayarak daha fazla çatlak oluşumunu engellemek amacıyla kullanılır. Oluşan çatlakları yok etme gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Bireyin vücudunda meydana gelen bu bozukluk için oldukça uzun bir süre bakım yapmak gerekir. Çatlak oluşumundan öncede krem kullanmanız vücudunuzda oluşabilecek çatlakları da önleyecektir.

Hamilelikte Çatlak Kremi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanmalı

Bebek bekleyen birçok bayanın en çok merak ettiği noktalar arasında hamilelikte çatlaklar oluşmasın diye uygulanabilecek yöntemlerdir. Doktorlar tarafından kullanılma zamanı olarak yaklaşık 4. Ve 5.ay belirtilir. Bayanların yeni yeni karnının belli olmaya başladığı bu dönemlerde bebeğin büyümesi annenin derisini de zorlamaktadır. Yeteri kadar gerilen ve esneyen deri bir müddet sonra belirli noktalarda çatlaklara sebebiyet veriyor.

Hamilelik çatlakları oluşmasın isteyen gebe hanımların bunun için bol bol su tüketip ciltlerini nemli tutmalarında fayda vardır. Çatlak oluşumunu az da olsa engellemektedir. Yine de doğumdan sonra solan çatlakların gözle görülür şekilde iz bırakmaları birçok anne adayını olumsuz etkilemektedir.

Hamilelikte Çatlak Kremi Markaları

En çok sorulan gebelikte çatlak kremi markalarıdır. Birbirinden farklı birçok marka bu alanda bayanlara fayda sağlamak için krem üretmiştir. Her kremin bireyden bireye sağladığı fayda farklı olabilmektedir. Gebe bayanların normalde olduğundan daha çok bakım yapma ihtiyaçları hamilelikte cilt bakımı ihtiyacını doğurmaktadır. Bu cilt bakımı için kullanılabilecek krem markalarından birkaçına değinebilecek olursak eğer,

  • Bonie çatlak kremi,
  • Lierac Phytolastil Jel,
  • Mustela Strecth Marks Double Action,
  • Bepanthol Çatlak Önleyici Krem,
  • Babe Çatlak Kremi

Hamilelik çatlakları için kullanılabilecek kremlere örnek olarak gösterilebilir. Çatlaklar için krem tercihinde bahsetmiş olduğumuz markalardan birini seçebilirsiniz. Kullanacağınız bu kremler gebelik sürecinde oluşabilecek çatlakları engelleyebileceği gibi bu süreçte meydana gelmiş çatlakları tamamen geçirmese de vücutta meydana gelecek çatlak oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.

Her ne kadar kremler haricen kullanılıyor olsa da, deri yoluyla emilip, kana karışma ihtimalleri söz konusudur. Bu nedenle kremleri kullanmadan önce kullanma talimatında gebelikle ilgili uyarıları dikkate almanızda büyük fayda vardır. Hamilelik süresince haricen kullanıldığı için ilaçların etkilerini göz ardı etmek doğru değildir. Büyük ölçüde bu ilaçların etkileri söz konusu olabilir. Özellikle hekim tarafından riskli hamilelik sınıfına alındıysanız neredeyse tüm ilaçlardan uzak durmanız gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?