• TARİH: 15.08.2019
Hamilelikte Gebelikte Ağız Kuruluğu

Hamilelikte Gebelikte Ağız Kuruluğu

Hamilelikte ağızda kuruluk sık hissedilen şikayetlerdendir. Hamilelikte ağız kuruluğu neden olur konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Hamilelikte vücudun sıvı ihtiyacı artar. Sıvı ihtiyacını karşılamak için vücudun aldığı bir önlem olarak ağızda kuruluk hissi geliştiği ifade edilmektedir.

Bunun yanında gebelikte diyabet de ağızda kuruluk nedenlerinden biridir.  Kan şekerinin kontrol altında tutulması alınacak önlemlerden biridir.

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Ağızda kuruluk, hamile kadınlarda dudaklarda çatlama, ağız kokusu, konuşmada zorluk, dilde yapışma, sürekli su ve sıvı alma isteği, nefesin kötü kokması şikayetleriyle ortaya çıkar.

Hamilelikte Ağız Kuruluğu İçin Alınacak Önlemler

Ağızda kuruluk için ilk yapılması gereken bol su içmektir. Ayrıca ağız hijyenine de özen gösterilmelidir. Dışarı çıkarken yanınızda mutlaka su bulundurun. Alkol ve sigaradan mutlaka uzak durun. Aşırı kafein tüketimi, şekerli gıdalar ağızda kuruluk şikayetini artırır. Bu nedenle az miktarda tüketilmeli hatta mümkünse tüketilmemelidir.

Şekersiz sakız çiğnemek, tükürük salgısını artıracağı için ağız kuruluğunu önleme konusunda etkilidir. Aldığınız önlemlere rağmen, ağız kuruluğu şikayetiniz ve buna bağlı sizi rahatsız eden etkiler varsa diş ve ağız sağlığınıza bağlı bir hastalık olabilir, bununla ilgili doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bunların dışında burun tıkanıklığınız varsa, sürekli ağızdan nefes alıp vermek özellikle gece ağız kuruluğu yaşamanıza neden olabilir. Bu durumda da bir kulak burun boğaz uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?