• TARİH: 21.08.2019
Hamilelikte Gebelikte Yüzme

Hamilelikte Gebelikte Yüzme

Hamilelikte (Gebelikte) Yüzme

Yüzmenin vücuda olan faydaları saymakla bitmez. En önemlisi de sadece yüzerek vücuttaki tüm kasların aynı anda çalışması sağlanabilir. Bu bile yüzme sporunun ne kadar önemli olduğunu anlamaya tek başına yeterli bir sebep. Ancak söz konusu olan hamilelik olunca yüzmenin değeri iki kat daha artıyor.

Öncelikle şöyle bir düşünelim neden yüzme sporu bu kadar önemli? Çünkü yüzmenin insan vücuduna bir çok olumlu etkileri vardır ve bunların başında da kilo problemi olan insanların fazla kilolarından kurtulmak için uyguladıkları bir spordur. Bunun yanı sıra bir de yüzmenin psikolojik sorunları gidermede ciddi anlamda etkisi olduğu tespit edilmiştir. Gebelikte de vücutta salgılanan hormonlar nedeniyle anne adayları oldukça stresli ve hatta daha çok duygusal gelgitler yaşadıklarından, ayrıca yine hormonlar nedeniyle aşırı yemek yeme isteğinden dolayı sürekli kilo alma problemi yaşadıklarından anne adaylarına uzmanlar tarafından yüzmeleri önerilmektedir.

Gebelikte yüzme aynı zamanda bel ağrısına da iyi geldiği bilinmekte ve uyku problemi yaşayan anne adayları da yine yüzerek bu sorunlarından kurtulabilmektedirler. Şimdi yüzmenin gebelere olan faydalarını bir de maddeler halinde sıralayalım.

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları 

Gebelikte yüzmenin faydalarına yukarıda biraz dikkat çektik aslında ancak konuyu biraz daha açarsak; gebelikte yüzme;

  • Hormonlar nedeniyle sürekli değişen ruh halini dengeler dolayısıyla stresi azaltmada önemli katkısı vardır.
  • Özellikle gebeliğin son 3 ayında anne adayının kilo alması ya da giderek ağırlaşan bebeğin Bel ve sırt bölgesine yaptığı baskı nedeniyle oluşan ağrıları dindirmeye yardımcı olur.
  • Uyku düzenini sağlar, daha rahat ve deliksiz bir uyku uyumayı kolaylaştırdığından anne adaylarının daha dinç ve sağlıklı olmasını sağlar.
  • Yüzerken tüm vücut kasları aynı anda çalıştığından gebelikte artan iştah nedeniyle fazla kilo alımını engeller.
  • Gebeliğin ilk altı ayında yüzme anne adayındaki bulantı ve kusmaları da önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Doğumu kolaylaştırır.
  • Yüzmeden sonra anne adaylarının kendilerini oldukça rahatlamış ve dinlenmiş hissetmelerini sağlar.

Peki hamileyken denize girmek mi? yoksa, hamileyken havuza girmek mi daha faydalıdır sorusuna cevap olarak; uzmanlar bu konuda daha çok denizde yüzmeyi tavsiye etmektedir. Çünkü havuz suyuna katılan aşırı klor nedeniyle anne adaylarının vajinasının koruyucu etkisini ortadan kaldırarak bir takım enfeksiyonlara sebebiyet verdiğini bunun da ilerlemesi durumunda bebeğe de zarar verebileceği tespit edilmiştir.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında vajina enfeksiyonu nedeniyle bebek ölümleri ya da düşük yapma durumu söz konusudur. Ayrıca ister denize girmek olsun ister havuz her iki durumda da yine anne adaylarını yormayacak şekilde yüzülmesi gerekmektedir. malum her şeyin fazlası zarar.

Yüzme sporu her ne kadar vücuda faydalı olsa da gebelik durumunda fazla yüzülmesi durumunda bir takım kramplar belirerek daha fazla ağrı çekmeye de neden olabilmektedir.

Gebelikte yüzerken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de giyilen bikini veya mayodur. Burada önemli olan vajenin nemli kalmasını engellemek ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktır. Bunun için de dar ve naylon ürünler değil de, yüzde yüz pamuklu ve vücudu çok fazla sıkmayan ürünler tercih etmek gerekir. Ayrıca yüzmeden önce ve yüzdükten sonra yine koruyucu kremlerle vücudun zarar görmesini engellemek şarttır. Aksi takdirde bir çok cilt hastalıkları da ortaya çıkarak yine gebelik döneminde sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?