Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer

Hamilelik dönemi kadınlar için hem alabildiğine heyecanlı ve sürükleyici bir macera filmi, hem de bir o kadar sıkıntılı bir gerilim filmi gibidir. Anne adayları, gebelik süreci boyunca hormonal dengenin değişmesi sebebiyle bazı sıkıntılar yaşarlar. Kilo artışı, deride çatlaklar, mide ekşimesi, sık idrara çıkma gibi şikayetlerin yanısıra bir de kabızlıkla mücadele etmek zorunda kalan anne adayları, […]

Hamilelik dönemi kadınlar için hem alabildiğine heyecanlı ve sürükleyici bir macera filmi, hem de bir o kadar sıkıntılı bir gerilim filmi gibidir. Anne adayları, gebelik süreci boyunca hormonal dengenin değişmesi sebebiyle bazı sıkıntılar yaşarlar. Kilo artışı, deride çatlaklar, mide ekşimesi, sık idrara çıkma gibi şikayetlerin yanısıra bir de kabızlıkla mücadele etmek zorunda kalan anne adayları, özellikle bu hususta sıkıntılı zamanlar yaşarlar.

Gebelikte Kabızlık

Gebelikte kabızlık  sık rastlanılan bir şikayet ve hormon düzeyindeki değişmeye bağlı olarak meydana geliyor. Ayrıca uterus büyüdükçe bağırsaklara daha çok baskı yapıyor ve kabızlık meydana geliyor. Evet bu sorun çoğu hamilelikte yaşanıyor ama elbette çözümü de yok değil.

Gebelikte kabızlık sorununun çözülmesi gerekir zira gebelik bitimine doğru anne adayında basur ve hatta makatta çatlama olayı gelişebilir. Anne adayının tahıl ve kepekli ürünler tüketerek bol su içmesi gerekir ki bu süreci en az sıkıntıyla atlatabilsin.

Hamilelikte Kabızlık ve Kanama

Hamillelikte kabızlık ve kanama genellikle dışkılama esnasında meydana gelir ve kanamayla birlikte ağrı da hissedilir. Makat bölgesindeki ağrı, sızı ve doluluk hissi anne adayının rahat oturamamasına, ızdırap yaşamasına neden olur. Eğer gebelikte kabızlığa bağlı bu kanamalar sıklaşırsa ve tedavi de edilmezse anne adayında kan kaybına bağlı demir eksikliği ortaya çıkmaya başlar ki, bu hem bebek için hem de anne adayı için sağlıklı bir durum değildir.

Hamilelikte Kabızlık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Anne adaylarının zihnini kurcalayan sorulardan birisi de hamilelikte kabızlık bebeğe zarar verir mi sorusudur. Ikınma eylemi belki bebeğe zarar vermez ama, artan karın içi basınç sebebiyle ilerleyen süreçte olumsuzluklar yaşanması olasılığı az da olsa vardır. iş o  raddeye gelmeden hekim gerekli müdahaleyi yapacaktır.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Giderilir?

Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir sorusunun yanıtı oldukça hassas zira normal zamanlarda doğal kabızlık tedavisi için kullanılan çoğu besin ve ürün, hamilelikte sakıncalı olabilmektedir. Aslında kabızlığı gidermenin eski usül pek çok yolu olsa da, bu bitkisel çözümler gebelikte kabızlık sürecinde denenmemesi gereken çözümler olabiliyor. Söz gelimi sinameki bitkisi ile demlenen çay anne adaylarına önerilmiyor; zira bağırsak kaslarını çalıştırarak bağırsak hareketlerini hızlandıran sinameki çayı, aynı zamanda rahim kaslarını da çalıştırdığından düşük veya erken doğuma sebebiyet verebiliyor.

Bu sebeple gebelikte kabızlık tedavisi için yapılacak en doğru şey öğünlerde lif oranı yüksek gıdalar tüketmek olmalı. Yulaf ezmesi yenebilir, lif oranı çok yüksek bir içecek olan süt ve portakal suyu karışımı içilebilir, kuru kayısı, incir, erik gibi kuru meyveler daha sık tüketilebilir. Gebelikte kabızlık çok ileri derecede ve inatçı şekilde devam ediyorsa hekimin önereceği ilaçlar kontrollü şekilde alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?