• TARİH: 21.08.2019
Hamilelikte Kalça Ağrısı

Hamilelikte Kalça Ağrısı

Her anne talibinin bu şekilde bir sorunla karşı karşıya gelme ihtimali çok yüksektir. Özellikle hamileliğin son dört ayında bu kalça ağrıları çok artmakta, kimi zaman çekilmez duruma düşürmektedir. Gebelikte kalça ağrılarının anlamı, vücudunuzun kendisini doğuma hazırladığının bir göstergesi olarak görülmektedir.

Hamilelikte çok sık olarak karşılaşılan kalça ağrıları, doğumdan hemen sonrasında kendiliğinden geçmektedir. Hamilelikte kalça ağrısı neden olur?Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik süresince, anne talibinde vücudunda organik olarak bir ekip değişmeler görünmektedir. Anne talibinin hem fiziksek olarak hem de ruhsal olarak değişmeler, hamilelik süresince devam etmektedir. İşte bu değişiklerden birisi de bağ dokularını hem yumuşamasını bununla birlikte rahatlamasını elde eden bir tür hormonlar vücutta daha da artar. Bundan dolayı da pelvis kemikleri ve eklemleriniz içinde bulunan bağlar kendisini esnetmeye adım atar.

Bu kemiklerin bu şekilde, doğumun daha rahat olmasını ve bebeğin rahat bir halde dünyaya gelmesini sağlayacak şekilde kemiklerin daha da elastik olması sağlanır. İşte bundan dolayı de anne talibinin yatış ve oturuş pozisyonu ile alakalı bir ekip bel ve kalça ağrıları olmaya adım atar. Bununla beraber anne rahimdeki ağırlığında bu yüke binmesi ile birlikte ağrılar süre içinde artar.

Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı

Hamilelikte kalça kemiği ağrısı, hanımların hamilelik sürecinde bel ağrısıyla beraber maksimum etkilendiği sorunlardan biridir. Her hamile kadın gebeliğinin bir döneminde bu ağrıya maruz kalır. Çünkü hamilelik süreci bayanın vücudundaki değişimlerle birlikte, rahimde taşınan bebeğin ağrılığıyla beraber, bayanın vücudunun ağırlık merkezini değiştirmekte, hanım buna kısa sürede uyum sağlayamadığı için bu şekilde ağrılara maruz kalmaktadır.

Bunun yanında anne talibinin her geçen gün kilo alımının artması, vücut şeklinden dolayı duruş bozukluklarının olması, karnın büyüyerek dengeyi bozması bu ağrıların en önemli sebepleri arasındadır. Hamileliğin ortalarında anne adayının ani hareketlerinden kaynaklanan keskin kalça ağrısı problemi da, gebeliğin organik sürecinde görülebilir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Doğum Belirtisi Mi?

Hamilelikte hem vücut değişimleri bununla beraber hormonal değişimler olur. Hanımın rahmi haricinde, vücudundaki her organının, ekleminin, dokularının etkilendiği bu biyolojik vaka, kadının alışkın olmadığı tepkiler, problemler yaşamasına neden olur. Özellikle hamileliğin son trimesterine yaklaşıldığında kalça ağrısında artma olur. Bu ağrı bazı hanımlarda oldukça şiddetli olabilir.

Anne rahmindeki bebeğin doğuma hazırlanırken doğum kanalına inmeye başladığı süreçte kalça ağrısının oluşması doğumla ilgilidir. Bu süreçte artan kalça ağrısının doğumun arkasından geçmesi gerekir. Otururken, kalkarken ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Kalça ve dizler otururken aynı seviyede olmalıdır.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kalça ağrısı nasıl geçer? Sorusuna çok sayıda yanıt verilebilir. Yerde emekleme pozisyonunda bacağın birisini geriye uzatmak ve gene yerine getirmek kalça ağrısı için uygun bir egzersizdir. İki bacağa birden uygulanmalıdır. Egzersizin bacaklara onar kere yapılması yeterlidir. Yere sırt üstü yatarak dizlerinizi kırın ve ellerinizi ensenizde birleştirin.

Yine ilk pozisyonunuzu alın. Hareketi 10 kere yapabilirsiniz. Emekleyerek belinizi çukurlaştırıp, kambur durun. Bu hareketi dikkatli şekilde 10 defa tekrarlayın. Sırt üstü yatarak dizlerinizi hafifçe kırın. Anne rahmin hacminin genişlemesi ile organik olarak bu sinirler baskı meydana getirmeye başlar. Bu baskı ile ihtarla ve tepki veren sinirler kalçada sancı, uyuşma ve karıncalanma hissetmeye başlarlar.

Hamilelik dönemince ve hatta son zamanlarında bu tür ağrıların şu demek oluyor ki, assiatisya görülmesi çok düzgüsel vaziyet olarak karşılanmaktadır. Bağ sancıları kalça da ya da kasık ta keskin sancılara niçin olmakta ve ani bir hareket yapıldığı süre ya da duruşunuzda ki değişimler ile bu ağrılar gene kendisini göstermektedir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Cinsiyet

Hamilelik dönemlerinde kalça ağrıları relaksin hormonunun etkisi dahil olunca oldukça sık ortaya çıkan bir durum olur. Hamilelik döneminde kalça ağrıları çok normal bir durum olarak bilinmektedir. Ortaya çıkan bu kalça ağrılarını egzersiz, uygun hareketler size uygun pozisyonlarda oturmak bu ağrıların biraz olsun hafifletir.

  • Hamilelikte kalça ağrısı ortaya çıktığı zaman bu kalça ağrıları neden olmaktadır diye birçok bayan bu soruları sormaktadır. Hamilelik döneminde ortaya çıkan kalça ağrısı bazı nedenlerden dolayı olmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.
  • Relaksin hormonu: Hamile olan bayan vücudunu doğuma hazırlanmak için relaksin hormonu salgılaması yapar. Salgılanmış olan bu hormon kasların gevşemesine, eklemlerin yumuşamasına ve kasların rahat bir şekilde olmasını sağlar. Leğen kemiği etrafında meydana gelen gevşeme bebek doğum kanalına rahat bir şekilde girer ve bebek doğar. Fakat kalça ekleminin kendini bırakması sonucu hamilelik döneminde kalça ağrısına meydan verir.
  • Siyatik ağrısı: Vücutta bulunan 2 adet sinir yani siyatik sinir bel kısmından başlayarak ayaklara doğru uzanmakta rahim büyüme gösterdiğinde bu sinirlere baskı uygulamaktadır. Bu baskı sonucu popoda, Kalçada ve uyluk kemiğinde karıncalanma ve uyuşukluk ortaya çıktığı için ağrıya neden olmaktadır. Anne karnında bulunan bebeğin pozisyon değiştirmesinde ve doğumu yaklaşmasında bu ağrı azalmaktadır.
  • Yuvarlak bağ ağrısı: Hamile bayanların rahimden kasıklara ve vajinaya kadar kullanmakta olan bağ dokusu gebelik ile beraber biraz gerilme gösterir. Bu gerilme sonucu kasıkta, Kalçada ve karın alt kısmında ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar anne karnında bulunan bebeğin pozisyon değiştirmesi sonucu çok şiddetli olur.
  • Geçici Osteoporoz: Bu durum uyluk kemiği üst kısmında bulunan geçici kemik kaybı yaşanmaktadır. Bu durumlar hamilelik dönemlerinin 4. veya 7. aylarından itibaren meydana gelir. Çok az görülmektedir. Bu ağrı aniden ortaya çıkar ve kalça ağrılarına neden olur. Yürüme ve fiziksel olarak yapılan hareketler sonucu bu ağrı şiddetli olabilir.
  • Kilo artışı ve başka nedenler: Hamilelik döneminde 10 Kiloya varan kilo artışları normal görülmektedir. Daha fazla olan kilo artışı rahimin büyümesine bu büyüme sonucu ise leğen kemiği etrafında baskılar oluşur. Bu oluşan baskılar sonucu Kalça ağrıları ortaya çıkar.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan Kalça ağrılarını gidermek için egzersizler yaparak azaltılır. Otururken veya yatarken bacak bacak üstüne atmak kalça üzerindeki baskıları artıracaktır. Yatma esnasında kalçanızı üzerine veya aşağısına ince bir yastık koyulur.

Ayakta dururken başınız dik, omuzlarınız geride ve leğen kemiği bölgesi önde olmalıdır. Kalçanıza sıcak veya soğuk uygulamalar yaparak Kalçada meydana gelen ağrıları azaltabilirsiniz. Ağrı kesici kullanacak iseniz doktora danışmanız gerekir. Sırt üstü yatmak İstediğiniz zaman dizlerinizin arasına yastık alarak sıkıştırılır. Topuklu ayakkabıyı asla giymeyiniz. Ayaklarınızı uzatmalı ve dinlenmenize dikkat etmeniz gerekir.

Hamilelikte Sol Kalça Ağrısı

Hamilelik döneminde anne adayları genel olarak sol kalça ağrılarından şikayetçi olmaktadırlar. Hamilelikte sol kalça ağrısı cinsiyet bu ağrılar anne karnında bulunan bebeğin karın içinde sol kalçaya yakın olan bölgede bulunmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Kalça ağrılarının gitmesi için doğum yapılması gerekir. Hamilelikte sağ kalça ağrısı cinsiyet fazla olmamaktadır.

Anne karnında bulunan bebek sol kalça üzerinde bulunmaktadır. Sol kalça üzerinde ağrılar şiddetli olabilir. Hamilelik dönemlerinde ortaya çıkan Kalça ağrıları hamilelik bittikten sonra yani doğumdan sonra Kalça ağrıları sona erer. Anne karnında bulunan bebek sol kalça üzerinde bulunan organlar üzerinde olduğu için bu organlara baskı yapılarak sol kalça üzerinde ağrılar şiddetli bir şekilde olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?