• TARİH: 21.08.2019
Hamilelikte Kramp

Hamilelikte Kramp

Hamilelikte Kramp

Hamilelikte tüm dengeler değişir. Hormonlar, bedenin ağırlık merkezi, vücut ölçüleri, hareketlilik durumu, iştah seviyesi, cilt rengi ve daha bir sürü şey. Ağrılar ve kramplar normal bir insanın yaşamını etkileyebilirken hamilelikte kramp anne adayının şikayet listesinde bir madde olarak bulunuyor. Hamileliğin bilhassa ikinci ve üçüncü periyodunda yaşanan  kramplar bazen çok hafif olabildiği gibi, bazen de 10 dakika sürecek kadar uzayabiliyor. Özellikle 24. Haftadan itibaren daha yoğun hissedilmeye başlanan kramplar bazen anne adayını uykudan sıçratacak kadar şiddetli de olabiliyor.  Gebelikte kramp neden gelişir, hamilelikte kramp nasıl geçer, kramp hangi bölgelerde daha fazla hissedilir, işte cevapları…

Hamilelikte Kramp Neden Olur

Kas sistemindeki kasların düzgün çalışabilmesi için potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller son derece gereklidir. Hem kan dolaşımının, hem de kasların iyi işlemesi adına bu minerallerin varlığı elzemdir. Bu mineraller vücutta eksildiğinde kas problemleri ve kramplar yaşanır. İşte hamilelikte kramplar, mineraller anne karnındaki bebeğin gelişimi için harcandığından, sıkça karşılaşılan bir problem haline gelir.

 • Gebelikte Kramp

Gebelikte kramp daha çok bacak, kalça, bel ve karın bölgesinde meydana gelir. Anne adayları özellikle yara vaziyetteyken daha fazla kramp yaşadıklarını belirtiyor. Geceleri metabolizma yavaşladığı, kan dolaşımı da daha ağır gerçekleştiği için kaslara giden oksijen miktarı da azalır ve kramp oluşma olasılığı artar. Hamilelik ilerledikçe bacaklara bine yük artar. Rahim büyüdüğü için toplardamar sistemine yaptığı baskı artar ve bu da dolaşım sorunlarına ve kramplara sebep olur.

Bu etkenlerin dışında, az hareket etmekten kaynaklanan kas yorgunluğu, kas tembelliği, soğuk havalarda kaslarda yaşanan kasılma, sıcak havalarda az sıvı almak ve varisler de gebelikte kramp sebebi olarak gösterilebilir.

 • Hamilelikte Ayak Krampları

Hamilelikte ayak krampları sık karşılaşılan kramplardan biridir. Kalsiyum, magnezyum azlığı veya fosfor fazlalığı, hamilelikte bacak kramplarının sebebi olarak gösterilir. Büyüyen rahmin toplardamarlara yaptığı baskı da bir başka etken olarak gösteriliyor. Anne adayı gün içinde çok fazla ayakta kaldığında, yorulduğunda, çok fazla kilo aldığında ve varis oluşumu fazlalaştığında ayak ve bacaklarında kramp hissedecektir.

 • Hamilelikte Kasık Krampları

Hamilelikte kasık krampları da yine anne adaylarını huzursuz eden şikayetlerden birisidir. Hamilelikte 3 ve 4. aylara girildiğinde kasık bölgesinde bıçak saplanırcasına şiddetli ve keskin ağrılar hissedilebilmektedir. Çünkü rahim büyümektedir ve rahim etrafındaki bağlar gerilmektedir. Bu da kasık civarında ağrıyla birlikte kasılma ve kramplara neden olur. Bunun haricinde kabızlık sorunu, şişkinlik ve gaz problemi de hamilelikte karın krampları ve hamilelikte kasık krampları oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Hamilelikte Kramplara Ne İyi Gelir

Hamilelikte kramp nasıl geçer?

Eğer aniden kramp girerse anne adayı olabildiğince sakin olmalı, dizini yavaşça gererek hafifçe yukarı kaldırmalı ve endişelenmeden sakince beklemelidir. Bir süre sonra kramp kendiliğinden çözülür ve anne adayı rahatlar.

 • Kramp giren kısma yapılacak masaj ve sıcak su torbası da krampların hafiflemesini sağlar. Bacak ve kalça kaslarının esnetilmesi ve gevşetilmesi de kramplara iyi gelecek önlemlerdendir.
 • Gebelikte kramp tedavisi için anne adayı kalsiyum yönünden zengin besinlerle ve dengeli biçimde beslenmelidir.
 • Fazla kilo almaktan kaçınmak da krampları önleyici bir etkendir.
 • Hafif yürüyüşler ve egzersizler de hayli işe yarar.
 • Yorgunluktan kaçınmak, yorulunca hemen sırtüstü uzanarak ayaklar biraz yukarıda olacak şekilde istirahat etmek de gebelikte kramp tedavisi hususunda fayda sağlar.
 • Oturur vaziyetteyken ayakların altına destek sağlayacak yastık benzeri hafif bir yükselti konulabilir. Ayak bilekleri dairesel biçimde çevirilebilir.
 • Anne adayı gebelik boyunca rahat, ortopedik ve düz pabuçlar giymeli, dar, sıkı ve topuklu ayakkabı kullanımından kaçınmalıdır.
 • Geceleri yatmadan evvel ılık duş almak ve uykudan önce bacak ve baldır kaslarını germek ve sol tarafa doğru yatmaya özen göstermek alınabilecek önlem ve ufak da olsa faydalı tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

Hamilelikte Kramp Nasıl Önlenir

Hamilelikte kramplar anne adaylarını biraz zorlar evet ama bazı önlemlerle bu kas şikayetini önlemek zor değildir.

 • İşe bol su tüketerek başlayabilirsiniz.
 • Çok fazla hareketsiz kalmamaya dikkat etmek, hafif yürüyüşler ve hekim izin verdiği müddetçe yüzmek da kramp oluşumlarını engelleyecek sağlıklı yöntemlerin başında gelir.
 • Hamile bir kadın uzun süre ayakta kalmaması gerektiğini bilmelidir.
 • Uykudan önce ılık bir duş almak ve kısa bacak egzersizleri yapmak da işe yarayacaktır.
 • Hamile kadınların uyurken sola yan yatış pozisyonu almaları en sağlıklı ve uygun uyuma şeklidir.
 • Balık, kırmızı et ve beyaz et tüketimi de vücuda mineral desteği sağlayacağından gebelikte kramp oluşumunu önler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?