• TARİH: 21.08.2019
Hamilelikte Saç Boyama

Hamilelikte Saç Boyama

Hamilelikte Saç Boyama

Bebek bekleyen kadınların, hamilelik öncesi merak bile etmedikleri pek çok konu, birden ilgi alanlarına giriverir. Hamileyken bitki çayı içmek bebeğe zarar verir mi, hamileyken saç boyatmak bebeğin sağlığı için herhangi bir risk oluşturur mu, eğer bu mümkünse hamileliğin kaçıncı ayında saç boyanırhamilelikte bitkisel boya kullanıldığında bu bebeğe daha mı az zarar verir gibi pek çok soru zihne takılı kalır ve güvenli yanıtlar bekler. Hamilelikte saç boyası kullanımı daima çok sorulan ve çok merak edilen konulardan birisidir.

Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

Hekimler hamilelik belli bir süreye gelene kadar saçların boyatılmamasını tavsiye ediyor. Zira saç boyalarının içerdiği kimyasalların, deri altından geçerek dolaşıma girdiği ve kan yoluyla bebeğe kadar ulaşarak ona zarar verebileceği düşünülüyor.

Hamilelikte Saç Ne Zaman Boyanır?

Bu yüzden en azından, bebeğin organ gelişiminin devam ettiği ilk 3 ay boyunca saç boyatma, manikür, pedikür gibi işlemlerin yaptırılmaması gerektiği hususunda birleşen hekimler, eğer çok elzemse hamileliğin 3. ayından sonra saçların boyatılabileceğini ve mümkünse bu işlemin doğal, bitkisel ve kimyasal madde içermeyen saf boyalarla yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Yapılan araştırmalarda gebelik ve emzirme sürecinde saç boyamanın bebek üzerinde doğumsal bir sakatlık oluşturduğuna dair somut bir kanıt bulunamamış. Ancak yine de hamile kadınların büyük bir kısmı tedbiri elden bırakmama adına doğum sonrasına kadar saçlarını boyatma taraftarı değil.

Ancak beyaz saçlarınız çok yoğunsa ve bu görünüm sizi psikolojik açıdan rahatsız ediyorsa en azından gebeliğin 4. ayına kadar beklemeniz iyi olacaktır.

Boyama işlemi yaptırdığınız ortamın hava alan bir yer olmasına dikkat edin ki, boyadan çıkan kokuyu teneffüs etmek zorunda kalmayın.

  • Bitkisel boyaları tercih edin.
  • Saçlarınız boyandıktan sonra saç diplerinizi iyice durulayın.
  • Boyama işlemini kendiniz yapıyorsanız muhakkak eldiven kullanın.
  • Boyayı kaş ve kirpiklerinize uygulamayın.
  • Amonyak içeren saç boyalarını kullanmayın.

Hamileler için saç boyası alternatifine en iyi örnek olarak kına verilebilir. Eğer kokusu sizi rahatsız etmiyorsa, tamamen doğal bir ürün olan kınayı tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte Saç Boyamanın Zararları

Saç boyaları çok sayıda kimyasal içerir. Ancak bu kimyasalların çok az miktarı anne vücuduna geçer ve bu miktar da bebeğe zarar vermez. Saç boyalarındaki kimyasallar saç tellerinden değil, saç derisinden emilerek kana geçerler. Bu sebeple dip boyadan ziyade ombre tarzı boyamalarda risk çok daha fazla düşebilir.

Kalıcı saç boyalarında güçlü kimyasal buhar oluşturan amonyak olduğundan, boyama işlemi sırasında boya kokusunun solunmaması ve hatta amonyak içermeyen doğal boyaların kullanılması önerilir. Röfle işleminin de hamile kadınlar için güvenli olduğu kabul ediliyor; zira alimünyum folyo ile sarılan saç tellerinin ciltle teması kesiliyor. Sonuç olarak hamilelikte saç boyanır mı sorusunun cevabı olarak diyebiliriz ki, çok elzem değilse boyatmayın ama boyatacaksanız da 4. ayın gelmesini bekleyin ve doğal içerikli boyaları tercih edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?