Hamilelikte Tansiyon Düşmesi

Hamilelikte Tansiyon Düşmesi

Hamilelikte tansiyon düşmesi, anne adaylarının çok sık olmasa da başına gelebilen bir durumdur. Hamilelik döneminde anne adayında meydana gelen hormonal dengesizlikler ve beslenme problemlerinin sonucunda ortaya çıkan tansiyon sorunu daha çok yüksek tansiyon problemi olsa da nadiren de olsa tansiyon düşmesine de rastlanır. Bu yazımızda sizlerle gebelikte tansiyon düşmesi hakkında edindiğimiz bilgileri paylaşacağız. Hamilelik döneminde […]

Hamilelikte tansiyon düşmesi, anne adaylarının çok sık olmasa da başına gelebilen bir durumdur. Hamilelik döneminde anne adayında meydana gelen hormonal dengesizlikler ve beslenme problemlerinin sonucunda ortaya çıkan tansiyon sorunu daha çok yüksek tansiyon problemi olsa da nadiren de olsa tansiyon düşmesine de rastlanır. Bu yazımızda sizlerle gebelikte tansiyon düşmesi hakkında edindiğimiz bilgileri paylaşacağız.

Hamilelik döneminde tansiyon düşmesi, genel olarak anne adayının bünyesinden kaynaklanır. Hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkan mide bulantısı, baş dönmesi, kusma gibi belirtiler nedeni ile anne adaylarının yemek yiyememesi, sık sık kusma nedeni ile sıvı kaybı yaşaması, anne adayının tansiyonunun düşmesine neden olabilir.

Genelde fazla sıvı kaybından kaynaklanan hamilelerde tansiyon düşmesi için ilk olarak hastanın vücut sıvı dengesinin sağlanması gerekir. Bunun için bol miktarda su ve sıvı takviyesi yapılması, yeterli olmadığı durumda serum ile sıvı takviyesi yapılması hamilelerin tansiyon probleminin çözülmesinde etkili olacaktır.

Hamile bir bayanda tansiyon düşüklüğünden bahsedebilmek için 9’a 6’nın altında olması gerekir. Değerleri bu şekilde olan hamileler düşük tansiyon tedavisi görmelidir. Hamilelikte norma tansiyon değerlerinin ise 12’ye 8 oranında olması gerekir. Bu değerin çok üzerindeki tansiyon değerleri de yüksek tansiyona girer.

Hamilelikte Tansiyon Düşmesi Belirtileri

Gebelikte tansiyon düşmesi, hem anne, hem de bebek için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Genel tansiyon düşmesi ile benzer özellikleri bulunan gebelikte tansiyon düşmesi belirtileri,

Daha ilerleyen tansiyon düşmelerinde anne adaylarının baş dönmelerinde şiddetlenme, şuur kaybı ve buna bağlı olarak bayılma durumları yaşanabilir. Bu tür bayılmalar, annenin ve bebeğin sağlığını son derece tehdit eder. Bu nedenle hafif belirtileri bile olsa, hamilelik döneminde düşük tansiyonun mutlaka kontrol altına alınması gerekir.

Hamilelikte Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir

Hamilelerde tansiyon düşmesi, durumunu önlemek için;

  • İlk olarak susuz kalmamaya dikkat edin. Mutlaka gün içinde susuzluk hissetmeseniz bile aklınıza geldikçe su için.
    Aşırı karbon hidrat tüketmekten kaçının. Bu tansiyon düşmesini tetikler.
  • Düşük tansiyon sorununuz varsa mutlaka diyet uygulamanız gerekir. Bu diyette yeterli miktarda tuzu mutlaka bulundurun. Tuz bebeğin sağlığı için gereklidir.
  • Mutlaka 5-6 öğün yemeye özen gösterin. Uzun süre aç kalmak, kan basının düşmesine ve dolayısı ile tansiyonun da düşmesine neden olacaktır.
  • Hamilelik süresince rahatsızlığınıza göre uygulayabileceğiniz bir diyet listesi edinin. Bunu özel olarak diyetisyenlerden yardım alıp yapabilirsiniz.
  • Hamileliğiniz süresince patates, ekmek, çikolata, makarna, havuç, süt gibi karbonhidrat zengini besinlerden uzak durun.
  • Hamilelik süresince bol miktarda su, meyve suyu ya da doğal içecek tüketmek, kanın sulanması ve tansiyonun dengelenmesi için etkili olacaktır.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan pek çok hastalık gibi tansiyon problemi de doğumdan sonra yok olur. Ancak bunun için zamanında belirlenmesi ve ilerlelemesi gerekir. Hamilelik döneminde anne adaylarının tansiyon değerlerinin ve şeker ölçümlerinin mutlaka kontrol edilmesi, gerekli görüldüğünde bu değerler ile ilgili tedavi uygulanması gerekir.

Hem tansiyon hem de şeker hastalığı anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığını tehlikeye atar. Bu nedenle tedavisinde geç kalınmaması gerekir. Zamanında tedavi edilen tansiyon ve şeker hastalığı, gebelikten sonra yok olur ve anne eski sağlığını ile hayatına devam eder. Normalde de tansyon düşüklüğü yaşayan bayanların hamilelik döneminde değerlerinin daha da düşmesi mümkündür.

Bu durumda ilk anlardan itibaren anne adayının rutin olarak tansiyon değerlerine bakılması ve beklenmeyen bir durum olduğunda hemen sağlık kuruluşlarına başvurması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?