Hıçkırık Nedir, Nasıl Geçer? Hıçkırık Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Hıçkırık Nedir, Nasıl Geçer? Hıçkırık Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Hıçkırık insanlarda tam olarak oluşum evresinin göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında gerçekleştiği söz konusudur. Burada yer alan diyaframa bağlı olarak gırtlak bölgesinde ani bir şekilde kapanma söz konusu olacaktır. Bu sırada bir ses duyulması normaldir. İnsanlarda bu hıçkırık 4 veya 5 saniyede bir meydana gelmektedir. Hıçkırık sinir demiş olduğumuz diyaframı etkilemesi nedeniyle sinirin uyarılması […]

Hıçkırık insanlarda tam olarak oluşum evresinin göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında gerçekleştiği söz konusudur. Burada yer alan diyaframa bağlı olarak gırtlak bölgesinde ani bir şekilde kapanma söz konusu olacaktır. Bu sırada bir ses duyulması normaldir. İnsanlarda bu hıçkırık 4 veya 5 saniyede bir meydana gelmektedir. Hıçkırık sinir demiş olduğumuz diyaframı etkilemesi nedeniyle sinirin uyarılması sonucu meydana gelir. Hıçkırık her yaşta ve her çocukta meydana gelir.

Hıçkırık genel olarak çok kısa olmaktadır. Hıçkırıklar 2 gün veya bir ay gibi bir süre devam ederse inatçı hıçkırık 1 aydan fazla uzun sürmekte ise dirençli hıçkırık olarak ortaya çıkar. Hıçkırık kendisini bir ses çıkartarak belirtir erkeklerde hıçkırık kadınlara göre daha fazla olmaktadır. Hıçkırığı oluşturan birçok nedenler vardır. Bu nedenler stres heyecan kaygı gibi durumlar hıçkırığın oluşmasına neden olur.

Hıçkırığı ortadan kaldırmak için tıbbi tedaviye pek gerek duyulmaz. Bazı durumlarda kendiliğinden çabuk geçer. Hıçkırıkta fiziksel muayene esnasında doktor nörolojik bir muayene yapabilmektedir. Bunlar refleksler kişilerin görme ve dokunma duyusu kişinin dengesi ve koordinasyonu gibi fiziksel hareketleri de gözleyebilir.

Hıçkırık Nedir?

İnsanlarda meydana gelen hıçkırık ve insanları neden hıçkırık tutar. Hıçkırık her insanda meydana gelir. Önemli bir sorun değildir. Bazı durumlarda ise nöbetler şeklinde meydana gelir. Daha sonra kendiliğinden ortadan kaybolur. Hıçkırık insanlarda sağlıksız beslenme sonucu meydana gelen bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Yetersiz beslenme vücudun organlarını etkilemekte ve zarar görmekte bu zararların ortaya çıkmasında kişilerde hıçkırık meydana gelebilir.

Hıçkırıklar kısa ve çok uzun olabilmektedir. Kısa hıçkırıklar birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer. Çok uzun süren hıçkırıklar vardır. Bu uzun süren hıçkırıklar vücutta meydana gelen bazı aksaklıkların oluştuğunu belirtir.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

İnsanlarda meydana gelen hıçkırık birkaç dakika sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat bazı durumlarda ise birkaç saat sürmektedir. Uzun süren Hıçkırığın giderilmesi için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Hıçkırığı gidermek için Hıçkırığa yakalanmış olan kişi ilk önce derin bir nefes alarak 10 saniye kadar bu nefesi tutmalıdır. Daha sonra bir kese kağıdı veya bir poşet içerisinde bir iki dakika nefes alıp veririz. Hıçkırığı gidermek için bir bardak kadar normal sıcaklıkta bir su içilmelidir.

Bir çay kaşığı bal ya da şeker tüketmek gerekir. Oldukça fazla uzun süren bir hıçkırık devam ediyorsa bir doktora danışmakta fayda vardır. Hıçkırık genel olarak Erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bayanlarda hıçkırık Erkeklere göre daha az olmaktadır. Meydana gelen hıçkırık bazı yöntemler ile ortadan kalkar. Hıçkırığı önlemenin en önemli yolu yemekleri çok yavaş bir şekilde yemeleri gerekir. Çok acı ve baharatlı yiyeceklerden gazlı ve alkollü içeceklerden bir süre uzak durmak gerekir.

Hıçkırık Neden Olur?

İnsanlarda hıçkırık şu durumlarda meydana gelir. Hıçkırık nedenleri şunlardır. Birçok insanda meydana gelen hıçkırık bazen kısa sürmekte bazen ise oldukça fazla sürmektedir. İnsanlarda Hıçkırık neden tutar gibi bazı sorular sorulmaktadır, bu sorulara yanıt vermek için şunları bilmemiz gerekir.

  • Çok hızlı yemekten kaynaklanabilir.
  • Aşırı derecede yemekten de kaynaklanabilir.
  • İnsanların hava yutması
  • Mide kısmında meydana gelen genişleme

Kalp gibi durumlarda meydana gelen hastalık. Bu gibi durumlarda hıçkırık ortaya çıkar. Hıçkırık oluşmasına neden olan sebepler şunlardır. Toksik ve metabolik sebepler olarak diyabet ilaçlar ve alkol alımı. Psikolojik nedenleri olarak stres meydana gelen korkular ve heyecan olma durumları. Ameliyat sonrası ortaya çıkan hıçkırık. Genel anestezi sinir sistemi menenjit tümör damarsal durumlar.

Diyaframın uyarılması midede meydana gelen şişmeler karaciğerin büyümesi mide fıtığı ve dalak büyümesi. Bunların dışında daha fazla Hıçkırığa neden olan durumlar bulunmaktadır. Müdahale edilecek bir sorun değildir. Hıçkırık sorunu sonradan ortadan kaybolur. Hıçkırık mideden meydana gelen aynı sıcaklık değişimi ile ortaya çıkabilir.

İnsanlar da hıçkırık genel olarak baharatlı ve sıcak yemek yemek sinir bozukluğundan dolayı ve mide gazı ile ortaya çıkmaktadır. Çok uzun süren hıçkırıklar durumunda bir doktor kontrolü yaptırmak gerekir. Aşırı hıçkırık kalp krizinin nedenleri olabilir. Kişilerden hıçkırık oluşmasının birçok nedenleri bulunur. Hıçkırıklar kısa ve uzun olmasıdır. Kısa hıçkırıklar birkaç dakika sonra kendiliğinden geçer. Uzun süren hıçkırık bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Geçmeyen Hıçkırık

İnsanlarda oluşmuş olan hıçkırık çok uzun devam etmekte ise veya hiç geçilmiyor ise bu hıçkırığın bazı nedenleri vardır. Bu nedenler şunlardır. Merkezi sinir sistemi yani beyin herhangi bir durumdan dolayı bir hasar almış ise oluşmuş olan hıçkırık reflekslerini kontrol altına almakta devamlı hıçkırık oluşmaktadır. Beyinde meydana gelen tümörler etkisini ile iltihaplanma veya hasar meydana gelişi uzun süren hıçkırık nedenleridir.

Diyaframdaki kasın ve sinirlerin hasar görmesi sonucu geçmeyen hıçkırık meydana gelmektedir. Tümör kist gibi durumlar beyini uyararak Hıçkırığa neden olmaktadır. Reflü hastalığının belirtileri başında hıçkırık meydana gelmektedir. Reflü hastalığı gibi bir durumun ortaya çıkmasından önce hemen hıçkırık zamanında doktora gitmeniz en iyi seçenek olacaktır.

Doktorunuz bu duruma bağlı olarak sizlere detaylı bir şekilde bilgilendirmeyi sizlere yapacaktır.  Böbrek hastalıkları ve şeker hastalığı gibi durumlar geçmeyen hıçkırık belirtileridir. Oldukça fazla süren ve geçmeyen hıçkırık birçok hastalığın belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır. Böbreklerin normal olarak çalışmaması düzensiz olarak nefes alıp verme karaciğerde meydana gelen tümörlerin oluşması beyindeki sinirlerin zarar görmesin ve kalp yetmezliği durumlarda geçmeyen hıçkırık ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler geçmeyen hıçkırık tarafından vücut uyarılır.

Hıçkırık Tedavisi

Kısa süren hıçkırıklar kendiliğinden ortadan kalkar. Hıçkırığın tedavi yapılmasında kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ilaç tedavileri akupunktur geleneksel yöntemler ve ameliyat gibi yöntemler olmaktadır.

Hıçkırığı geçirmek için yapılması gereken durumlardan bazıları şunlardır. Hıçkırık oluşumunda yapılacak ilk işlem nefesi tutmak ani olarak iç çekme ve nefes alıp verme işini yapmak gerekir. Buzlu bir su ile ağızda gargara yapmak gerekir. Ekmek parçası veya toz şeker ağıza alınarak yutulması gerekir. Dili dışa doğru çekmek. Hıçkırığa tutulan kişiyi biraz korkutmak gerekir. Bir miktar amonyak koklaması gerekir. Gözlere bakmak gerekir. Dizleri göğüs kısmına doğru çekerek göğüs kısmına baskı yapmak gerekir.

Hıçkırığın giderilmesinde ilaç yöntemleri kullanılır. Kullanılacak ilaçlar şunlardır. Antipsikotikler, klorpromazin, antikonvülzanlar gibi bazı ilaçlar hıçkırık tedavisinde etkili olmaktadır. Nane yağı midazolam  lidokain ibi İlaçlar da uzun süren ve kesilmeyen hıçkırıklar da kullanılmaktadır. Çok uzun süren bir hıçkıra yakalanan kişi mutlaka bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Uzun süren ve geçmeyen hıçkırıklar sağlık yönünden birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kısa süren hıçkırıklar kendiliğinden ortadan kalkar.  İnsanlarda hıçkırık oluşmasının nedenleri başında yemekleri oldukça hızlı yenilmesi durumunda acılı ve baharatlı yemeklerin yenilmesi sonucu kişilerden hıçkırık meydana gelebilmektedir.

Hıçkırık küçük çocuklarda dahi ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkmış olan hıçkırıklar çok uzun devam etmiyorsa sağlık yönünden hiçbir şekilde sorun yaratmayacağını düşünebilirsiniz ancak bir doktora görünmede sakınca yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?