Hormon Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hormon Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hormon bozukluğu belirtileri ve tedavisi, hormonlar vücudumuz yöneten ve sıhhat anlamında pek çok işin yolunda gitmesini sağlayan salınımlardır. Hormonlar vücutta normalde az yahut fazla salgılandığında vücutta bazı aksaklıklar, dengesizlikler, aksamalar ve problemler doğma ihtimali çok yüksektir. Peki hormon bozukluğu nasıl anlaşılır, vücut nasıl sinyaller verir  altını çizmekte fayda var. Makalede Neler Var Hormon Bozukluğu BelirtileriHormon Bozukluğu […]

Hormon bozukluğu belirtileri ve tedavisi, hormonlar vücudumuz yöneten ve sıhhat anlamında pek çok işin yolunda gitmesini sağlayan salınımlardır. Hormonlar vücutta normalde az yahut fazla salgılandığında vücutta bazı aksaklıklar, dengesizlikler, aksamalar ve problemler doğma ihtimali çok yüksektir.

Peki hormon bozukluğu nasıl anlaşılır, vücut nasıl sinyaller verir  altını çizmekte fayda var.

Hormon Bozukluğu Belirtileri

Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir sorusunun en belirgin yanıtı vücutta kıllanma ve sebepsiz kilo değişimleridir. Hormon bozukluğu kıllanma dışında pek çok şikayete sebep olmaktadır. Özellikle tiroit ve böbrek üstü bezlerindeki problemler ani kilo kayıplarına yahut kilo artılına sebep olabilmektedir.

Bunun dışında karın yağlarının kolay kolay erimemesi, şişkinlik, hazımsızlık, ishal yahut kabızlık gibi sindirim problemleri, aniden acıkma, aniden tatlı yahut tuzlu yeme ihtiyacı, kaygı bozuklukları, huzursuzluk, ani ruh değişimleri, aşırı uyuma, narkolepsi, uyku apnesi gibi uyku problemleri de yine hormon bozukluğu belirtilerindendir.

Cinsel iştah olarak bilinen libidoda azalma, üreme sisteminde doğan birtakım sıkıntılar da yine hormon bozukluğu belirtileri arasında gösterilebilir.

Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir sorusunun yanıtlarına devam edelim. Kalıcı yorgunluklar, aşırı terleme, özellikle gece terlemeleri, sıcak basmaları; akne, egzama, yağlı cilt gibi cilt problemleri, kas yoğunluğunda azalma, unutkanlık, vajinada kuruluk, cinsel ilişkide kuruluğa bağlı olarak acı çekme gibi belirtiler de hormon bozukluğuna dikkat çeker.

Bunların dışında şeker içeren, işlenmiş ve paketlenmiş ürünler de insülin metabolizmasını bozarak bazı aksaklıkların doğmasına çanak tutabilirler. Tamamen yağsız beslenmek, vücudu proteinden yoksun bırakmak, vitamin ve mineral eksiklikleri de hormon bozukluklarına ve dengesizliklerine yol açacaktır.

Parfümler, kremler, makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünler de hormon bozukluklarına yol açabilir.

Kimyasal gübrelerle yetiştirilmiş bitki ve hayvanların tüketilmesi, teflon tavalar, plastik, temizlik mamulleri, kumaş boyaları, işlenmiş ve koruyucu içeren gıdalar; polikistik over, Addison,  Graves, kemik erimesi, guatr, hipo ve hipertiroidi, guatr ve haşimato giibi rahatsızlıklar da hormon bozukluğu nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak verilebilir.

Hormon Bozukluğu Kilo Aldırır Mı?

Aşırı stres, fazla kilo, doğum kontrol hapları, bulaşıcı hastalıklar, hormon tedavileri ve elektrolit dengesizlikleri de hormon bozukluğu belirtileri  olarak sayılabilir.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Kadınlarda hormon bozukluğu, kadınlar ilk olarak ergenlik döneminde fizyolojik ve biyolojik anlamda değişim yaşarlar. Kız çocukları ergenlik dönemine girerken, beyinde, yumurtalıklarda ve rahimde hormonal değişim yaşarlar. Beyinde hipofiz bölgesinden salgılanan FSH ve LH hormonları yumurtalıkları tetikleyerek uyarır. Östrojen ve progesteron hormonları rahim iç tabakasını etkiler ve menopoza kadar sürecek adet dönemi başlar.

Hormon Bozukluğu Nelere Yol Açar?

Yumurtalıklar, beyin ve rahim arasındaki uyumda  ve hormon dengesinde meydana gelebilecek bir problem, hormon bozukluklarına neden olur. Genetik faktörler ve yumurta kistleri hormon bozukluklarına sebep olabilmektedir.

  • Kadınlarda en sık görülen hormon bozukluklarının başında polikistik over sendromu gelir. Polikistik over sendromu tüylenme ve yumurtlama fonksiyonlarının düzensiz olmasına sebep olur.
  • Prolaktin hormonunun yüksek oranda salgılanması ise adet düzensizliği ve göğüslerden süt gelmesine sebep olur.
  • Tiroit hormonlarında meydana gelen bozukluk üreme fonksiyonlarında bozukluğa ve tüylenmeye sebep olur. Bu problem tedavi edilmediğinde tüylenme sorunu ilerler.
  • Hormonal dengesizlikler kadınlarda sadece beden değil ruhsal dengeyi de bozar.
  • Östrojen hormonu bozuklukları da kadınlarda pek çok probleme sebep olmaktadır. Sözgelimi östrojen hormonu eksikliğinde vajinada kuruluk, memelerde küçülme, cinsel ilişki sırasında ağrı, saç dökülmesi, ciltte kırışıklık, vajinada deformasyon, cinsel ilişkiden haz duyamama gibi sorunlar görülür. Östrojen eksikliği kadınlarda erken menopoza sebep olabilir.
  • Östrojen hormonu fazla salgılandığında ise yumurtalık fonksiyonlarında bozulmalar görülür. Östrojen fazlalığı armut tipi şişmanlığa sebep olabilir. Ayrıca östrojen fazlalığı meme ve rahim kanseri riskine de neden olabilir. Fazla östrojen salınımı yağ dokusunda artışa neden olabilir.

Progesteron hormonu rahmi gebelik için hazırlayan hormondur. Kadınlık hormonu da diyebiliriz. Progesteron hormonunun bozulması ile kadının yumurtalıklarında yeterli miktarda yumurtalık üretilmeyebilir. Progesteron hormonu östrojen etkilerini bastırır. Lohusa kadınlardaki süt salgılama işlemi de yine progesteron sayesinde olur.

TSH hormonu beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır ve bu hormon tiroid hormonlarının çalışmasına etki eder. TSH hormonunda meydana gelen bozukluklarda kadınlarda guatr hastalığı, adet düzensizlikleri ve hatta kısırlık meydana gelir.

Hormon Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Peki kadınlarda hormon bozukluğu ne zaman anlaşılır, hormon bozukluğu belirti verir mi bir bakalım.

Kıllanma, halsizlik, iştahsızlık, saç dökülmesi depresyon, kuru ve yağlı cilt, cinsel istekte azalma, sivilce problemi, kısırlık, uykusuzluk, adet düzensizlikleri, iştahta artış yahut azalma, baş ağrısı, sıcak basması gece terlemesi, aşırı sinirlilik, kas kütlesinde azalma, unutkanlık aşerme, hazımsızlık, yağlı cilt, akne ve memelerde değişiklik gibi belirtiler, hormon bozukluğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı olarak verilebilir.

Hormon bozukluğu hamile kalmayı engeller mi sorusu da endişeyle sorulan sorulardandır.

Hormon Bozukluğu Tedavisi

Hormon bozukluğu tedavisi, kadınlarda vücut kimyası ve denge zaman zaman bozulur. Bunun nedeni her zaman ve yalnızca menopoz değildir. Gebelik süreci ve ilaç tedavileri de vücuttaki hormon düzeyini bozabilmektedir.

Hormon Bozukluğu Nasıl Geçer?

Kadınlarda hormon bozukluğu son derece yaygındır. Doğum kontrol hapları da hormon dengesini bozabilmektedir.

Kadınlarda hormon bozukluğu tedavisi hekimin tavsiye edeceği değişikliklerle giderilebilir. İlaç tedavisi de uygulanabilir.

Dengeli ve düzenli beslenme, düzenli egzersiz ve uyku vücut kimyasının muhafaza edilmesi için gereklidir.

Kadınlarda hormon bozukluğu tedavisinde çoğunlukla sentetik hormonlar kullanılır. Hekim uygun görürse doğum kontrol haplarından da önerebilir.

Bazı antidepresan ilaçlar da hormon bozukluğunu azaltabilir. En yaygın çözümlerden birisi de hormonları dengelemek adına sentetik progesteron ve östrojen kullanımıdır.

Kadınlarda hormon bozukluğu tedavisi hormon değerlerine ve bozuk olan hormonun çeşidine göre farklılıklar gösterir.

Hormon tedavisinde kullanılacak ilaçlar genellikle progesteron, östrojen yahut her ikisini bir arada içerir. Bu ilaçlar düzenli olarak ve hekimin önerdiği dozlarda kullanılırsa, vücuttaki dengesizlikleri giderir.

Hormon Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Hormon bozukluğu bitkisel tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilir mi sorusuna da yanıt bulalım. Bitkisel tedaviler de ufak çaplı hormona sorunlarda ve başlangıç aşamalarında etkili olabilmektedir ama hasta kendi kendine böyle bir tedavi uygulayacaksa bile hekimini durumdan mutlaka haberdar etmelidir.

Hormon Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kadınlarda hormon bozukluğu tedavisi ne kadar sürer sorusu da böyle bir tedaviye başlayacak kişileri endişelendirir. Temelde her bünyenin tedaviye vereceği tepki farklıdır. Sorun ağırsa hormon bozukluğu tedavisi de haftalar hatta aylarca sürebilir. Hormon tedavisinin birkaç gün içinde biteceğini beklemek çok da gerçekçi ve akıl karı değildir.

Jinekologlar hastalığın boyutu ve seyrini kontrol eder, bazı testler uygular, hastalığı kesinleştirir ve tedavi safhasına geçer. İlaç tedavisi en çok uygulanan tedavi şeklidir. Bunun dışında hekim beslenme düzeni ile de ilgili önerilerde bulunur.

Tüketilen besinler ve birtakım ilaçlar da hormon bozukluklarını tetikleyebilmektedir. Bu sebeple hekimin vereceği tavsiyeler muhakkak uygulanmalı ve hekimim önerisi dışında ilaç kullanımına kalkışılmamalıdır. Bu tür adımlar, hormonları düzelteyim derken daha fazla aksaklık yaşanmasına ve telafisi imkansız sorunlar doğmasına sebebiyet verecektir.

Hormon Bozukluğu Testi 

Hormon testi nasıl yapılır, iç salgı bezleri ve onların salgıladığı hormonlar; sağlıklı, zinde ve güzel olmamızda büyük pay sahibidir. Ayrıca mutlu yahut mutsuz olmamız, kendimizi mutlu yahut mutsuz hissetmemiz, zinde yahut bitkin olmamız da yine hormonlarımızla alakalıdır. Dolayısıyla hormonların yeterli salınımı hem sağlık hem de yaşam kalitesi ve konfor için oldukça önemlidir.

Hormon testi ile vücutta hormon salınımlarının normal ve dengeli olup olmadığı yani hormon bozukluğu olup olmadığı tetkik edilir. Hormon testi nedir sorusu tam da burada anlam kazanır. Böylelikle pek çok hastalığın teşhisi de yapılabilmektedir.

Hormon testin birçok testin bir araya gelmesiyle oluşur. Bira maliyetli bir testtir. Özel testler belli başlı bazı özel merkezlerde yapılmaktadır. Hormon testi neyle alakalı yapılıyorsa en uygun zamanda yapılmalıdır.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Testi 

Hormon testi aç karnına yapılır. Kadınlarda hormon testi nasıl yapılır sorusu da çok sorulan soruların başında gelir. Sözgelimi prolaktin hormonuna bakılacaksa, adetle ilintili olduğundan belirli zamanlarda yapılır. Bu testten 1 gün evvel cinsel ilişkide bulunulmamalı, meme başları uyarılmamalıdır.

Eğer tiroit hormonlarına bakılacaksa, özel bir zaman aralığını beklemeye lüzum yoktur, herhangi bir zaman aralığında yapılabilir.  Ama tahlillerin çoğu aç karnına yapıldığından, sabah saatlerinde yapılması daha uygundur. Kortizon ölçümü yapılacaksa da bu test sabahları 08:30 ila 09:00 arasında yapılmalıdır.

Hormon testi sonuçları vücutta yolunda gitmeyen durumları gün yüzüne çıkarır, vücutta meydana gelen aksaklık ve problemlere anlam yükler ve duruma uygun tedavilerin uygulanmasını sağlar. Hormon testi sonuçlarına göre hekiminiz uygun tedaviyi gerçekleştirir ve iyileşme süreci başlamış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?