İktiyozis Hastalığı Nedir? Harlequin Tipi İktiyozis, İktiyozis Tedavisi Nasıl Yapılır?

İktiyozis Hastalığı Nedir? Harlequin Tipi İktiyozis, İktiyozis Tedavisi Nasıl Yapılır?

İktiyozis hastalığı genel olarak genetik olan ve sonradan gelişmekte olan cilt hastalıklarının grubunu oluşturmaktadır. Halk arasında balık pulu hastalığı da denilmektedir. Genetik bir hastalık olan iktiyozlar genel olarak doğumdan sonra ortaya çıkmaktadır.  Bazıları ise daha sonraki dönemlerde ortaya çıkarlar. İktiyoz hastalığı nedeni genetik problemlerinden kromozomlardaki lokasyonlardır. Bu genetik hastalığın deride meydana gelen epidermal proteinler ile […]

İktiyozis hastalığı genel olarak genetik olan ve sonradan gelişmekte olan cilt hastalıklarının grubunu oluşturmaktadır. Halk arasında balık pulu hastalığı da denilmektedir. Genetik bir hastalık olan iktiyozlar genel olarak doğumdan sonra ortaya çıkmaktadır.  Bazıları ise daha sonraki dönemlerde ortaya çıkarlar. İktiyoz hastalığı nedeni genetik problemlerinden kromozomlardaki lokasyonlardır.

Bu genetik hastalığın deride meydana gelen epidermal proteinler ile lipidlerin aralarında meydana gelen etkileşim fonksiyonlarından meydana gelmektedir. Anne ve baba akraba olması durumunda daha çok ortaya çıkmaktadır. Hasta kardeşler ve hasta olan ebeveyn otozomal yöneterek geçiş sağlamaktadır. Deri vücudu bir bariyer olarak koruyan bir organdır.

Derinin en üst tabakasını oluşturan epidermis vücudun fiziksel, kimyasal, mekanik olan etkilere ve su kayıplarına karşı koruma görevi yapmaktadır. Derinin en dış tabakasında bulunan stratum korneum protein bakımından çok zengin olan keratin derinin hücrelerinden biri olan korneositler tarafından deri yapılmaktadır.

Keratinositler oluşan yağlar lipitlerden çok zengin olan matriks bulunmaktadır. Bu iki hücre deriyi dış etkenlerden korumaktadır. Deride keratin içeren hücreler derinin esnekliğini sağlamakta ve vücutta su tutma özelliğini taşımaktadır.

Çok değişik iktiyoz örnekleri birbirinden genetik ve klinik özellikleri nedeniyle ayrılmaktadır. Fakat klinik olarak ortak özellikler deriyi pullu olarak göstermekte ve kepeklenmeler meydana gelmektedir. Vücudun belirli yerlerinde ve çok yaygında olabilmektedir. Deride oluşan kepeklenmeler farklı renklerde görünebilir. Tüm iktiyozlarda odak nokta stratum korneum olmaktadır.

Stratum korneum keratin lipitlerdeki hastalıktır. İktiyoziste ara sıra derideki belirtiler yaygın bulgular hastalığın bir parçası olmaktadır. Klinik olarak hastalığın tiplerini ayırt edebilmek için bir biyopsiye gerek duyulur. İktiyozlar bazen bazı kanserle beraber olmaktadır. İktiyozis 2 aşamada sınıflandırılmaktadır. Bunlar Sendromlarla beraber olmayanlar ve sendromla beraber olanlar.

Sendromlarla Beraber Olmayan İktiyozlar

 1. İktiyozis vulgaris en çok görülen tipleridir. Otozomal yaygın olarak genetik halde geçiş yapar.
 2. Resesif x bağlı olarak genelde iktiyozis erkeklerde meydana gelir.
 3. Keratinopatik iktiyozlar otozamal olarak yağın bir şekilde genetik olarak geçiş sağlarlar.
 4. İktiyozis Vulgaris balık pulu hastalığı adı verilen iktiyoz vulgaris derinin üzerinde kalın bir tabaka oluşturarak kuru döküntüler halinde kalıtsal bir cilt hastalığı olmaktadır. Bu döküntüler doğuştan ortaya çıkabilir fakat genel olarak çocukluğun erken dönemlerinde ortaya çıkabilir.
 5. Bu gibi hastalıkların çoğu hafif olabilir fakat iktiyoz vulgaris durumları çok ağır olmaktadır. Çaresinin olmamasından dolayı tedavilerinde semptomların kontrol altına alınması gerekir.
 6. İktiyoz vulgaris genel olarak kuru döküntüler halinde ortaya çıkar. Hiçbir çaresinin olmadığı gibi bir durum söz konusu olduğunda tedavi içerisinde yer alan semptomlarının hızlı bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Belirtileri ve Semptomların Durumları

İktiyoz vulgaris ciddi bir şekilde kuru olan derinin döküntülü olarak kendisini belli etmesi ise gösterir. Bu deri döküntülerin tam olarak küçüktür. Köşeli olmasının yanında renklerinin tam olarak beyaz ya da kirli bir gri olması söz konusudur. Ayrıca kahverengi bir şekilde olanlarda söz konusudur. Deriler arasında tam olarak koyu renk çoğunluğu bulunanlar ise koyu bir şekilde döküntüler gerçekleştirmektedir.

Bu deri döküntülerin tam olarak dirsekler görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca bu döküntüler bacakların alt kısımlarında da sıklıkla görülmektedir.

Ayrıca bu dökülmeler kafa derisinde tam olarak kuruma sağlayarak ve ayak tabanlarında acıma hissi şeklinde çatlaklar oluşmasına sebebiyet verir. Çoğu iktiyoz vakasının tam olarak hafif olması gibi bazılarının da ağır bir şekilde ortaya çıkması söz konusudur.

Bu semptomların durumlarına göre soğuk ya da kuru bir ortam içerisinde son derece kötü bir durum haline geçmesi söz konusudur. Bu durumlara bağlı olarak kötü giden durum, daha belirgin bir hale gelmesine sebebiyet verir. Genellikle iyileşme sürecinin sıcak ya da nemli ortamlar sayesinde gerçekleşmesi söz konusudur.

Nedenleri

Cildin insanoğlunda tamamen yenilenme sürecine bağlı bir organdır. Epidermin tam olarak yeni olan deri hücreleri, deri üzerinden geçerek daralma ya da düzleşme işlemleri gerçekleşir. Bu durumlara bağlı olarak hücreler ölür. Bu ölen hücrelerin deri üzerinden tamamen dökülmesi ve sürekli olarak yeni hücrelerin gelmesi ile sonuçlanır.

Öte yandan bu durumlara bağlı olarak iktiyoz modelinin sekteye uğraması söz konusu olacaktır. Deri hücrelerinin tam olarak üretimi hızlı bir şekilde olması ve derinin kendine has bir şekilde normal hale gelmesi yavaş bir şekilde gerçekleşecektir. Bu durumlara bağlı olarak ölü olan deri hücreleri cildin dış tabakasında yer alan döküntüler ile birikmesine sebebiyet verecektir.

İktiyoz genetik olarak gerçekleşen bir durum değildir. İktiyoz çok sık görülmemekle beraber ender bir şekilde görülmektedir. Hastalığın genel olarak kanser, tiroit hastalığı gibi durumlar ile beraber ortaya çıktığı bilinmektedir. Ayrıca böbrek yetmezliği olanlarda da bu durum ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar ile bağlantılı olan kişiler iktiyoz ortaya çıkabilir.

Tıbbi Yardım Alma Durumu

İktiyoz hastalığı gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız, hızlı bir şekilde aile doktorunuza gidebilir ya da dermatoloğunuza görünebilirsiniz. Doktor hızlı bir şekilde sizleri incelemeye alacaktır. İnceleme sonucunda teşhis koyması son derece basit olacaktır. Çoğu iktiyoz zayıf bir şekilde olmasına bağlı olarak rahat bir şekilde geçecektir. Bazı iktiyoz durumlarında ise güçlü bir ilaç sayesinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Tarama ve Teşhis

 • Teşhis koyma sırasında doktorun tam olarak dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır.
 • Bu hususların tam olarak kişide ya da ailede iktiyoz öyküsünün bulunması gerekmektedir
 • İktiyoz başlama sırasında bulunan yaşanan son derece önem sarf edildiği bilinmektedir Ayrıca kişinin başka bir cilt bozukluğuna dair rahatsızlığı varsa doktora bildirmesi gerekir.

Kişisel bakım bu hastalık boyunca son derece önemlidir. Hasarlı deri üzerinde verdiği kötü hissi son derece iyileştirmesi ile kişisel bakım öne çıkmaktadır. Cilt yumuşatılması uzun süre suda kalarak banyo yapılmalıdır. Biri üzerinde kalınlaşan döküntüler den kurtulmak için lif yardımı son derece önemlidir sünger den yararlanarak ölü derilerden kurtulur.

 • Banyo sırasında sıvı yağ içeren sabunlar tercih edilmelidir tahriş edici olan deodorant ya da parfümlerden uzak durulmalıdır
 • Banyo işlemlerinden sonra denize hafif bir şekilde kurulamanız önemlidir.

İktiyoz hastalarına şüphelendiğiniz takdirde hemen doktora gitmeniz gerekmektedir bu hastalığın son derece önemli olduğunu bilmeniz gerekir cilt üzerinde gerçekleşen tüm hastalıklar gibi iktiyoz hastalığı da sizin için kötü durumları ortaya çıkarabilir. Doktorların genel olarak cins koymasın da cilt üzerindeki döküntüler sayesinde gerçekleştirdiği bilmektedir genellikle doktorlar kişi ya da aile üzerinde böyle bir hastanın gerçekleştiğine dair sorular sorabilir.

Kişisel bakımın Koyuncu son derece titizlikle gerçekleşmesi gerekmektedir Deri üzerinde gerçekleşen döküntüleri temiz ve yumuşak bir havlu ile silinmesi ya da kullanması gerekir Bunu özel havlular satın almanız sağlığımız açısından daha iyi olacaktır

Kişisel bakım sırasında daha önceden kullandığımız deodorantlar ya da spreyler asla kullanılmamalıdır cilt üzerindeki gelişimleri bunlar sonlandıracaktır sağlığınız açısından bu durumların dikkat edilmesi gereken hususlar en başında gerçekleştiğini unutmamanız gerekir her cilt sağlığı için deodorant parfüm kullanılmaması gerekir böyle bir hastalık ile karşı karşıya kaldığınızda sabun ile kişisel bakımını tamamlamanız gerekiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?