• TARİH: 13.07.2019
İshal Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Geçer?

İshal Neden Olur, İshale Ne İyi Gelir, İshalden Kurtulmanın Yolları, İshal Evde Nasıl Geçer?, İshale İyi Gelen Yiyecekler, İshale İyi Gelen Bitkiler, İshal Nasıl Tedavi Edilir?

İSHAL NASIL GEÇER?

İshal’de eğer yüksek ateş yoksa, evde geçireceğimiz 1-2 günde ishal diyeti yaparak, yağlı yiyecekler yemeyerek, kaybettiğimiz suyu ve tuzu yerine koyarak değerlendirebiliriz. Tüm bunları yaptığımızda eğer altta yatan ciddi bir iltihabi enfeksiyoz bir ishal söz konusu değil ise ishal kendiliğinden iyileşecektir zaten onun için ek olarak yapılması gereken (yetişkinlerde) bir şey yoktur. 

İshal Uzun dönem devam ettiğinde ve ateş 37,5 C seviyesinin üzerine çıktığında bir enfeksiyöz olay düşünülmeli yani iltihabi olay düşünülmeli ve doktora başvurulmalıdır. Bunun gibi ishal durumlarında evde yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur ve antibiyotiğin tespit edilme amacıyla mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

İshal Neden Olur?

İshal nedeninin bir iltihabi ve mikrop’dan kaynaklandığını düşünürsek antibiyotik tedavisi, parazitten dolayı ishal olduğu düşünüşürse ki parazitler daha çok kronik ishal de yapabilirler, akut ishal yapanları da var. Bu gibi durumlar içinde parazite yönelik ilaçlar, antibiyotik verilmelidir. Yani ishal tedavisi etkene göre değişmektedir.

İshal Olanlar Nasıl Beslenmeli?

İshal tedavisinde ishal düzeyi çok fazla miktarda ise bağırsak hareketlerini durdurucu veya bağırsaktan sıvı salgılamasını azaltıcı etki yaparak, dışkı kıvamını daha sertleştirici ilaçlar da bazen kullanmak gerekebilir. Fakat bunlar normal besin zehirlenmelerinde veya basit halk arasında çok sıklıkla görülen bir besinden alınan mikropla oluşan aslında kullanılmaması gereken tedavilerdir. Eğer bu tür bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı ilaçlar alınırsa o zaman ishal tedavisi kabız yapar söylemi doğru olur. bu tür ilaçları doktorlar mecbur kalmadıkça tercik etmiyor. 

İshal durumunda su ve tuz kaybı mutlaka yerine giderilmelidir. Eczanelerde satılan Bazı özel solisyonlar, tozlar (tuz ve şeker içerirler)  var bunları suya karıştırarak içilmesiyle hem su kaybını hem de kaybettiğiniz tuzu ve şekeri yerine koymaya yardımcı olur. Gazlı içecekleri herhangi bir hastalığın tedavisinde doktorlar genelde tavsiye etmiyor. Kola, gazoz gibi gazlı içeceklerden uzak durmakta fayda var.

İshal Olanlar Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Termal besinlerden meydana gelen ishal durumlarında hastanın ateşi 37,5 C’nin altında ise 1-2 gün beklemeli. Halk arasında bilinen prinç lapası, patates haşlaması, kızarmış ekmek, yağsız beyaz peynir gibi gıdalar ile beslenerek 1-2 gün beklemenin bir zararı yoktur. Fakat çok küçük bebeklerden bahsediyorsak! 1-2 seferi aşan fazla miktarda dışkılama (ishal) hızlı bir su kaybına neden olabileceği için, ağızdan alım da bozulmuşsa; hemen çocuk doktoruna götürmekte çok büyük fayda vardır. 

İshal ve Ateş

İshal ile birlikte ateş 37,5 C’nin üzerine çıkarsa o zaman mutlaka iltihabi nedenlerden kaynaklanan bir ishal oluşumunu düşünerek beklemeden doktora başvurmak gerekir. Doktora gitmeden önce alabileceğimiz tedbir: Eğer ağızdan alım bozulmamış ise kaybettiğimiz suyu ve tuzu ağız yolu ile yerine koymamızda fayda var. Fakat genelde bu tür mide bağırsak enfeksiyonlarında ishal ile birlikte mide bulantısı ve kusmada olabilir. Dolayısıyla ağızdan alımda bozulmuştur.

Bu nedenle evde böyle bir durumla karşılaşırsak zaman kaybetmeden hemen doktora başvurmak en doğrusudur.

İshalin rengi normalden farklıysa yani sarı renkli bir dışkılama değil de; dışkının renginin siyaha dönmesi gibi veya kırmızı kanlı ishal gibi başka hastalıklara işaret edecek bulgularda eşlik ediyorsa o zaman zaten hiç vakit kaybetmeden direk bir sağlık kuruluşuna başvurmak en doğrusudur.

İshale Ne İyi Gelir Bitkisel

İnsanlara adeta kan kusturan ishal bir çok sebepten dolayı olabiliyor (bozuk gıdalar, üşütme, vb.) İshal Nasıl Geçer?, İshale Ne İyi Gelir? gibi soruların cevaplarını arayan insanlarımıza bu sorular hakkında bilgi vermek için aşağıdaki makalemizde ishal tedavisi için bitkisel öneriler niteliğinde bilgiler paylaşmaya çalıştık. 

Unutmayın ishal için en iyi çözüm uzman  doktorlara başvurmaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

♦ Gıda zehirlenmesi sonrasında şiddetli ishal ve kusma var­sa, hafif karbonatlı bir karışım hazırlayın. Bunun için, kay­nayıp oda sıcaklığındaki 1 lt suyun içinde 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı karbonat eritin. Gün boyunca 100 ml kadar için. Fakat kusmalar sırasında kan geliyorsa hemen dokto­ra gitmelisiniz.

♦ 4-5 tohum karabiberi çiğnemeden yutun ve üstüne su için.

♦ 1 tutam kuru siyah çayı veya yanmış ekmekkenarını ya­vaşça çiğneyerek üstüne su için.

♦ Her 2 saatte bir 50 ml haşlanmış pirinç suyu için.

♦ Kuru, taze veya konserve yaban mersini yiyin.

♦ Gaz, kramp ve ishal şikâyetlerinde papatya tentürü için. Bunun için, termosun içine 6 yemek kaşığı kuru papatya çiçeği koyun ve üzerine 500 ml kaynar su dökün. 10-12 saat demlendirip süzerek 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde 2-3 defa 50 ml kadar için.

♦ Çocuğunuz ishal olduğu zaman kuru armut, böğürtlen, taze ve kurutulmuş frenk üzümümeyvelerini yedirin.

 Çocuklarda şişkinlik ile mücadelede, ciddi bir enfeksiyona yakalandıktan ya da gıda zehirlenmesi geçirdikten sonra, ilaç tedavisine ek olarak kompostosunun çok yararı ola­caktır. Bunun için, bir tencerenin içine ince doğranmış 1 tatlı kaşığı kuru kayısı, 1 tatlı kaşığı üzüm koyun ve üstüne 200 ml su dökerek 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu ilave edin. 10-15 dakika haşlayıp kapatın. Soğuyunca süzün ve çocu­ğunuza gün boyunca, su yerine komposto verin.

İshal Neden Olur, İshale Ne İyi Gelir, İshalden Kurtulmanın Yolları, İshal Evde Nasıl Geçer?, İshale İyi Gelen Yiyecekler, İshale İyi Gelen Bitkiler, İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?