• TARİH: 21.08.2019
İshale Ne İyi Gelir Evde

İshale Ne İyi Gelir Evde

İshal bir hastalık değil hastalık belirtisidir. Genellikle enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi başka hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Dışkının her zamankinden daha sulu ve daha sık olmasıdır. İshalde bağırsaklarda hareket hızlanır. Bağırsaklar emmeleri gereken suyu emmezler ve dışarı atarlar. Bu durumda vücudun susuz kalmasına neden olur. İshale iyi gelen şeyler başında sıvı gıdalar gelmektedir. Çünkü vücudun su kaybı bu şekilde karşılanır.

İshale iyi gelen şeyler, posalı ve bağlayıcı özellikteki besinlerdir. Haşlanmış patates ve pirinç lapası, Havuç püresi, elma suyu ve püresi, muz, yoğurt, ayran başlıca tüketilmesi gereken gıdalardır.

İshal ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

İshal ile birlikte karın ağrısı problemi de varsa zencefil çayı, karanfil çayı, adaçayı etkili olmaktadır. Yeşil çay hem bağışıklık sistemini arttırdığı hem de metabolizmayı canlandırdığı gibi ishale de iyi gelmektedir. Karın ağrısı ve sindirim sorunları olduğunda sindirimi kolay olan muz yemek hem ishali kesmeye hem de vücudun kaybettiği mineralleri almaya yarayacaktır.

  • İshale iyi gelen şeyler arasında bal önemlidir.
  • Sıcağa yakın ılık suya karıştırılarak içilmesi hem ishale iyi gelir hem de bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda enerji verir.
  • Keçiboynuzu tozu da ishallerde önerilen besinlerdendir.
  • Kepek, su emici özelliğinden dolayı ishalde oldukça etkilidir.
  • Yemeklerle birlikte bir yemek kaşığı kepek yemek ishali durdurmak için etkili olacaktır.

İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

İshale eşlik eden kusma durumlarında beslenmekte güçleşmektedir. Bu durumlarda olabildiğince hafif beslenmek gerekir. Mideye fazla yüklenmeden az az ve sık yemek önemlidir. Maden suyu hem mide bulantısı ve karın ağrısına iyi gelmekte hem de ishal nedeniyle kaybedilen su ve mineralleri yerine koymak açısından faydalıdır.

Limon suyu

Limon suyu da İshale iyi gelen şeylerdendir. Özellikle mikrobik ishal söz konusuysa hem bağırsakları temizler hem de ishali durdurmaya yardımcı olur. Sarımsak aynı şekilde mikropları yok ederek ishali durdurmaya yaramaktadır. Çiğnemek yerine ilaç gibi yutulabilir. Bağırsak antiseptiği özelliğine sahiptir.

Aspirin

Halk arasında İshal ve karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna sade gazoz ve aspirin karışımı cevabı almak mümkündür. İshale iyi geldiği kanıtlanmış olsa da doktora sorarak tüketmek önemlidir.

Yoğurt

İshale iyi gelen şeyler arasında bulunan yoğurt gün içinde belli aralıklarla yenebileceği gibi ayran olarak da tüketilebilir. Hem sıvı kaybı engellenmiş olur hem de yoğurtta bulunan faydalı bakteriler bağırsaktaki ishale neden olan mikroorganizmalarla savaşarak uzaklaşmalarını sağlar.

Kahve tozu ve limon suyu

Kahve tozu ve limon suyu İshale iyi gelen şeyler içinde halk arasında en çok uygulanan yöntemdir. Taze çekilmiş hakiki Türk kahvesinden bir tatlı kaşığı alarak üzerine 8- 10 damla limon sıkarak fazla çiğnemeden yutulmalıdır. İshalde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Anne sütü emen bebekler ishali çok daha kolay atlatırlar. Tabi ki bu dönemde annenin beslenmesi oldukça önemlidir.

  • Bebeklerde ishale iyi gelen şeyler elma suyu, havuç püresi, muz, şeftali gibi lifli gıdalardır.
  • Su kaybına karşı bol su içirilmelidir.
  • Bebeğin mamasına bal karıştırılabilir. Keçiboynuzu tozunu fazlaya kaçmadan bebek mamalarına ekleyebilirsiniz.
  • Su ve mineral kaybına karşı 5 su bardağı dolusu su 2 çorba kaşığı şeker 1 çay kaşığı tuzu karıştırılarak bebeğe belli aralıklarla verilmelidir.
  • Süt ürünleri özellikle inek sütü kesinlikle verilmemeli, yoğurt ve ayran içirilmelidir. İshalle birlikte ateş ve karın ağrısı varsa mutlaka doktora danışınız. Bebeklerde ishalin nedeni bilinmeden ilaç verilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?