• TARİH: 24.08.2019
İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte ishal nasıl geçer, ishali ne durdurur tüm yöntemleri sizler için araştırdık. İşte ishale ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemleri.

İshale Ne İyi Gelir?

Gelişen ve yenileşen dünya milenyum çağı ile bambaşka bir seyir aldı. Dolayısı ile günümüz modern insanı kendini yoğun bir çalışma ve günlük yaşam temposu içerisinde eriyen bir insan. Hal böyle olunca en önemli değerimiz olan kendimize, bedenimize de pek zaman ayıramıyor, onu bu süreç içerisinde ister istemez tempoya uydurmaya çalışıyor ve yoruyoruz.

Günlük yaşamın uzun ve yorucu yapısı bizleri beslenme alışkanlıklarımızı daha kısa aralıklarda gerçekleştirmeye zorluyor veya beslenmemiz üzerinde şu veya bu şekilde etkili oluyor. Gün içinde pek çok ortama girip çıkıyoruz, pek çok virüs ve bakteri ile de pek tabii olarak içli dışlı oluyor ve onlara ev sahipliği yapıyoruz.

İshal Ne Anlama Gelir 

İshal diğer bir isimle diyare sızma, akıp gitme gibi anlamlara geliyor. Dışkının sürekli sulu ve yumuşak vaziyette dışarı atılmasını kapsayan bu durum tıpta bir hastalık değil bir semptom olarak kabul ediliyor. Bir çeşit bağırsak tembelliği olan ishal beş yaşın altındaki çocukların ölüm sebeplerinde ikinci en büyük etken. Büyük bir çoğunluğu az gelişmiş ülkelerde olmak üzere kaynaklara göre yılda 1.5 milyon bebek bu nedenle hayatını kaybediyor. Bunun nedeni ise temiz ve içilebilir su eksikliği.

İshalin Vücutta Yaptığı Etkiler ve İlerleyişi

İshal zaten kalın bağırsaktaki bir sıvı emülasyonu sorununu ifade ediyor. Beraberinde mide bulantısı, karın ağrısı, kusma gibi durumların da sık sık görüldüğü bu rahatsızlık tıbbi literatürde günde 200 gramdan fazla dışkı üretimi olarak yer alıyor. En fazla 1 hafta gibi bir sürede atlatılan ishal ciddi bir su kaybı halidir. Normalde vücuda giren besinler mideden sonra kalın bağırsağa ulaştığında bünyesindeki suyun büyük bir kısmı kalın bağırsak tarafından emilir. İshal ise bu emilimi ortadan kaldırarak dışkı üretimini artırdığı gibi bağırsak kas yapısını da bozar.

İshali Atlatmanıza Yardımcı Olacak Gıda ve Karışımlar

 • İshal tedavisi konusunda ise söylenecek başlıca husus su tüketimi. İshal vücutta büyük oranda bir su kaybına yol açar, dolayısı ile hem bu su kaybının kapatılması hem de sudaki tuz ve eloktrolikit yapının vücutta gerçekleştireceği iyileştirici etki nedeni ile su tüketimi ishalin vücuttan atılması hususunda oldukça önemlidir.
 • Ayrıca ishalden daha hızlı kurtulmak için doktorunuzun verdiği bağırsaklarınızın kas hareketlerini düzenleyip kas tembelliğini çözecek ilaçları kullanmanız da kesinlikle sizlere yardımcı olacak bir unsurdur.
 • Posalı ve lifli yiyecekleri tüketmek de bağırsak hareketlerinizi düzenleyecektir.
 • Pirinç haşlaması, soyulmuş elma, havuç rendesi,muz, pirinç suyu, haşlanmış patates, patates püresi ishale ne iyi gelir sorusuna verilebilecek eliniz en kolay yöntemlerdir.
 • eftali, kestane, gül gibi ürünlerin yapraklarının kaynatılıp içilmesi de ishali kesici özelliğe sahip tedavi yöntemleridir, özellikle yoğurt mutlaka bu hastalık sürecinde tüketilmesi gereken bir panzehirdir.

İshal iken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İshal sürecinde yağlı, sütlü, yüksek karbonhidrat değerine sahip, peynir, diyet bisküvi, kepekli ekmek, çikolata, kızartma gibi bağırsakları yoracak gıdalar tüketilmemeli az az ve sık sık yemek yenmeli en önemlisi de bol su içilmelidir. Tüm kendi uygulamalarınıza rağmen bir haftadan uzun süren ishal süreçlerinde unutmamalısınız ki tıbbi destek almak şarttır.

İahale İyi Gelen Şeyler

 • Limon, havuç, nar, şeftali ishale iyi gelen meyvelerdir. Kurutulmuş adaçayı da (bir tutam) 1 litre suda kaynatıldığında ve içildiğinde ishale iyi gelir. Yine koyu çay da ishali önlemektedir.
 • Ahududu meyvesinin ve kestane ağacının yaprakları kaynatılıp içilirse ishal kesicidir.
 • Arpa suyunun kaynatılması sonucunda elde edilen sıvı da ishali önler. Bu sıvı maddenin böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürürken verilen ağrıyı giderdiği, karaciğer, dalak, bronşit ve nezle, kansızlık ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Yine kemik kireçlenmesini de önleme gibi bir özelliği vardır.
 • Böğürtlen ve özellikle kızılcık ishale iyi gelen meyvelerdendir. Kızılcık fazla tüketildiğinde kabızlık yapar.
 • Pirinç tutucu bir özelliğe sahiptir bu yüzden ishal kesici özelliği fazladır. Yağsız pirinç lapası önerilmektedir.
 • Yabani armut (ahlat) pişirilip yenilirse yine ishali önler.
 • Labada yaprağı ishali keser. Bağırsaklara dolgunluk hissi verir.
 • Gül yapraklarını çay kaynatıp içersek ishali giderir.
 • Misk otunun kökü kaynatılıp içilirse ishali önler.

İshali Ne Durdurur ?

İshal yaşamımızı etkileyen bir sağlık problemi olmakla birlikte tedavisi de çok kolaydır. İshali ne durdurur, sorusunu sorduğunuzda herkesin ufak tefek bu konuyla ilgili bir fikri vardır. Biz de sizler için en iyi fikirleri derledik.

Kahve

İshale en iyi gelen yöntem ve anında kesilmesine çare olan bir tatlı kaşığı Türk kahvesi yenmesidir. Fakat bazı insanlar acı olması nedeniyle Türk kahvesini yemek istemezler. Böyle durumlarda kahveyi sıvı olarak içerek tüketmelisiniz. Fakat o anında etki etmeyecektir. Ancak 4 – 5 fincan içtikten sonra ishalinizin kesilmesine yol açacaktır. İshaliniz kesilsin diye uykunuzdan olmamak için başka yöntemlere başvurabilirsiniz. İshali ne durdurur diye düşünürken sakın aklınıza Türk kahvesinden başka bir seçenek gelmesin aksi takdirde diğer kahve türleri ishalinizi daha da fazla tetikler.

Muz

İshali ne durdurur? Tabi ki muz. İshali anında kesen bir başka yöntem ise, muz yemektir. Anında kesen meyve olduğu için en etkili yöntemlerin başında gelir.

Kola

Pek doğal bir yöntem gibi gözükmese de ishali ne durdurur deyince aklımıza ilk gelen yöntemlerden biridir. Anında kesilmesi için yaklaşık bir litre kola içmelisiniz. Fakat sağlığınıza zarar vermesi açısından bu mümkün olmayacağı için etkisini uzun süreli gösterir. Ayrıca kolanın sağlığa verdiği zararlardan ötürü de bazı evlerde bu içecek tüketilmemektedir. O halde size uygun olan bir başka yönteme göz atabilirsiniz.

Patates

Hemen hemen her evde bulunan klasik ishal kesme yiyeceğidir. İshali ne durdurur derken, haşlanmış bir patates yağsız ve tuzsuz olarak yenildiği zaman ishalinize çare olacaktır. Yalnız bu sırada bol su içmeli ve ödemi vücudunuzdan atmalısınız. Ayrıca ishal olduğunuz için de sıvı kaybı yaşamanız muhtemel. Patates ile birlikte içtiğiniz su hem ishalinizi kesecek hem de kaybettiğiniz sıvının tekrar yerine konulmasını sağlayacaktır.

İshal Neden Olur ?

Evet, bugünlerde ishal hakkında bilgi vermeyi nerede ise görev edindim. Zira bu sıcaklarda özellikle çocuklarda fazlaca görülen ishalle baş etmenin yollarını bende arıyorum. Ne kadar neye dikkat edeceğimizi bilmiyoruz, aniden bir sabah karın ağrısı ile merhaba diyen ishal ben artık gideyim diyene kadar epey zahmet çektiriyor.

Sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm ishal neden olur konusunda haddim olmayarak bende biraz gevezelik yapayım istedim. Doktorlar belli bir nedene bağlayamıyorlar, çünkü birden fazla nedenleri var. Bölgelere, ülkelere göre değişkenlik gösteriyor. Özellikle gelişmemiş ülkelerde fazlası ile can alıyor. Dikkat edelim, önemseyelim.

İshal Yapan Yiyecekler

1- BAKTERİYEL NEDENLER: Bakteri ve parazitler ishal nedenlerinin en başlarında gelir. Bozulmuş yiyecekler, taze olmayan sebzelere dikkat etmeliyiz. Alışveriş yaparken mutlaka son kullanma tarihine bakmalıyız. Dışarıda yemek yiyeceksek ve birde seyahatteysek , malum yaz ve tatil zamanı çok dikkat etmeliyiz. Hijyen koşullarına, iyi pişmiş olmasına bakmalıyız. Mümkünse emin olmadığımız yerlerden yememeliyiz. Annelerimiz yolculuğa çıkınca yolluk hazırlarlardı, bence çok iyi fikir denemeliyiz. Bakteri ve parazitlerin vücudumuza girmesi ile ilk önce mide ve bağırsaklar etkilenecektir.

2-LAKTOZ: Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu bazı kişilerde sindirme problemi yaşarlar. Buda mide bulantısı, şişlik gaz ve ishale neden olur. Kişi bunu kendi başına anlayamaz. Tekrarlanan ishallerde mutlak bir hekimden yardım alınmalıdır.

3- VİRÜSLER: Özellikle kanalizasyon probleminin çözülmediği yerlerde görülür. Kanalizasyon suyu değmiş deniz ürünlerinden, havuzlardan ve denizden bulaşabilir. Ayrıca bir de mide gribi olan insanlardan bulaşan virüsle ishal olunur. Mide gribi olan kişilerin özellikle tuvalet ihtiyacı sonrası ellerini iyi yıkamaları gerekmektedir.

4-MEYVE ŞEKERİ: Meyve ve balda bulunan meyve şekeri, bu maddelere karşı sindirim sorunu yaşayan insanlarda ishale neden olur. Bazı içeceklerde doğal şeker olarak katılan meyve şekerine dikkat edilmelidir.

5- YAPAY TATLANDIRICILAR: Şekerden uzak durmak için tercih edilen yapay tatlandırıcıların birçok yan etkisi ile beraber ishale de neden olur.

İshali Kesen Yiyecekler

İshal daha çok gıda zehirlenmeleri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Tabi bununla birlikte kullanılan ilaçlar, vücuda girmiş bakteri ve virüsler de ishal oluşumuna sebep olmaktadır.

İshal Olduğunuz Zaman Yapmanız Gerekenler

İshalden korunmak için vücudun sıvı kaybını önlemek gerekir ve bunun için bol sıvı tüketilmelidir. Öncelikle bol su almak gerekir. Çünkü ishal vücutta ciddi anlamda sıvı kaybına neden olmaktadır ve vücudun kaybettiği sıvıyı dengelemek için bolca su içmek gerekir. İshal vücutta su kaybına neden olduğu için sıvı kaybını önleyecek bir beslenme gerçekleştirilmelidir.

İshal Olunca Hangi Gıdalar Tüketilmemelidir

İshal döneminde baharatlı, yağlı, kafeinli, besinler tüketilmemeli; süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.

İshali Kesen Şeyler

İshal sıvı kaybının neden olduğu için sıvı kaybını dengeleyici yiyecekler tüketilmelidir. İshali kesen yiyecekler arasında muz, pirinç, elma, ekmek en çok tüketilenlerdir. Yani lifli gıdalar ishali kesmek için en ideal olanlardır. Tabii elma kabuğuyla birlikte tüketilmemelidir. Kabuğunu soyarak içindeki lifli kısmı yenilmesiyle ancak ishali kesecektir. Pirinci haşlayıp ya da elma püresi yapıp ishali ilk anda kesmeniz mümkündür.

Bir de ishale iyi gelen içecekler vardır. Bunlardan böğürtlen ve böğürtlen suyu ile limon suyudur. İshale iyi gelen yiyecekler arasında patates, zencefil, bal, sarımsak, havuç, keçiboynuzu gıdaları da sayılabilir. Tabi bununla birlikte ishalin birebir ilacı denilebilecek olan tuzdur. İshale en etkili yöntem kaybedilen tuzlu vücuda depolamaktır.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

İshal şikayeti olan hastalara özellikle 24-48 saat içerisinde aşağıdaki yiyecekleri tüketmeleri önerilir.

 • Muz
 • Şeftali
 • Elma
 • Ekmek
 • Patates Püresi
 • Haşlanmış Patates
 • Makarna
 • Pirinç Çorbası

İshal çoğunlukla aniden ortaya çıkar. Bu yüzden genelde geleneksel yöntemler kullanılır. Bunların arasında kahve telvesi yemek ya da kahveye limon sıkıp yemek ve kolayı kaynatıp soğuduktan sonra içmek vardır. Doktorlar geleneksel yöntemleri önermezler ama konuyu yazan kişi olarak kaynatılıp soğutulmuş kolanın çok şiddetli bir İshal durumumu hemen geçirdiğini de söylemeden geçemeyeceğim.

Eğer İshal yetişkinlerde 24 saatten uzun bir süre devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İshale İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Hepimiz hayatımızın belli döneminde ishal olmuşuzdur. Kısaca tarif edecek olursak, karın ağrısı, devamlı tuvalete gitme ihtiyacı ve sulu dışkılama olarak tanımlanabilir. İshal belli bir nedene bağlı oluşan hastalık değildir. Birçok nedeni vardır ve tedavi edilmesi gerekmektedir. İshal durumunda olan hasta fazla su kaybettiğinden bol sıvı almalıdır.

Genellikle iki gün içinde geçmesi gerekir. İki günü geçtiği halde devam ediyorsa, karın ağrısı yanında kramplar oluşuyorsa, mide bulantısı varsa ve mide bulantıları ile beraber kusmaya başlamış iseniz hemen bir doktora gitmelisiniz. Özellikle çocuklarda 24 saati geçen ishalde vakit kaybetmeden gidilmelidir. Doktor tedavisinin yanında evde ishale ne iyi gelir bitkisel çözüm var mıdır derseniz şunları denebilirsiniz.

İshal Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler

* İlk başta ishal olunduğu andan itibaren sıvı alınmalıdır. İçilen suyun temiz su olması önemlidir.

* Taze meyve, meyve suyu, çorba gibi sıvı yiyeceklerin tüketilmesi.

* İshali en hızlı geçirdiği gözlenmiş olan bir diğer yöntem ise, yarım çay kaşığı yaş veya kuru mayayı bir çay bardağı ılık suda eriterek içebilirsiniz.

* Sabah kahvaltıdan sonra, akşam yemeklerinden sonra 7 tane karanfili ikiye bölüp bol su ile yutabilirsiniz.

Kahve telvesi ishale iyi gelir mi ?

* Bir tatlı kaşığı Türk kahvesine bir kaç damla limon damlatıp yutun. Üzerine bir bardak su için.

* Koyu çay ishalin kesilmesinde etkendir.

* Bol bol havuç, nar, kızılcık, limon, muz tüketin. İshale en iyi gelen yiyeceklerdendir.

* Gül yapraklarını suda kaynatıp için.

* Kestane yaprakları da ishale iyi gelir. Çay gibi kaynatıp tüketin.

* Lapa şeklinde yaptığınız pirinç pilavı tüketin. Pirinç tutucu özelliğe sahiptir.

* Lezzetli olan böğürtlenlerden bol bol tüketebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere evimizde kolayca bulunabilecek olan bu sebze ve meyveler ile tıbbı ilaçların yanında destek olabiliriz. Her şeyden önce şunu unutmayın ki ishal belli bir nedeni olan hastalık değildir.

Hangi bitkisel formüller ishale iyi gelir?

 1. İncir yaprağı kaynatılıp içilebilir,
 2. Bir bardak kaynamış suyun içine, 10 gr biberiye ilave edilip demlenmesi beklenir. (10dk) Günde 2-3 kez içilir,
 3. Bir bardak kaynamış suyun içine, 4-5 gr karanfil kötü ilave edilip denlenmesi beklenir. (5-10dk. ) Günde 2-3 bardak içilir,
 4. Bir bardak kaynamış suyun içine, 10-15 gr parçalanmış pelit ilave edilir. (taze ya da kuru farketmez) 10 dk. kaynatılıp içilir.
 5. Bir bardak kaynamış suyun içine 10 gr kuşburnu (meyve kısmı) ilave edilip 10 dk bekletilir. Günde 3-4 defa 1 bardak şeklinde içilir. (şeker ile içmeyiniz. kuşburnu hoş kokulu bir bitkidir bu yüzden rahatlıkla şekersiz içilebilir)

Karın Ağrılı İshale Ne İyi Gelir?

Hemen hemen her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olan ishal birçok sebepten ötürü ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı, yenilen yiyeceklerin etkisi gibi mideyi rahatsız eden durumlar dışında stres, heyecan, gerginlik gibi psikolojik sebepler de ishale sebep olabilir. İshal durumunda dışkı cıvık ve açık renkte gelir. Bazı insanlarda kronik ishal durumu da gözlenebilmektedir. İlerlediği ve önlem alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Karın Ağrısı ve İshal Nasıl Geçer

Öncelikle ishal sıradan görünse de ilerlediği takdirde çok ciddi bir rahatsızlıktır. Vücut çok fazla su kaybeder ve vücut direnci ciddi anlamda düşer. Terleme, halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar gözlenebilir. İshal hafif boyutta ya da karın ağrısı ile birlikte olabilir. Böyle durumlarda yiyecekler ile ishali tedavi etme şansınız vardır. Peki, karın ağrılı ishale ne iyi gelir ve nasıl bir tedavi izlenmelidir?

İshal durumu bakteri ve mikrop etkili de olabilir. Ya da sadece psikolojik durumlara bağlı geçici de olabilir. Yine de mutlaka bir doktor kontrolü ve ilaç tedavisi tavsiye edilir. Bunun dışında şeftali nektarı içilebilir. Kola da ishali kesen içeceklerdendir.

Karın Ağrısı ve İshali Ne Geçirir?

Bu gibi durumlarda kesinlikle bağırsakları çalıştıran kayısı çayı, yeşil çay gibi içecekler tüketilmemelidir. Yiyecek olarak leblebi ishal tedavisine iyi gelir. Meyve olarak da muz ishale iyi gelen yiyeceklerdendir. Ayrıca ishal durumunda vücut çok fazla su kaybettiğinden bolca su içilmeli ve vücudun su dengesi sağlanmalıdır.

İshal İçin Evde Ne Yapılır?

Sulu gıdalar yerine daha karbonhidrat içeren gıdalar tüketilmelidir. İshal tedavisi için en çok tavsiye edilen yiyecek patates haşlamasıdır. Bunlar ishal tedavisi için uygulanabilecek doğal yöntemlerdir. Bu şekilde yiyecekler ile tedavide bir ilerleme görülmezse yeniden doktora başvurulması gerekmektedir. İshal ilaçları hafif ishal durumunda eğer yiyecekler ile bir düzelme görülmediyse mutlaka kullanılmalıdır.

Bebeklerde İshal Nedir ?

Bebeklerde ishal bebeğim sık sık sulu kaka yapmasıdır. Genellikle sümüksü bir yapıdadır. Rengi yeşil ya da sarı olabilir. Bazen kan görülebilir. Değişik nedenleri olmakla birlikte genelde ağızdan alınan mikropların bağırsağa yerleşmesi sonucunda görülür.

Bebeklerde ve çocuklarda ishalde vücut aşırı tuz ve su kaybına uğrar. Bu yüzden ilk olarak bu dengenin sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden tuz, şeker ve su karışımı verilip bol sıvı alması sağlanır. Sulu gıdalar yedirilir.

Bebeklerde ishale iyi gelen yöntemler nelerdir ?

 • Havuçları doğrayın ve 1 litra su içinde 1-1,5 saat kaynatıp püre haline getirin sonra tekrar sulandırın. Bebeğe yedirin. Yine havuçlu pirinç çorbası da ishale iyi gelecektir.
 • Basit ishal durumunda pirinç lapası iyi gelecektir.
 • Ayva, elma, kayısı (muz – bebekten bebeğe değişim göstermektedir. Bu konuda annenin bilgisi daha önemlidir) iyi gelir.
 • Haşlanmış patates püresi ishale iyi gelir.

İshal ile birlikte ateş ve kusma varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?