• TARİH: 21.08.2019
Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları

Sadece kadınlarda var olan bazı özel hormonlar ve cinsel yapılara bağlı hastalıklara kadın hastalıkları denilir. Gerek hormonlar, gerekse de vücutta bulunan yapılardan kaynaklansın, bu hastalıkların her biri erken teşhis ve tedavi ile daha kolay iyileşme sağlar. Kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarda nelerdir sorusunu sizler için araştırdık. İşte o hastalıklar ve haklarında kısa bilgiler…

Ülkemizde kadın hastalıkları ve doğum konusunda son yıllarda daha fazla çalışma yapılmaktadır. Aşağıda en fazla görülen kadın hastalıkları hakkında kısa bilgileri sizler için derledik.

Vaginitis – Vulvitis

Kötü kokulu akıntı, ağrı ve kaşıntı ile kendini belli eden bir kadın hastalığıdır. Vajen bölgesi ile dış genital organ arasındaki bölgede inflamasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Genel nedeni; mantar, bakteri ve protozoo enfeksiyonları, iritan maddeler, kullanılan ilaçlar, tümörler ve hormonal değişikliklerdir.

Vajinal akıntı>>

Dismenore (Ağrılı Adet Görme)

Adet dönemi öncesinde karın ve kasık bölgesinde başlayan bir ağrıdır. Ergenlik döneminde daha fazla görülür, ancak ilerlemiş yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genelde dismenoreye endometriozis, miyom ve adezyonlar sebep olur. Anatomik bozuklukları da beraberinde getirebilir. Kadınların bu hastalığa karşı dikkatli olması ve tedavi yaptırması gerekir.

Yerleşme üstüne görme>>

Miyom

Kadınlar arasında en yaygın hastalıkların başında gelir. 40 yaş üzerinde kadınların yüzde 30’unda görülebilir. Çoğu zaman belirti, bulgu vermez. Her hangi başka bir hastalık için ultrasonlarda görülür. İyi huylu rahim kası tümörü olarak da bilinir. Bazı durumlarda aşırı vajinal kanama, kasık ağrıları, sık idrara gitme isteği, kabızlık, gebelikte düşük ve kısırlık sorunlarına neden olabilir.

Miyom belirtileri ve tedavisi>>

Endometriozis

Endometrium, rahim içi zar tabakasının vücudun başka bölgelerine yerleşip büyümesi halidir. Yumurtalık üzerine yerleştiğinde çikolata kisti adı verilir. Kısırlık sebeplerinden birisidir. İlişkide ağrı, adetli iken kasık ağrısı, bağırsak hareketlerinin ağrılı olması, adetten önce başlayan lekelenmeler, belirtileridir. Yumurtalık dışında mesane, bağırsak, karın duvarı ve ameliyat dikişlerinde görülebilir.

Over Kistleri

Çoğu kez bulgur vermez ve rutin muayenelerde fark edilir. Yumurtalıklarda gelişir ve içi sıvı ya da doku içerikli keselerdir. Büyüdüklerinde karın içine sıvı içeriğini boşaltma ya da bulunduğu yumurtalığın anatomisini bozarak kanlanmasını önlemek gibi etkileri olabilir. Bu nedenle tedavisinin yapılması şarttır.

Over kistleri>>

Polikistik Over Sendromu

Genetik bir hastalıktır ve hormonal bozukluklar sonucunda hiç adet görememe ya da düzensiz adet görme anlamına gelir. Genç yaşlarda yüzde ve vücutta erkek tipi kıllanma, erkek tipi saç dökülmesi, akne, şeker metabolizması bozukluğu, obezite gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

İlerleyen yaşlarda ise kalp hastalıkları, diyabet ve hipertansiyona sebebiyet vermesi nedeni ile ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir.

Polikistik over tedavisi>>

Premenstrüel Sendrom (PMS)

Adet döneminin ikinci yarısında ortaya çıkan ishal, iştah artışı, yorgunluk, duygusal tutarsızlık, depresyon, uyku bozuklukları, sıcak basmaları, gece terlemeleri, migren tipi baş ağrılarıdır. Adet bitiminden sonra bu bulgular kaybolur ve 2 hafta sonra yeniden başlar.

HPV Enfeksiyonu

Cinsel yollar bulaşan ve kadınlarda en sık görülen hastalıklardan birisidir. Genital bölgede siğile, rahim ağzında ise kansere neden olabilir. Bu nedenle tedavisinin yapılması ve sonrasında da rutin kontrolleri gerekir.
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı adını verdiğimiz doktorlar, bu hastalıklar hakkında kendilerine gelen hastalarını bilgilendirip gerekli tedaviyi yapmaya daha sonra başlamalıdır.

Vajina kaşıntısı>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?