• TARİH: 19.07.2019
Kakao Yağı

Kakao Yağı

Kakao yağı, çok eski tarihlerden itibaren kullanılan ve oldukça da fazla sayıda kişi tarafından büyük bir memnuniyet ile kullanılmaya devam edilen bir doğal yağdır. Kakao yağı, diğer yağlara nazaran çok daha uzun bir muhafaza ömrüne sahip olan ve aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahip olan bir yağdır.

Orijinal ve hakiki olan kakao yağı, katı halde satışa sunulmaktadır. Bu sebeple de sıvı formda satılan kakao yağlarının kesinlikle satın alınmaması ve kişilerin bu gibi kakao yağlarından uzak durması gerekmektedir.

Kakao Yağı Nedir?

Kakao yağı nedir? Sorusuna karşılık olarak, kakao yağı her ne kadar katı bir formda satışa sunulsa da, kişilerin kolay bir şekilde kullanılabilmesine olanak tanımaktadır. Cilde uygulandığı ilk andan itibaren koruyucu bir özelliğe sahip olan kakao yağı, cildin ihtiyaç duyduğu nemi cilde hapsetme özelliğine de sahip olmaktadır.

Cildin daha yumuşak olmasını sağlarken aynı zamanda parlak bir görünüme sahip olmasını da sağlamaktadır. Özellikle de yaz aylarında güneş ışınlarından oluşan kuruluğu ortadan kaldırarak E vitamini desteğini de sağlamaktadır.

Kakao Yağı Ne İşe Yarar?

Kakao yağı ile bronzlaşma, her geçen gün daha da büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir. Güneşe çıkmadan önce vücuda sürülen kakao yağı, kişilerin kısa süre içerisinde kilo vermesine olanak tanımaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da özellikle de yaz mevsiminde daha çok kadınlar tarafından kakao yağı büyük bir yaygınlık ile kullanılmaya devam etmektedir.

Özellikle de nem verme özelliği sebebi ile oldukça fazla sayıda kadın tarafından, nemlendirici krem olarak da kullanılabilmektedir. İçerisinde yoğun bir E vitamini olan kakao yağı, cildin nemi hapsetmesini de sağlamakta ve aynı zamanda da cildin tahriş olmasını da engellemektedir.

Kakao Yağı Cilt 

Kış aylarında, kuru ciltlerde birtakım kuruma ve tahriş olma gibi problemler meydana gelebilmektedir. Kakao yağının kullanılması ile birlikte bu gibi problemler ortadan kalkabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra ciltteki kesikler ve yaralar üzerinde de, kakao yağının iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Kakao Yağı Çatlak

Hamilelik döneminde, hızlı kilo alıp verme ve daha birçok sebeplerden dolayı kişilerin vücutlarında çatlaklar meydana gelebilmektedir. Çatlakların yok edilmesi, en zor problemler arasında da yer almaktadır. Düzenli olarak kakao yağının kullanılması bu gibi problemlerde son derece etkili olabilmektedir.

Kakao Yağının Faydaları

Kakao bitkisi ile elde edilen kakao yağı, vücutta birbirinden farklı faydaya da sahip olmaktadır. Cilt ve saç üzerindeki etkileri sebebi ile de çok uzun yıllar boyunca büyük bir beğeni ile kakao yağı kullanılmaya devam etmektedir.

Hücre oluşumunun engellenmesi ya da hücrelerin yenilenememesi, kişilerde yaşlanmayı ortaya çıkarmaktadır. Kakao yağının antioksidan etkisinin olması sebebi ile kişilerin yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından kakao yağı kullanılmaya devam etmektedir.

Kakao Yağı Bronz

Yaz aylarında bronzlaşmak için kullanılan kakao yağı, kış aylarında da kuruyan cildin nemlenmesi için kullanılmaktadır. Katı halde satılmasına rağmen, kakao yağı vücut ısısı ile erimekte ve cilde etkisini de göstermektedir.

Kakao Yağı Dudak

Özellikle de çok çabuk kuruyan ve çatlayan dudaklara da bir miktar kakao yağı, masaj yaparak yedirilir. Uygulandığı andan itibaren kısa süre içerisinde etkisini gösteren kakao yağı, dudaklar dışında vücudun diğer bölgelerinde de nemlendirmek amacı ile kullanılabilmektedir.

Bütün bu fiziksel etkilerinin yanı sıra, düzenli olarak vücuda kakao yağı ile masaj yapılmasının stres üzerinde de etkisi olduğu ifade edilmektedir. Böylelikle kişiler kendilerini çok daha rahat ve iyi hissedebilmektedir.

Kakao Yağının Saça Faydaları

Kakao yağının yoğun nemlendirici özelliğe sahip olması, saç derisinin kaşınmasını önlerken aynı zamanda saç derisindeki bu gibi problemlerin önlenmesini de sağlamaktadır. Saçlarını parlak ve bakımlı göstermek isteyen kadınlar tarafından da yine kakao yağı büyük bir memnuniyet ile kullanılmaya devam etmektedir.

Saç derisindeki problemleri gidermesi, saçların uzama sürelerini de beraberinde kısaltmaktadır. Klinik olarak yapılan bu deneylerde, saçların koparak dökülmeleri de başarılı bir şekilde azaldığı gözlemlenmiştir.

Kakao Yağı Kullanımı

Son yıllarda oldukça büyük bir popülariteye sahip olmaya başlayan kakao yağı, vücut bakımında olduğu kadar saç bakımında da kullanılabilmektedir. Saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar iken aynı zamanda saç problemlerinin de önüne geçebilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da her geçen gün daha da yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Her üründe olduğu gibi kakao yağının satın alınmasında da kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım husus bulunmaktadır. Saç bakımı için kakao yağını kullanmak isteyen kişilerin, kaliteli olan kakao yağlarını satın alması son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Alınacak olan kakao yağlarının üzerinde organik ya da işlenmemiş gibi ibarelerin olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kakao yağları, genellikle cam bir kavanoz içerisinde katı halde satılmaktadır. Kişilerin uygulama yapmaya başlamadan önce muhakkak sıcak su dolu olan bir kabın içerisine ağzı kapalı olacak bir şekilde koymaları gerekmektedir. Böylelikle kısa bir süre içerisinde kakao yağı eriyebilmekte ve kişiler oldukça kolay bir şekilde uygulama yapabilmektedir.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

Kakao yağının saça uygulanması için en doğru ve en etkili zaman hiç şüphesiz ki banyoya girilen zamandır. Tamamen ıslatılmış olan saçlara, saçın uzunluğu göz önünde bulundurulacak şekilde bir miktar kakao yağı alınır. Saç diplerinden uçlarına kadar saçın her yerine uygulanan kakao yağı, saçta 45 dakika ya da 1 saat kadar bekletilmelidir. Saç diplerinde çok etkili olabilmesi için ise yavaş ve nazik hareketlerin yapılması önerilmektedir.

Bütün saça uygulanan kakao yağı, süre sonunda ılık su ile iyice yıkanarak temizlenmelidir. Kaliteli ve organik olarak satın alınan kakao yağının şampuandan önce saça uygulanması, saçı korurken aynı zamanda maske görevini de göstermektedir.

Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından kullanılmaya devam edilen kakao yağı, saça herhangi bir zarar vermeden bakım görmesini sağlamaktadır. Günümüzde çok sayıda marka tarafından üretilmesi sebebi ile de oldukça kolay bir şekilde kakao yağı temin edilebilmekte ve saç bakım rutini içerisine de dâhil edilebilmektedir.

Kakao Yağı Fiyatı

Eczanelerde ve aktarlarda satılmaya devam eden kakao yağının, satılan yere göre farklı fiyatları da bulunmaktadır. Aktarda kakao yağı fiyatı, oldukça uygun olabilmekte olup kalitelerine göre de farklılık gösterebilmektedir. 8 TL gibi uygun bir fiyat ile satışa sunulan kakao yağının farklı markalara göre daha yüksek rakamlardan satın almak da mümkün olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?