Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kalp krizi nasıl olur? Sorusu, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmektedir. Damar tıkandırılmış olduğunda kalp fonksiyonunu yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz ve çalışması yavaşlar veya durur. Bu zamana yayılan bir süreçtir ve damar tıkanıklığına bağlı olarak kalbin zarar görmesi seneler sürebilir. Damar tıkanıklığı çoğu zaman, damarlarda biriken ve süre içinde […]

Kalp krizi nasıl olur? Sorusu, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmektedir. Damar tıkandırılmış olduğunda kalp fonksiyonunu yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz ve çalışması yavaşlar veya durur. Bu zamana yayılan bir süreçtir ve damar tıkanıklığına bağlı olarak kalbin zarar görmesi seneler sürebilir. Damar tıkanıklığı çoğu zaman, damarlarda biriken ve süre içinde damarı tıkayacak kadar hacim kazanan plaklar sebebiyle meydana gelir.

Kalp kasının, tıkanan damarın bulunmuş olduğu bölgesi ölmeye ve kas dokusunun yerini ölü doku almaya adım atar. İşte bu aşamada damar tıkanıklığına vaktinde müdahale edilmesi yaşamsal önem taşımaktadır. Çünkü damar ne kadar çabuk temizlenirse, kalbin oksijensizlik nedeniyle işlevini kaybeden bölgesi o kadar sınırlı kalır.

Kalp krizi nasıl anlaşılır?

Kalp krizinin daha azca görülen bir öteki nedeni ise koroner arterde meydana gelen ani kasılmalardır. Her iki durumda da kalp çalışamaz hale gelir ve vücudun ihtiyaç duyduğu kirli kanı toplama, temizleme ve temiz kanı vücuda pompalama görevini yerine getiremez. Bütün bunlar da, kalp krizi nasıl başlar? Sorusuna yanıt olabilmektedir. Bu gibi riskli durumlar ile karşı karşıya kalınması halinde ise genellikle EKG çekilmektedir. Bu kapsamda ise EKG’de kalp krizi nasıl anlaşılır? Sorusu da yöneltilmektedir.

Belirli faktörler damar tıkanıklığı ve dolayısıyla kalp krizi riskini yükseltmektedir. Bu risk faktörlerinin çoğu kontrol altına alınabilir. Aynı zamanda bütün bunlar kalp krizi nedenleri arasında da yer almaktadır.

  • Sigara kullanması, hipertansiyon, yüksek kolesterol
  • Aşırı kilo ve obezite sağlıksız beslenme
  • Fizyolojik aktivite eksikliği
  • Yüksek kan şekeri

Bu risk faktörlerinden bazıları (hipertansiyon, aşırı kilo ve yüksek kan şekeri) genellikle bir arada görülür ve buna “metabolik sendrom” denir. Metabolik sendrom yaşayanlar öteki kişilere bakılırsa 5 kat daha çok kalp krizi riski altındadır. Bütün bunların yanı sıra kalp krizi nasıl olur belirtileri de sürekli olarak sorulmaktadır.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi risk grubunda yer alan çok sayıda kişi, kalp krizi nasıl geçirilir? Sorusunu da büyük bir endişe ile yöneltmeye devam etmektedir.

Göğüs Bölgesinde hastalık ve Ağrı: Kalp krizinin neden olduğu göğüs ağrısı bıçak benzer biçimde giren bir ağrıya benzetilebilir. Sanki göğsün ortası sıkılıyor yahut üzerine baskı uygulanıyor gibi hissedebilirsiniz. Bu ağrı 3-4 dakika sürebilir, ara ara geçip yine geri gelebilir.

Vücudun Üst Kısmında Ağrılar: Göğüste yaşanmış olan ağrılar vücudun üst kısmında herhangi bir bölgeyi tesiri altına alabilir. Omuzlar, kollar, sırtın üst kısmı, dişler ya da çene ağrılarının tümü kalp krizinin emaresi olabilir.

Karın Ağrısı: Kriz anında yaşanmış olan ağrılar mideye inebilir ve mide yanmasına, reflü emaresine benzer ağrılar yaşanabilir.

Solunum Güçlüğü: Derin nefes almaya çalışmış olduğunuz süre bunu yapmak mümkün olmayabilir. Bu vaziyet çoğu zaman göğüs ağrısından önce gelir.

Kaygı: Herhangi bir niçin olmaksızın ansızın kaygılı bir ruh hali yaşanabilir.

Baş Dönmesi: Göğüs ağrısıyla beraber bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz ve başınız dönmeye başlayabilir.

Terleme: aniden terleme adım atar ve cilt ısısı düşer.

Mide Bulantısı ve Kusma: Mideniz aşırı derecede bulanabilir ve kusma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Kalp krizi

Her kalp krizi belirtileri, kişilerin kalp krizi geçirdiğine işaret etmez. Bazı durumlarda, krizin emaresi olan ve kalpte bir sorun bulunduğunun alarmı niteliğindeki belirtiler, aşırı bir yiyecek sonrası yaşanmış olan gaz problemlerine veya gündelik kaygılara bağlanabilmektedir.

Kalp krizi, bazı belirtilerle beraber ortaya çıksa bile aslında kendisi, kalbe ve kan damarlarına ait olan, her ikisini de ilgilendiren başka bir hastalığın emaresidir. Şu demek oluyor ki kalp krizinden zararsız olarak kurtulmanız, altında yatan aslolan nedenin tedavisi gerçekleşmedikçe bir şey ifade etmeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?