Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı

Makalede Neler Var Kan Uyuşmazlığı NedirKan Uyuşmazlığı Nasıl OlurKan Uyuşmazlığı Tedavisi Kan Uyuşmazlığı Nedir Kan uyuşmazlığı basit bir anlatımla anne ve bebeğin kan gruplarının Rh kodlarının uyumsuzluğudur denilebilir. Yani örneğin anne rh(-), bebek rh(+) ise kan uyuşmazlığı var demektir. Kan uyuşmazlığı, anne ile babanın kan gruplarının farklı olmasından, annenin rh(-) , babanın rh(+) olmasından kaynaklanır. Kan Uyuşmazlığı Nasıl […]

Kan Uyuşmazlığı Nedir

Kan uyuşmazlığı basit bir anlatımla anne ve bebeğin kan gruplarının Rh kodlarının uyumsuzluğudur denilebilir. Yani örneğin anne rh(-), bebek rh(+) ise kan uyuşmazlığı var demektir. Kan uyuşmazlığı, anne ile babanın kan gruplarının farklı olmasından, annenin rh(-) , babanın rh(+) olmasından kaynaklanır.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur

Normal koşullarda bebek rh(-) kan grubuna sahip olursa sorun olmayacaktır. Ancak bebek rh(+) olursa Rh immunizasyonuna yola açacaktır ve bu durum bir takım sorunları ortaya çıkaracaktır.

Kan uyuşmazlığı, anne ile bebeğin rh kodlarının farklı olması, annenin rh(-), bebeğin rh(+) olması durumunda ortaya çıkacaktır. Annenin eritrositleri bebeğin kan grubuna karşı antikorlar üretir ve bu antikorlar kordonla birbirine bağlı olan anne – bebek arasında hareket ederler. Kan değişimi durumu çoğu zaman kendiliğinden olmaz. Anne kanının bebek kanıyla teması için bir takım olağan dışı durumların ortaya çıkması gerekir. Nadir durumlarda kan transferi kendiliğinden de gelişebilmektedir.

Dış gebelik, amniosentez, kordosentez gibi uygulamalar gerçekleşirse anne kanı ile bebeğin kanının teması söz konusu olacaktır. Bu durumda, eğer rh kodları farklıysa kan uyuşmazlığı ortaya çıkacaktır.

Anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığıolup olmadığı ICT testi ile anlaşılabilecektir. (Indirekt Cooms Test). Kan uyuşmazlığı testi sonucunun negatif çıkması durumunda, rh immunizasyonu ihtimaline karşı gebeliğin belli dönemlerinde testin tekrarlanması öngörülür.

Hamilelikte kan uyuşmazlığı çok sık olmasa da görülebilen bir durumdur ve tedavisi olan bir durumdur. Kan uyuşmazlığı iğnesi vurularak kan uyuşmazlığının olumsuzlukları engellenebilmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman yapılır. Hamileliğin başında tapılan test sonucunda kan uyuşmazlığı ihtimali görülen vakalarda, hamileliğin 18. Haftasından itibaren hekimin uygun göreceği aralıklarla kan uyuşmazlığı testi (ict) yapılmalı. Hamileliğin 28. Haftasında ise Anti-D halk arasında bilinen ismiyle kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır. Doğumdan sonra yapılacak DCT testinde kordon kanı negatif, bebek kanı pozitif ise tekrar anti-D iğnesi yapılır.

Kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmazsa ne olur?

Kan uyuşmazlığı iğnesi anneden bebeğe geçecek antikorların bebekteki kan hücresi yıkımını engellemek için yapılır. Bu iğne yapılmazsa bebekte ciddi kansızlık (anemi) ortaya çıkar ve bebek kalp yetmezliği sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum yüksek oranda hayati risk taşımaktadır. Kan uyuşmazlığı tedavisi, etkilenmenin evrelerine göre zorlaşır. Bu nedenle kan uyuşmazlığı ihtimali olan hamilelerde testler sürekli yapılmalı ve müdahalede gecikilmemelidir. Ayrıca anneye uygulanacak her türlü rahim içi tetkik ve tedavi sonrasında anti-d iğnesi vurulması gerekir.

ABO uyuşmazlığı da kan uyuşmazlığı tiplerinden birisidir. Ancak etkileri rh uyuşmazlığı kadar şiddetli değildir. Bu nedenle çoğu zaman müdahale edilmemektedir. Ancak elbette ciddi sorunların ortaya çıkabildiği nadir durumlar da olabilmekte, bu durumda hem anne hem de bebeğin sağlığı için tıbbi tedaviler uygulanmaktadır.

Kan uyuşmazlığı, tedavisi olmayan çaresiz bir durum değildir. Gebelik öncesi testlerle ön tetkik yapılıp, gebelik süresi içinde kontrollerin sürdürülmesiyle tedavisi mümkün bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?