• TARİH: 14.07.2019
Kanda Gebelik Testi

Kanda Gebelik Testi

HCG hormonu, kadınlarda özellikle gebelik döneminde artış gösteren bir hormondur. HCG hormonunun alfa ve beta olmak üzere iki alt ünitesi olup, gebelik için kanda ölçümü yapılan beta ünitesidir. Bu sebeple kan testinde gebelik Beta HCG testi olarak da isimlendirilir.

Hamile olmayan bir kadında HCG değeri sıfır veya sıfıra çok yakın değerlerdedir. Gebelik oluştuktan sonra HCG hormonu artmaya başlar. Önce çok düşük düzeylerde salınıma başlayan HCG hormonu, gebelik ürününün rahim duvarına yerleşmesi yani implantasyon ile hızla artmaya başlar.    Anne adayının kanında HCG hormonunun tespit edilmesi  yumurtlamadan 10 gün sonra mümkün olmaktadır. Yani anne adayının kanında Beta HCG hormonunun tespit edilebilmesi için adet gecikmesi yaşanacak günlerde veya birkaç gün öncesinde olur. Genel olarak kanta Beta HCG değeri gebeliğin ilk haftalarında 48 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar. Bazı gebeliklerde 6. Ve 7. haftalardan sonra ikiye katlanma süresinin 3-4 günü bulduğu da görülebilmektedir.

Kanda Gebelik Testi Değerleri

Gebeliğin rahime yerleşmesinden sonra kanda HCG hormonu hızla artar ve 10.gebelik haftasında en yüksek değerine ulaşır. Bu dönemde kanda gebelik testi değerleri 100.000 mlU/ml değerine ulaşmış olur. 10.haftadan sonra gebeliğin orta dönemine kadar 20.000 mlU/ml değerine kadar düşer ve gebelik sonlanıncaya kadar ortalama bu değerlerde kalır.

Gebelik vardır denilebilmesi için kanda gebelik testi değerleri kaç olmalıdır bu tabloya göz atalım.

Kanda gebelik testi sonucu sıfırdan büyük değerleri gösteriyor ise gebelik olduğuna dair şüphe oluşturur. Gebelik hakkında emin sonuçlar alınabilmesi için gebelik kan testi tekrarlanmalıdır.

Kanda gebelik testi değerleri 1000 mlU/ml’den küçük ise vajinal ultrason ile bakıldığında gebelik kesesi görülemeyecek kadar küçük olduğu için gebelik izlenemeyecektir.

Kanda gebelik testi değerleri 1000 mlU/ml nin üzerine çıktığında vajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir ancak karından yapılan ultrason ile görüntüleme yapılabilmesi için gebelik kan testi sonucu 1500-2000 mlU/ml değerlerine gelmelidir.

Kanda gebelik testi sonucu yani Beta HCG değeri 7000’lere ulaştığında gebelik kesesi içerisinde yolk-sak adı verilen yuvarlak yapı izlenir. 10.000’lere ulaştığında bebeğin kalp atışları duyulabilir.

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Gebelik kan testi yapıldığında tam doğru sonuç alınabilmesi için kanda Beta HCG oranının belli bir miktarın üzerine çıkması gerekir. Rahim ultrasonunda gebeliğin görülebilmesi için bu durumun olması şarttır. Beta HCG yani gebelik kan testi klinik kullanımı olan bir testtir. Anne adaylarının doktor önermediği sürece bu testi yaptırmaları çok doğru bulunmamaktadır.

Kanda gebelik testi sonucu değerlendirmesinde gebelik vardır denilebilmesi için beklenen adet döneminin gelmesi gerekir. Daha net bilgi verilebilmesi için adet gecikmesi yaşandıktan sonra gebelik kan testi yaptırılması önerilir. Yumurtlama veya ilişkiye girilen günlerde kan testinde gebelik aranması doğru değildir. Erken dönemde gebelik oluşmuş olsa bile rahime yerleşmediği için hormonlar anne adayının kanına geçememektedir.

Tüp bebekte embriyo transferinden 12 gün sonra kan testinde gebelik varlığı araştırılır. Eğer gebelik şüphesi varsa belli aralıklarla test tekrar edilebilir.

Son Adet Tarihinden Sonraki Hafta           Beta HCG değeri mlU/ml

3                                                                                5-50

4                                                                                5-426

5                                                                                10-7340

6                                                                                1080-56500

7-12                                                                           7650-288000

13-16                                                                         13300-254000

17-24                                                                         4060-165400

25-40                                                                         3640-117000

Kanda Gebelik Testi Kaç Günde Belli Olur

Gebelik kan testi için aç veya tok olunması önemli değildir. Alınan bir miktar ile test yapılır. Sonu. 1-2 saat içinde verilir.

Kanda Gebelik Testi Fiyatı

Gebelik kan testi fiyatı, testin yapıldığı merkeze göre değişmekte 50 TL’den başlamakta olup 150TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?