• TARİH: 15.08.2019
Karaciğer Yağlanmasına Ne iyi Gelir?

Karaciğer Yağlanmasına Ne iyi Gelir?

Bu yazımızda değerli okuyucularımızla karaciğer yağlanması nedir ve karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir?Sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer hücrelerinde normalin çok üstünde bir şekilde yağ bulunmasına ya da yağ birikmesine karaciğer yağlanması diyoruz. Tıp dilinde bu sağlık sorunu “ hepato steatoz” olarak adlandırılıyor. Toplumda oldukça çok görülen bu sağlık sorunu basit bir sorunmuş gibi görülse de aslında karaciğer yağlanması sağlık açısından oldukça tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. 

Karaciğer yağlanması eğer tedavi edilmezse ileride sirozaneden olabilmektedir. Karaciğer yağlanmasının iltihap ile birlikte seyreden bir türü de vardır. Bu tür karaciğer yağlanmasına tıp dilinde “steatohepatit”  denilmektedir.

Karaciğerimiz vücudumuzda önemli görevleri üstlenmektedir. Kanı temizleyen karaciğer yediğimiz besinlerin de enerji çevrilmesinde rol oynamaktadır. Bu kadar önemli görevleri yerine getiren bir organımız olan karaciğerimizin üzerinde az miktarda da olsa yağ bulunabilir. Bu tıpta normal karşılanmaktadır. Ancak eğer karaciğerinizde yağlanma, karaciğerinizin ağırlığının 20 da biri ve onda biri arasında ise karaciğer yağlanması var demektir.

Karaciğer neden yağlanır, karaciğer yağlanması nedenleri nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının nedenleri çok fazladır. Ama bazı gıdalar, bazı içecekler karaciğer yağlanmasında direkt rol oynar.

Aşırı alkol en önemli sebeplerden biridir. Bunun dışında fast food yeme alışkanlıkları ve obezite de karaciğer yağlanmasına yol açan en önemli nedenlerdendir.

Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir?

Karaciğeri yağlanan kişi genellikle karaciğerinin yağlandığını fark etmez. İlerleyen vakalarda yorgunluk hissi, karnın sağ üst kısmında rahatsızlık hissi, hafif bir ağrı, kendini kötü hissetme gibi küçük belirtileri vardır.

Karaciğer yağlanmasına nasıl teşhis konulur?

Karaciğer yağlanması için gideceğiniz uzman hekimler, genellikle kan tahlili ile karaciğer yağlanması olup olmadığını teşhis eder. Bazı durumlarda ise doktorun görüşüne göre karaciğerden parça alma (biyopsi) ile de karaciğer yağlanması teşhisi konulmaktadır.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Bu yazımızda da sizlerle karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir konusuna değineceğiz. 

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen formüller:

  • Karaciğer yağlanmasını önlemek için her şeyden önce beslenme alışkanlıklarımızı bir düzene oturtmamız gerekiyor. Nasıl mı? Fast-food yiyecekleri kesinlikle yemiyoruz. Fast-food ile ne kadar uzaklaşırsan karaciğer yağlanması da o kadar azalıyor.
  • Taze sebze, meyve yemeli, beyaz et ve lifli besinleri daha çok tüketmeye dikkat etmeliyiz. Karaciğerde oluşa toksik maddeleri atmak için de enginar yemeliyiz. Ayrıca brokoli, lahana ve soğan da karaciğeri güçlendiren sebzelerdendir.
  • Bilindiği gibi karaciğere alkol aşırı bir şekilde zarar vermektedir. Alkol tüketen kişilerin karaciğerlerinde daha fazla yağ birikimi gözlenmiştir. Bu yüzden alkolden uzaklaşmalıyız. Alkolü kullanıyorsak bile hayatımızdan tamamen çıkarmalıyız. Unutmayın, alkol karaciğerde toksik maddelerin oluşmasına yol açan bir maddedir.
  • Günlük en az 30 dakika kadar düzenli, tempolu yürüyüş yapın. Düzenli yürüyüşler karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmakta ve insülin direncini de kırmaktadır. Bu yüzden her gün mutlaka düzenli yürüyüş yaparak karaciğer yağlanmasını azaltabilirsiniz.
  • Diyabet, hipotiroid ve kolesterol gibi hastalıklarınız varsa mutlaka 6 ayda bir doktorunuza görünüp karaciğerinizdeki kan değerlerine baktırmanız gerekiyor. Bu hastalıkları olan insanların karaciğer yağlanması ile karşılaşması normal insanlara göre daha kolay olmaktadır.
  • Her gün mutlaka 1 fincan kahve içiniz. Bilimsel araştırmalara göre “kafein” karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir. Bu yüzden her gün 1 fincan kahve içerek karaciğer yağlanmasını önleyebilirsiniz.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen evde tedavi yöntemleri

  • Elma sirkesi, karaciğer çevresini saran yağlardan kurtulmanızı sağlayan evde tedavi yöntemlerinden birisidir. Karaciğer iltihabına da iyi gelen elma sirkesini, ılık 1 bardak suyun içersine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Hemen ardından 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karışımın tatlandırabilirsiniz. Bu karşımı yemeklerden önce günde 2 kez 1 ay boyunca tüketebilirsiniz.

Mide rahatsızlığınız varsa elma sirkesini kullanmayın.

  • Limon: bu meyvenin C vitamini açısından çok zengin olduğunu biliyoruz. Karaciğer toksinlerini nötralize eden limon suyunun karaciğer iltihabına da iyi geldiği bilinmektedir. Günde 3 kez 1 bardak suyun içine yarım limon sıkıp içebilirsiniz. Limon karaciğer toksinleriyle savaşacak ve karaciğer yağlanmasına iyi gelecektir.
  • Yeşil çay: yeşil çayın karaciğer yağlanmasına iyi geldiği bilimsel dergilerde bile yer almıştır. Yeşil çayın karaciğerde depolanan yağ miktarını azalttığı ve karaciğerin daha düzenli bir şekilde çalışmasına faydalı olduğu biliniyor. Her gün 3-4 bardak yeşil çay tüketerek karaciğerde oluşan yağlanmayı azaltabilirsiniz. Ancak alkole bağlı gelişen karaciğer yağlanmasına yeşil çay iyi gelmemektedir.
  • Papatya: bilimsel araştırmalar papatyanın hem meyvesinin hem de tohumunun karaciğer yağlanmasına iyi geldiğini gösteriyor. Papatya karaciğer yağlanmasını tetikleyen yağları yakma gibi bir özelliğe sahiptir.

Karaciğer yağlanması için papatya kürünü şu şekilde uygulayacaksınız: 5-6 adet kuru papatya tohumunu iyice ezip taze limon suyu sıkın üzerine ve bunu suyla karıştırarak içiniz. Bu formülü günde 2 kez uygulayıp, 1 ay boyunca tekrarlayacaksınız.

NOT: Bu makalemizde sizlerle paylaştığımız formüller karaciğer yağlanmasına iyi gelen formüllerdir. Hastalığınıza teşhis koyma ve tedavi etme gibi bir amacımız yoktur. Öncelikle hekiminizin tavsiyeleri önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?