• TARİH: 11.08.2019
Kefir Mayası

Kefir Mayası

Kefir daha çok Kafkasya içerisinde yer alan ve Orta Asya Türkleri tarafından süt kullanılarak elde edilen, daha çok ayranı andıran ama tadı ile kendini belli eden bir ürün olmaktadır. Asıl tarihçesi buradan gelirken her kesimden olan bireylerin hem hazır olarak hem de evleri içerisinde rahatlık ile yapabilecekleri bir tür ayran olmaktadır. Sağlıklı bir şekilde yer alan bu ürünün sizler de düzenli bir şekilde kullandığınız an sağlık açısından oldukça faydalı olan yapıları olduğunu görebileceksiniz. 

Lezzeti ile nerede ise her kesimden olan bireylerin damak tadına uygun olan bir lezzeti olmasından dolayı şuan Dünya üzerinde her yerde tüketilen bir içecek olmaktadır. Bunların yanı sıra sizler de evlerinizde kefir yapabilmeniz için kefir mayasına ihtiyacınız vardır. Kefirinizi elde edebilmek için öncelikle satın aldığınız kefir tanelerini mayalamanız yani süt ilave ederek bekletmeniz gerekir.

Kefir Mayası Nasıl Yapılır?

Evlerde istediğiniz an kefir mayası oluşturmak mümkün olmasının yanı sıra bir yandan dikkat etmeniz gereken yapı olarak keçi sütü kullanmanız olmaktadır. En iyi şekilde sizlere asla en ufak fark oluşturmadan yapılmasını sağlamak için keçi sütü kullanmak şarttır da diyebilirsiniz. Kefir mayası kefir tanelerinin süt ile buluşmasından meydana gelir.

Eğer sizler hayatınızda ilk defa bunu yapıyor iseniz ölçüsüne de dikkat etmeniz gerekir. Kefir tanelerinden bir tatlı kaşığı kadar alarak bunu yarım litre süt ile birleşmesini sağlamalısınız. Düzgün bir şekilde ayarını yaparsanız beklemeniz sonunda hazır olan kefirlerden en ufak farkı olmayan ürünlerin teminlerini kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Oda sıcaklığındaki sütü ilave ettikten sonra temiz bir cam kavanozda 48 saate yakın bir süre bekleterek pütürleşen mayayı sonrasında tel süzgeç yardımıyla süzebilirsiniz.

Peki, kefir mayası yenir mi? Bu sorunun cevabı zaman zaman kafa karıştırsa da aslında cevabı evettir. Nasıl ki süt halinde içilebiliyorsa mayası da gayet tabi yenilebilir.

Kefir Mayası Nerede Bulunur?

Evde kefir yapabilmeniz için maya şarttır ve bu ihtiyacınız olan mayayı aktarlarda çok rahat şekilde bulabilirsiniz. Hatta isterseniz internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Peki, kefir mayası nedir? Kefir mayası denilen şey aslında kefir taneleridir. Yani henüz mayalanıp süzülüp süt haline getirilmemiş daha katı olan halidir. Yani sizler de bir kere ister aktarlar üzerinden ister iseniz de internet üzerinden sipariş vererek temin ettikten sonra evleriniz içinde bundan sonra kendiniz de temin edebileceksiniz.

İlk kefiri yaparken süzgeçle süzülen taneler sizler için bir daha kefir yapmanız için gerekli olan mayadır. Eğer sizler bunu düzgün bir şekilde dolap içinde saklar iseniz bir daha aramak ya da satın almak zorunda kalmadan ilk almanızın arkasından evleriniz içinde temin edebileceksiniz.

Kefir Mayası Nasıl Saklanır?

Kefir mayasını kati suretle temizliğinden emin olduğunuz bir cam kavanozda muhafaza etmelisiniz. 48 saate kadar bekleteceğiniz mayayı hava soğuksa ayrıca bir havlu ile sarabilirsiniz. Süzdükten sonra arda kalan mayayı da yine aynı kavanozla buzdolabında saklayabilirsiniz. Kefir mayası kendi durması ile kolay bir şekilde bozulan ürün değildir. İstediğiniz an kullanmak için onu düzgün bir şekilde saklamanız gerekir.

Eğer yapım aşamalarında onun toplam 48 saat kadar bir süre beklemesini sağladı iseniz artık onu kolay bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Buzdolapları içinde cam kavanoz içinde ağzını kapatarak koyar iseniz ortalama iki ile üç ay arasında bozulma ya da farklılaşma meydana gelmeden saklamanıza da olanak vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?