• TARİH: 21.08.2019
Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir Nasıl Yapılır?

Çağımızın en faydalı içeceklerinden olan kefirin yapımı hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Sadece hazır olarak almak yerine canınız gece istediği anda bile oldukça kolay bir şekilde yapabilecek olduğunuzu sizler de biliyor musunuz? Bunun için uzun saatler uğraşmak yerine sadece beş dakikanızı ayırmanız bile yeterli olacakken kendiniz için istediğiniz kadar özel olan bir kefiri evleriniz içinde rahatlık ile yapabilirsiniz.

Mesela evde kefir yapımı sandığınızdan çok daha kolaydır. Satın aldığınız kefir tanelerine oda sıcaklığındaki sütü ilave ederek cam bir kavanozda 48 saate kadar bekletebilirsiniz. Zaten kefir ne kadar beklerse o kadar ekşir. Yani bekletme süresi biraz da damak tadınızla ilgilidir.

Temel durumların yanı sıra kefir yapımı ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli kural kullanılan materyallerin özellikle de bekletilen kavanozun temizliğinden emin olmanızdır. Çünkü kefirin içinde bulunan faydalı bakterilerin zararlı olanlarına dönüşmesini istemezsiniz.

Kefir Nasıl Mayalanır?

Kefir mayalama bu işin en önemli adımıdır. Mayalama işlemi için kavanozda beklettiğiniz kefiri süzmeniz gerekir. Bir tel süzgeç işinizi görecektir. Ardından 48 saat civarı beklettiğiniz kefiri tel süzgece dökün ve süzün.

Kefir mayası aslında bakıldığında iyi olup olmadığını size söyler. Nasıl mı? Kavanozdan çıkardığınız pütürleşen mayayı süzebilir hatta iyi mayalanıp mayalanmadığını buradan anlayabilirsiniz. Tel süzgece döktüğünüz kefir tanelerinin suyu süzülürken siz kalan taneleri yine aynı cam kavanoza koyarak buzdolabında muhafaza edebilir yeni bir kefir yapımında maya olarak kullanabilirsiniz.

Mayalanma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak mayalanma sırasında istediğiniz an yapabilecek olduğunuz kefirin aşamalarına dikkat etmeniz gerekir. Bunların neler olduğuna bakacak olur isek;

  • Kefiri istediğiniz her süt ile her ne kadar yapabilecek olsanız bile asıl istediğiniz tadı elde etmek için keçi sütünü tercih etmelisiniz.
  • Diğer sütlere oran ile keçi sütü biraz daha koyu olmasından dolayı sizlerin istediği kıvamı daha kolay elde etmenize ve daha özel olan bir tadı elde etmeniz için tüm olanakları sunacaktır.
  • Tercih edilen sütün yanı sıra bir yandan yapım aşamalarında malzemelerin ölçülerine de dikkat etmek gerekir.
  • Eğer sizler mayayı abartır iseniz istediğiniz tadı elde edemeyecek olmanızın yanı sıra kıvamında da istemediğiniz farklılıklar olacaktır.
  • Süt içerisinde ortalama olarak her yarım litre süt için bir tatlı kaşığı kadar maya kullanılması gerekir.
  • Sizlerin ölçülü olarak kullanacak olduğu malzemeler ile istediğiniz tadın ve kıvamın olduğu kefir elde edilmesini sağlayabileceksiniz.
  • Sadece yapım aşamaları değil bir yandan muhafaza için gerekli olan kabın da cam olması önemli olmaktadır. Cam sağlık olmasından dolayı farklı kaplar yerine cam olanı tercih etmek de fayda var.
  • Kapların temiz olması en önemli durumken bir yandan da cam kavanozların ağız kısımlarından hava almayacak şekilde güzel kapatılması gerekir.
  • Hava almayan cam kavanozlar içinde ortalama olarak 48 saat bekletmeniz tam anlamı ile olmasını sağlar. Her ne kadar kendiniz daha ekşi bir tat istiyor iseniz biraz daha bekletmeniz de olabilir.
  • Fakat bekletme süresinin fazla kaçmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yararlı olan bakteriler bir anda süresi fazla geçer ise tadının bozulmasına ve bakterilerin zararlı olmasına da neden olabilir. Bundan dolayı dikkatli olmakta her an fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?