• TARİH: 21.08.2019
Kefir Nedir? Nasıl Yapılır?

Kefir Nedir? Nasıl Yapılır?

Kefir geçmiş zamanlardan günümüze kadar uzanan bir içecek türü olarak yer alır. Daha çok Orta Asya kısmında yaşamış olan Kafkaslardan gelen bir içecek olduğu da bilinir. Her ne kadar marketlerden  ya da yemek yeme yerlerinden rahatlık ile alacak olduğunuz bir ürün olarak yer alsa bile evde yapımı da oldukça kolay olan bir üründür. Sağlık açısından çoğu içeceklerden oldukça faydalı olan ve birçok sağlık sorununun da ortadan kalkmasından etkili olan bir ürün olarak yer alır.

Sadece bu yönleri ile de değil ayrana benzemesi ile her kesimden olan bireylerin kendi ağız tatlarına uygun olan bir içecek de olmaktadır. Her türlü yemek yanında zevk alarak da kullanacak olduğunuz bilinmektedir. Kefiri yüzeysel olarak ifade etmek gerekirse kefir tanelerinin süzülmesi ile oluşan bir tür süt içeceği olduğunu söyleyebiliriz. İnek, koyun hatta keçi sütleri ile kefir elde edilebilir.

Kefir Nasıl Yapılır?

Dünyanın hemen her yerinde tüketilen bu içeceğin yapımı hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Mesela evde kefir yapımı sanıldığından çok daha kolaydır. Dikkat edilmesi gereken ilk kural hijyendir ki bu durum kefir yapımı için son derece önemlidir.

  • Satın aldığınız kefir tanelerini temiz bir cam kavanoza koyarak üzerine oda sıcaklığında süt ilave ediyorsunuz.
  • Ardından kavanozu yaklaşık 48 saat bekletmeniz gerekir ki, kefir arzu ettiğiniz şekilde mayalansın.
  • Burada yapmanız gereken ise sadece ölçülere uygun olarak hareket etmeniz olacaktır.
  • İlk aktarlar ya da internet siparişi ile aldığınız kefir mayasından bir tatlı kaşığı olanı yarım litre sütün içine atmanız  gerekir.
  • Ayarı kaçırır ya da eksik olmasını sağlar iseniz hem tadında istediğiniz lezzeti tam anlamı ile yakalamada hem de kıvamında istenmeyen problemler olabilir.
  • Sizler ne kadar ekşi olmasını istiyor iseniz bekletme süresini de kendiniz için ona göre ayarlamanız daha iyi olacaktır.

Fakat 48 saatin üzerine fazla çıkmanız yararlı olan bakterilerin istemeden de olsa bir süre sonra zararlı olan bakterilere dönüşmesine neden olabilirsiniz. Bu da insanlar da istenmeyen sağlık sorunların bir anda ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayarlamaları dikkatli bir şekilde yapmanız istediğiniz kadar özel olan kefir yapımını sağlamanıza olanak sunar.

Zaten kefir mayalama dedikleri şey de budur. Kefirinizin iyi mayalandığını pütürleşen yüzeyinden anlarsınız. Bu aşamada yapılması gereken tel bir süzgeçten pütürleşen mayayı süzmek ve kalan taneleri yine cam kavanozda buzdolabın muhafaza etmektir.

Kefirin Faydaları

Kefir tanelerine eklenen sütün bekletilmesinden elde edilen kefir mayası dünyanın en faydalı içeceği haline geliyor. Sindirim sorunlarına, hazımsızlığa, kabızlığa ve hatta bağışıklık sistemine son derece faydalı olan bu içeceği düzenli olarak tüketmek gerekmektedir. Bağışıklığınızın güçlenmesi demek hastalıklara karşı vücudunuzun güçlü bir savunma mekanizması geliştirmesi demektir.

Kefirin faydaları

İnsanların dolaşım ve boşaltım sistemlerinde nasıl bir sorun var ise anında onun düzenli kullanımı ile kalkmasında etkili olur. Hazımsızlığın ortadan kalkması konusunda etkili olduğundan dolayı da daha çok kilo verme konusunda da yardımcı olmaktadır. Bu hem boşaltım sisteminde etki etmesi hem de içinde yer alan maddelerin insanlara tokluk hissi vermesinden kaynaklanır. İçerisinde yer alan kalsiyum ile kişilerin kemik problemleri ile daha kolay bir şekilde mücadele etmesine yardımcı olacak iken sağlık açısından her türlü zorluğun ortadan kalkmasında etkili olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?