• TARİH: 23.08.2019
Kepek Nasıl Önlenir

Kepek Nasıl Önlenir

Kişilerin cinsiyeti ne olursa olsun kepek saç sorunlarında önemli bir yer teşkil eder.  İster kadın olsun isterse erken herkesin ortak sorunu olan kepek dökülmesi kişilerin sıklıkla karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Şiddetli yaşanan kepek sorunlarında ilaç ve tedavi için dermotologlara başvurulması gerekir. Kepek sorununa birçok faktör neden olabilir.

Kepek Neden Olur?

Saçın kirlenmesi ve yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı kafa derisinde meydana gelen iltihaplanma, kızarıklıklar gibi durumlar bakterileri etkiler ve kepeklenme meydana gelir. Cildin kuru olması pul pul döküntülere neden olur. Bu durum kış mevsiminde kepeklenmenin oluşmasını etkileyen en önemli nedendir. Kepekle mücadelenin basit, masrafsız ve doğal yolları vardır fakat olumlu sonuç almak için sabırlı olmak gerekmektedir. Bu sorunu kökten çözmek uzun sürebilir.

Kepek sağlık açısından bir tehdit oluşturmasa da görüntü olarak nahoş ve insanı utandıran bir durumdur. Cildin sürekli beyaz pul şeklinde dökülmesi kafa derisinde bitlenmiş gibi kaşıntı yapar. Kaşıntı kafa derisindeki ölü derinin sürekli büyümesinden meydana gelir. İnsanların kışın soğuk hava ve çok sıcak ortamlardan etkilemesinin yanı sıra çok kuru cilde sahip olması da kaşıntı ve kepek sorununu yaşanmasında ortak nedenidir.

Kepek Nasıl Önlenir?

Seboreik dermatit, pullu, kaşıntılı, kırmızı kafa derisi reaksiyonun adıdır. Kepek sorununun daha ağır yaşandığı bu duruma yardımcı olarak kullanılması için piyasada birçok kepek şampuanı bulunmaktadır. Fakat kepekten kurtulmak ve saç dökülmesinden korunmak için evde kolayca doğal yollardan yapılabilecek hatta yan etkisi olmayan basit ev ilaçları vardır.

Kepeğe Ne İyi Gelir

Kepeğe ne iyi gelir doğal çözüm yolları nelerdir merak edenler için araştırdık. Kepek nasıl önlenir işte doğal ve bitkisel yolları.

Kepek için doğal çözüm yolları

Methi Tohumu

Gece ıslatıp bekletilen methi tohumları sabah kafa derisi üzerine uygulanır ve 30 dakika bekletilir. Daha sonra saç tamamen arıtana kadar iyice yıkanır.

Lor

Lor, kepek sorunu için etkili bir yöntemdir. Kafa derisi üzerine uygulanır 30 dakika bekletilir. Ardından saçlar iyice yıkanır.

Pancar kökü

Bir pancar kökü maden suyunun içine konur ve buharlaşması beklenir. Bu mineral içerikli karışım gece kafa derisine masaj yaparak uygulanır. Ertesi sabah sıcak su ile saçlar iyice yıkanır. Olumlu sonuç almak için bu uygulama her gece yapılmalıdır.

Un ve Lor

2 yemek kaşığı un 1 çorba kaşığı lor ile iyice karıştırdıktan sonra kafa derisi üzerine uygulanır. Bu karışım saçta 10 dakika bekletilir ve sonra saç iyice durulanır. Düzenli olarak yapılmalıdır.

Elma Sirkesi

Kepekten hızlı ve etkili kurtulmanın bir başka yolu ise elma sirkesidir. Eşit miktarda elma sirkesi ile maden suyu karıştırılır ve kafa derisine uygulanır. Yaklaşık bir saat bekletilir ve daha sonra güzelce durulanır.

Zerdeçal

Zerdeçal da kepek sorunlarını azaltmada faydalıdır. Zerdeçal tozundan bir çorba kaşığı alınır ve 2 çorba kaşığı su ile karıştırılarak saç derisine uygulanır. Uygulamanın sonunda saç şampuan ile yıkanır.

Aloe Vera Jeli

Kepek sorunu için saça aloe vera jel de uygulanabilir. Saçlarda 30 dakika kaldıktan sonra durulanır.

Neem Yaprağı

Kepek sorununda hızlı sonuç veren bir başka çözüm ise neem yaprağıdır. Neem bitkisi içerisinde antiseptik, antibiyotik, antibakteriyel ve antifungal özellikler bulundurur. Bu özellikleri sayesinde oldukça etkilidir. Neem yaprakları kaynatılır ve saçlar bu suyla yıkanır.

Hindistan Cevizi Yağı

Kepek için hindistan cevizi yağı ve limon suyu karıştırılarak saç derisine uygulanır. Tedavinin etkili olması için 2 saat bekletilir ve sonra iyice yıkanır.

Kepeğe çözüm yolları

Kepeğe limon

 • Saçtaki inatçı kepekler için limon etkili bir tedavi yöntemidir. Limon suyu kepek ile ilgili sorunların yanı sıra kafa derisindeki akne ve kaşıntıya da iyi gelmektedir. Fakat yoğunluğu fazla olan limon suyundaki sitrik asit kafa derisine zarar verebilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir.
 • Yarım limon suyunun içine su katarak seyreltilmelidir. Karışımı saç derisine masaj yoluyla uygulanabilir. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika bekletilir. Ardından su ile durulanır.
 • Dört ya da beş limonun kabuklarını soyulur. Bir bardak su ile kaynatılır. Oda sıcaklığına gelene kadar beklenir ve ardında saç derisine uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika bekletilir ve saçlar yıkanır.
 • Haftada iki kez uygulanabilir.

Kepeğe karşı sirke

 • Elma sirkesi az miktarlarda olmak üzere parmak uçları ile saç derisine masaj yolu ile uygulanır. Uygulama saçta 15 ya da 20 dakika bekletilir ve hafif bir şampuan ile durulanır.
 • Elma sirkesi saç köklerinin tıkanmasına neden olan kepeklerin dökülmesini sağlar ve hücreleri canlandırır.
 • Alternatif olarak, iki çorba kaşığı elma sirkesi ile iki çorba kaşığı su karıştırılır ve kafa derisine uygulanır. Saçlarda bir gece bekletilir. Ertesi sabah saçlar bebek şampuanı ya da kepek önleyici bir şampuan ile yıkanır.

Yumurta ile kepek tedavisi

 • Evde yapılan ve etkili olan bir diğer çözüm yumurtadır. Bir yumurta bir iki dakika çırpılır. Yumurta kafa derisine ve saç üzerine uygulanır, bir saat kadar bekletilip durulanır.
 • Bu uygulama kafa derisi üzerindeki pul pul parçaları dökmek için oldukça etkilidir.
 • Bu tedavi dört beş gün uyguladıktan sonra kepeklerin yok olduğu görülecektir.

Karbonat kepeğe iyi gelirmi?

 • Karbonat kepeklenmeye neden olan aktif mantarları azaltır.
 • Islak saç ve kafa derisi üzerine biraz karbonat uygulanır ve masaj yapılır. Bir süre bekletilir ve ardından durulanır.
 • Düzenli kullanıldığında olumlu sonuçlar alınacaktır.

Kepeğe zeytinyağı iyi gelirmi?

– Ilık zeytinyağı gece yatmadan önce kafa derisi üzerine uygulanır ve sabah hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır.

– Bu tedavi yöntemi kafa derisindeki kuruluğu doğal yoldan giderirken saç derisini nemlendirir.

Kepek İçin Beyaz Sirke

– Beyaz sirke içerisindeki asetik asit sayesinde kafa derisi üzerinde oluşan mantar ve bakterilerin büyümesini durdurmak için harika bir çözüm yoludur.

– Üç kaşık sirke suyla karıştırıp saçlara uygulanır. Saçlar bir havlu ile sarılır ve bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah saçlar durulanır.

– Kafa derisi kuruluğunun yanı sıra fazla yağ üretimi de kepeklenmeye neden olur. Bu yöntem kafa derisindeki kepeği önlemeye yardımcı olurken yağ dengesini de korur.

Kepeğe Ne iyi gelir bitkisel

Hint leylak yağı

– Yanlış beslenme şekli, stres, hastalık, uygun olmayan şampuan kullanımı gibi nedenlerle oluşan kepeklenmeyi ortadan kaldırmak için hint leylak yağı etkilidir.

– İçerisinde bulundurduğu anti bakteriyel özelliği sayesinde kepeğin giderilmesinde kullanılan doğal bir yöntemdir. Ayrıca saç dökülmesi, saç derisinde bulunan akne ve çeşitli nedenlere bağlı kaşıntılara çok faydası vardır.

– Uygulama için dört su bardağı su kaynatılır ve içine bir yemek kaşığı hint leylak yağı konulur. Karışım haftada iki kez kafa derisine uygulanır.

Kepek için bitkisel çözüm

Biber ve yoğurt

 Kepek sorunundan kurtulmak için yoğurt ve biber de kullanılabilir.

– Bu karışım için iki kaşık karabiber tohumu ezilir ve toz haline getirilir. Bir fincan yoğurt ile iyice karıştırılır ve kafa derisi üzerine uygulanır.

– Yaklaşık bir saat bekletilir ve durulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?